Átadták a legjobb prózaírónak járó Talamon-díjat
A díjátadó ünnepség előtt a Madách-díjas Talamon Alfonz Diószegen állított szobránál megemlékeztek munkásságáról, aki ebben az évben lett volna 50 éves, és aki 20 évvel ezelőtt vesztette életét tragikus baleset következményeként. A megemlékezésen az íróról kortársa és barátja, Hizsnyai Zoltán beszélt.
„Egy végig nem csinált életmű az övé, nagyon jelentős eredményekkel. Amit kiemelnék, az a precizitás. Az a rettenetesen aprólékos munka, ami az ő írói tevékenységét jellemezte. Azt a mélységet én a magyar irodalomban – nem a szlovákiai magyar irodalomról beszélek – a magyar irodalom egészében is csak kivételes emberektől olvastam. Az öröksége az, hogy ebben a dizájn-orientált világban, ahol minden csak a látszaton és a dolgok menedzselésén múlik nagyobbrészt, az írói, gondolkodói empátiára hívja fel a figyelmet, ami az igazi szépirodalomban mindig is rejlett” - emlékezett Talamon Alfonzra Hizsnyai Zoltán, József Attila-díjas költő.
A Szlovákiai Magyar Írók Társasága nem titkolt célja a díj átadásával az, hogy legalább évente egyszer felhívják a figyelmet a prózairodalom értékeire és annak jeles képviselőire.
Hodossy Gyula, a SZMÍT elnöke úgy véli, hogy egy igazi író, amikor az alkotáshoz fog, akkor nem gondolkodik azon, hogy a mű megjelenjen, vagy hol fog megjelenni, avagy milyen formában fog megjelenni, hanem megpróbálja kiírni magából mindazt, ami benne van. "Érdemes a kortárs magyar irodalmi alkotásokat, a kortárs magyar irodalmat kézbe venni. A magyar prózairodalom nagyon megerősödött itt nálunk Szlovákiában, mindig sokak közül kellett a választmánynak döntenie, úgyhogy ez egy nagyon jó hír. Üzenem az olvasóknak, hogy keressék a szlovákiai magyar írókat, illetve azok műveit, mert megéri, jó olvasmányok ezek.”
A Talamon-díjat 2016-ban Gazdag József publicista kapta az Egy futballfüggő naplója című kötetéért, amely publicisztikai tárcák sorozataként született, mégis magas értéket képviselő irodalmi műnek fogadta el a szakma.
„Az egyik kedvenc magyar íróm Hajnóczy Péter, ő írta egy helyütt, hogy ő a vérével írja a szövegeit. És én is azt mondhatnám, hogy ezeket a tárcákat, amelyek tíz éven át minden kedden megjelentek a futballmellékletben, azokat a véremmel írtam, tehát szerelemből születtek a szövegek. Nem az lebegett a szemem előtt, hogy ezekből az írásokból kötet áll majd össze. Alkalmi írások voltak és egy olyan stílust kellett választanom, amelyet egy tízéves olvasó ugyanúgy megért, mint egy nyolcvanéves. Lebontani a focira rárakódott sztereotípiákat és megmutatni azt, hogy jóval mélyebb rétegei vannak egy focimeccsnek, és egészen más világok is kibonthatók egy-egy focimeccsből” - mondta portálunknak Gazdag József, a Talamon-díj idei díjazottja
A műből a Magyar Rádió is készített a közelmúltban egy hangjáték sorozatot, ami szintén jelzi, hogy az egyetemes magyar irodalom vérkeringésébe is bekerült már a díjazott prózai alkotás.