2025. március 27., 21:00

Április 12-én búcsúztatják Domonkos Istvánt a Vajdaságban

Április 12-én délután négy órától vesznek végső búcsút Domonkos István József Attila-díjas írótól, költőtől a Vajdaságban, a bácsfeketehegyi temetőben - tudatta a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia csütörtökön az MTI-vel.

Vajdasági
Domonkos István
Fotó: PIM

A kortárs magyar irodalom egyik jeles képviselője a vajdasági Ókéren született 1940. augusztus 7-én. Iskoláit Verbászon és Szabadkán végezte, majd az Újvidéki Egyetemen magyar nyelv és irodalom szakra járt, de tanulmányait félbehagyta.

1960-ban Tolnai Ottóval és másokkal együtt az Új Symposion nevű irodalmi műhelyhez csatlakozott. Irodalmi tevékenysége mellett az Újvidéki Rádió dzsessz-zenésze volt. 1973 és 1978 között a Képes Ifjúság című hetilap munkatársa volt.

1979 óta Svédországban élt, ahová svéd felesége miatt költözött.

Domonkos István Kormányeltörésben című versét a huszadik századi magyar költészet egyik legfontosabb darabjának tartják. 

Verseit a szabadkai Népszínházban monodrámaként adaptálták színpadra 1977-ben, ill. az Újvidéki Színművészeti Akadémián 1998-ban, majd 2009-ben az Újvidéki Színház és az Újvidéki Színművészeti Akadémia közös produkciójában, melyet "Tavasz – Hős kis ibolyák" címmel állítottak színpadra.

2011-ben Igor és Ivan Buharov forgatot filmet Domonkos verséből inspirálódva Kormányeltörésben címmel.

Elhallgatott
Fotó:  Tóth László/Facebook

Domonkos István 2024. november 7-én hunyt el.

Tóth László költő írta róla halálakor a közösségi oldalán:

1979-től Svédországban élt jeles alakja, az 1960-1970-es evek fordulóján indult nemzedékem egyik mintaadó poétája, mestere, akinek versei, gyermekversei, regénye, novellái, tárcái kora kiemelkedő opusai közé tartoznak, 1971-es keletű, Kormányeltörésben c. hosszúverse pedig a mindenkori magyar költészet nem avuló, emblematikus darabja. S jóllehet Tolnai Ottó mellett mindvégig nemzedéke - az újvidéki új symposionisták - egyik vezéralakjaként tartották számon, az 1970-es évek második felétől már alig publikált, így az 1971-es Áthúzott versek után már verseskötete sem jelent meg - sem hazájában, sem Magyarországon - egészen 1998-ig, amikor - eltekintve a veszprémi Ex Symposion 1994-es, neki szentelt különszámától - megunva az őt körülvevő csendet, a Budapesten akkoriban alapított Ister kiadómnál, válogatásomban és szerkesztésemben megjelentettem Kormányeltörésben című első válogatott verseskötetét (melyet a költő három kollázsának felhasználásával barátja és egykori kollégája, Baráth Ferenc tervezett). Domiról alkotott képemet, hozzá fűződő viszonyomat s kapcsolatunkat pedig 2007-ben hosszabb esszében rajzoltam meg D-moll toccata és fúga. Futamok Domonkos Istvánnal címmel.

Költők egymás közt
Balról: Tóth László, Domonkos István, Benes József, Baráth Ferenc és Tolnai Ottó
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.