2024. október 31., 14:00

Amikor a heavy metal úttörői gitár helyett tollat ragadnak

Néhány hónapja írtam arról, hogy mostanában sok ismert és kevésbé ismert rocksztár írja (vagy iratja) meg memoárját. Mivel a legtöbb rock ikon már bizony javában nyugdíjas éveit tapossa, talán nem is meglepő, hogy egyfajta számvetést tartsanak azokról a legtöbb esetben viharos évtizedekről, amelyeket maguk mögött hagytak.

geezer-butler-tony-iommi2000x1500_0
Galéria
+6 kép a galériában
Geezer_és Tony
Fotó: Black Sabbath Facebook oldala

Sok minden lehet egy ilyen könyv inspirátora. Egyesek nem szeretnék a sírba vinni azokat az emlékeket, amelyeket átéltek, mások szeretnék tisztázni a sok esetben számos változatban felröppent pletykákat, amelyek velük kapcsolatosak, de vannak, akik tanulságként illetve tanúságtételként jelentetnek meg egy önéletrajzot, mert a sikernek ugye sok esetben komoly ára van.

geezer_es-tony_bs_0
Geezer_és Tony
Fotó:  Black Sabbath

A legendás birminghami Black Sabbath zenekar alapítói közül már hárman is megjelentettek ilyen kötetet, a frontember Ozzy más jellegűeket is. De Ronnie James Dio (aki szintén énekelt a zenekarban) tollából is megjelent egy személyes hangvételű kötet, amely főleg a sokak által kevésbé ismert vagy teljesen ismeretlen korai éveire koncentrál elsősorban (a könyvet végül felesége, Wendy fejezte be és adta ki). Ozzy könyve viszonylag ismert, azonban a zenekarvezető gitáros Tony Iommi illetve a basszusgitáros és szövegíró Geezer Butler kiadványai talán nem annyira. Írásomban az ő önéletrajzaikat ajánlom.

geezer-butler-and-tony-iommi-photo-by-mark-weiss-v0-u39h9vn338kc1_0
Geezer_és Tony
Fotó:  Mark Weiss

A Black Sabbath alapító tagjai igazi proli világból, gyári környezetből származnak. Nem volt könnyű a munkásélet Angliában a háború után, hiszen hiába volt győztes nagyhatalom, az ország a háborúban elszegényedett és újjá kellett építeni. Mire egy viszonylagos jólét kialakult, már a hatvanas évek elejét írtuk, s akkor cseperedtek fel és ébredtek öntudatra hőseink is. Az ún. brit invázió zenekarai még Amerikában is mindent elsöpörtek és egy zenei forradalom indult útjára, ami a lelkes és fogékony fiatalokat is kellőképpen inspirálta, illetve lázba hozta.

tony-iommi_libri.hu__0
Tony Iommi: Iron Man
Fotó:  libri.hu

Tony Iommi olasz családból származott, és az olasz betelepültek nem meglepő módon másfajta szabályok és szokások szerint éltek, mint a tősgyökeres angolok. (Érdekes, hogy rengeteg olasz származású rockzenész lett közismert az elmúlt évtizedek során, például maga Dio is olasz származású volt.) Amikor több zenekari próbálkozás után összehozta a sors Ozzyval, úgy gondolta, hogy ezzel a „pojácával” soha nem fog egy zenekarban muzsikálni, mivel az iskolából már ismerte és finoman fogalmazva sem szívelte. Aztán a két muzsikus egy életre elásta a csatabárdot, de Butler a könyvében megjegyzi, hogy Ozzy a mai napig tart egy kicsit a gitárostól, aki vitathatatlanul a fő irányadó volt a csapatban és az egyetlen tag, s a kezdetek óta minden felállásban szerepelt. Hogy a Black Sabbath és Tony Iommi világsztár lehetett, nyilván szükség volt a zenekari tagok tehetségére és kreativitására is, azonban a közvélekedések alapján Tony egy ifjúkori balesete is befolyásolta ezt a „faktort”, s e megállapítás jogosságával maga a gitáros sem vitatkozik. Mivel esztergályosként egy szerencsétlen mozdulat következtében sikerült egyszer a húrokat fogó jobb kezének (Tony balkezes) középső és gyűrűsujjából egy-egy ujjpercet „lecsippentenie”, teljesen elkeseredett, mondván, ezzel biztosan be is fejeződött zenészi karrierje. Ekkor azonban valaki elmesélte neki Django Reinhardt történetét (a legendás manouche jazz /sinti swing/ gitáros égési sérüléseket szenvedett és lényegében csak két ujjal játszott), és Tony elhatározta, hogy ha Djangónak ezek után sikerült talpra állnia és világhírnevet szereznie, akkor neki is sikerülni fog.

