„Mit rejt a kastély" - Új leletek az Andrássy-kastély történelmi könyvtárában
Lörinèík Szilvia történész, a Betléri Múzeum munkatársa szerint még nem lehet beszélni műtárgyakról, csak leletekről. Miután azokat bejegyezik, akkor lesznek új szerzemények. A sorsukról egy szakbizottság dönt majd a betléri múzeumban, illetve azt követően a pozsonyi központi múzeumban, és csak azután kezdődhet a feldolgozásuk.
A legjelentősebb tárgyak közé tartozik egy úgynevezett sztechiometrikus vonalzó, amely nagy valószínűséggel Andrássy Lipóté lehetett, aki egykor a híres selmecbányai bányász akadémia diákja volt. A leletek között szerepel egy térkép is, amely I. Andrássy Manóhoz köthető, akinek a kezdeményezésére megszületett az 1870-es vasúti törvény, az ő terveinek köszönhetően épült meg a Miskolc–Dobsina vasútvonal. A zárt ajtók mögött megtalálták II. Andrássy Manó első világháborús feljegyzéseit is, valamint rengeteg karikatúrát, amelyek a nagy háborúhoz köthetők. Számos feljegyzés, könyvek, naplók, rajzok, valamint egy 1853-as kézirat is napvilágot látott, amely minden bizonnyal Jókai Mór egyik regényének kézirata.
"Úgy gondoljuk, hogy valóban Jókai Mór eredeti kéziratáról van szó, és természetesen még ezt is fogjuk konzultálni azokkal a szakértőkkel, akik Jókai Mór műveivel foglalkoznak" - mondta Lörinèík Szilvia. Jókai egyébként járt a kastélyban, s el is töltött ott pár hetet, nem kizárt tehát, hogy akkor születhetett a mű és került be a családi könyvtárba.
A könyvtárban fellelt leletek igazi kuriózumnak számítanak, nemcsak a múzeum dolgozóinak, de a környékbeli lakosok, érdeklődők számára is. A több, mint 15 ezer kötetet számláló könyvtár idén júniusban ünnepli megnyitásának 200. évfordulóját, ugyanis pontos feljegyzések bizonyítják, hogy 1816 júniusában gróf Andrássy Lipót megnyitotta az egyszerű emberek előtt is a családi könyvtárat.