Az irodalom visszavág
Nényei Pál egy tetralógiára való szórakoztató irodalomtörténetet tervezett ezzel a címmel, az első három darab már megjelent. Pusztán a mű címe is elárul valamit annak hangulatáról, hiszen a Csillagok háborúja V., A birodalom visszavágra rímel. Nényei humoros, szeret sztorizgatni, a tankönyvek stílusától eltérő módon adja elő a tananyagot.
Az első kötetben úgy veszi végig az antik görög és római irodalmat, hogy érdekes legyen, nem kerülvén meg a kényesebb témákat sem. Tudja, hogyan kell lekötni a kamaszok figyelmét. Sőt, populáris dolgokat is beemel a szövegbe. Nem információkat sorol, nem direkt módon oktat. A legelvontabb témákról is könnyedén beszél. Gondolatokat ébreszt, és azt üzeni:
az irodalom nem tananyag, hiszen mindenütt jelen van.
Az irodalmi művek jelentését modernizálja, és azt bizonyítja: amit ezer évvel ezelőtt írtak az emberek, az még ma is lehet aktuális.
Vallja: a tanári munkában elsősorban a pedagógusé, és nem az oktatáspolitikusoké a felelősség. Elveti, ha egy szerzőt az életrajzán keresztül kezdenek bemutatni, mert a találkozásnak a mű olvasása közben kellene megtörténnie.
Szerinte nevetséges olyasmit oktatni, ami megtalálható a Wikipédián. A dolgozattal kapcsolatosan azt állítja, hogy az akkor jó, ha a gyerekek megbeszélhetik egymással a témáját, sőt akár a tanárt is bevonhatják a beszélgetésbe.
Azzal a dolgozattal van baj, amelyet le lehet puskázni.
A memoritereket ugyanakkor érdemes bemagoltatni, mert azok csak akkor tudják igazán megdolgozni az agyunkat, miután megtanultuk őket.
Nényei abban is kételkedik, hogy valóban helyes-e a ma érvényben lévő tanterv.
Vörösmartyt jelentősebb szerzőnek tartja Adynál, Mikszáthot Jókainál,
sőt ő pl. Gyulai Pál regényét az Egy régi udvarház utolsó gazdája címűt is tanítja.
Amikor megkérdezték tőle, vajon fel lehet-e készülni az érettségire ebből a könyvsorozatból, egyértelműen azt állította:
el tudja képzelni azt az oktatási rendszert, amelyben igen, de a mai még nem ilyen.
Az olvasók egyelőre érdeklődéssel olvassák művét, szerinte az azért népszerű, mert az egyébként száraz dolgokat is szórakoztatóan tálalja. Ő emberként és íróként egyaránt utálja az unalmas dolgokat. Fontos, hogy amit papírra vet, az se unalmas, se hamis ne legyen.
Amikor rákérdeztek a könyv műfajára, azt válaszolta:
ha a fecsegés műfaj, akkor ez a könyv fecsegés az irodalomról.
Nényei meg van győződve arról, hogy egy művészietlen korszak végén vagyunk, egyre nagyobb lesz az igény a művészet iránt, mert az megnyitja az elmét, kinyitja a szemet és a szívet.
A könyvsorozat nem az irodalomtudomány szaknyelvén szólal meg, hanem hétköznapi, emberközeli nyelven. Van valami kellemesen olvasmányos a könyvben, és van benne sok váratlan. Baranyai András szándékosan túlstilizált rajzai tovább erősítik ezt az élményt.
,