Mindenféle protézissel kísérletezett, végül egy bőrből készült pótlással találta meg az ideális megoldást. Ennek segítségével azonban nehezen tudta megnyújtani a húrokat, így elhatározta, hogy a könnyebb játék kedvéért lejjebb hangolja őket. Ez egy nagyon markáns, „szigorú”, fémes hangzást eredményezett, ami lényegében a heavy metal megszületéséhez vezetett.

A stílus létrejötte tehát lényegében egy balesetnek köszönhető. A többi meg már – ahogy mondani szokták – történelem.

geezer-butler_bookline.hu__0
Geezer Butler: Into The Void
Fotó:  bookline.hu

A basszusgitáros Butler ír családból származott, ahol szintén fontos szerepet játszott a vallás. Érdekes, hogy bár a hosszú évtizedek során sokan megvádolták őket sátánizmussal és okkult tanok terjesztésével, és bár a siritualizmus és a mágikus dolgok végigkísérték életüket, a két gitáros könyvéből az derül ki, hogy mindig is megmaradtak keresztényeknek. Ezt bizonyítja az alapító tagok nyakában lógó kereszt is, amit mindannyian állandóan viseltek. Persze a show business az show business, és a rock 'n' roll az rock 'n' roll. Ha ezt elfogadjuk, akkor tejesen más megvilágításba kerülnek a dolgok. A 70-es évek elején aztán elkezdődött az őrület és a rock 'n' roll körhintája a maga sikereivel és árnyoldalaival nem engedte leszállni a zenészeket az egyre jobban forgó s ezáltal mindenkit egyre jobban megszédítő alkalmatosságról. Tony és Geezer könyvéből is megtudhatjuk, hogy a hatvanas évektől a lemezkiadók, és a gátlások nélküli producereik uralták a zenepiacot, kiasjtolva a muzsikusokból mindent, amit lehet. Azok közül pedig sokan – mert megpihenni nem hagyták őket – a végkimerülés időszakos elkerülése végett a drogokhoz nyúltak, aminek ugye szintén megvolt a maga súlyos ára.

iommi_geezer_reddit.com__0
Geezer_és Tony
Fotó:  reddit.com

Nem tisztem a spoilerezés, így inkább nem is elevenítek fel történeteket Tony és Geezer könyveiből, azonban azt talán leírhatom, hogy vannak dolgok, amelyek a két kötetben egymást erősítik, de olyanok is akadnak, amelyről mindkettőjüknek más a véleményük. Azonban így szép az élet. Egy biztos: mindkét muzsikus kalandokkal teli életet élt, és idős korukra mindketten nyugalomra vágynak. Ez azonban nem a tétlenséget jelenti, hiszen egy rocker sosem vonul nyugdíjba...


  • Tony Iommi (és T.J. Lammers): Iron Man (A Black Sabbath útja mennyen és poklon át) – Cser kiadó, 2018 (fordította Vincze Ádám)
  • Geezer Butler: Into The Void (Bölcsőtől a Black Sabbathig és bőven tovább) – Helikon kiadó, 2024 (fordította Bus András)
geezer-butler_bookline.hu__0
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.