Amade László csallóközi emlékezete
Míves kivitelezésű verseskötet jelent meg a közelmúltban kemény kötésben, műnyomó papíron. Úgy, ahogy illik, ha már az egykori főúr költészetéről van szó. A Vámbéry Polgári Társulás új kötete a csallóközi Amade László költészetét mutatja be, Schranko Lászlónak, a költő életét felidéző tanulmányával és Kulcsár Ferenc (1949–2018) utószavával, valamint az Amade László nevéhez fűződő bacsfai-szentantali Páduai Szent Antal-templom beltéri képeivel, amelyeket Bodó Károly készített.
Komolytalan költészet, belső üresség, zengő semmi – ezeket a vaskos kritikákat is olvashatjuk Amade László költészetéről, de ugyanezek a kritikusok mégis gyorsan hozzáteszik, Amade László mindezek ellenére a 18. század egyik, ha nem a legjelentősebb magyar költője. Ennek persze több oka is van, Amade László ugyanis (magyar) költészetileg légüres térbe érkezett.
A költészet szempontjából Amade László szerencsés családba született, hisz’ apja, Antal is a költők akkoriban nem túl népes táborát gyarapította. Sőt unokaöccse, Tádé is írogatott, annak unokája pedig Liszt Ferenc első mecénása lesz, erősítve ezzel a zenei vonalat is, hiszen Amade László maga is értője volt a zenének, hegedült és fuvolázott, s nem egy verséhez maga szerzett dallamot.
A joviális, birtokán szelíden gazdálkodó papucsférj apa és a nyughatatlan, folyamatosan nőket hajkurászó, egyidőben katonának is beálló fia… Mintha csak Balassi Bálint kései utódját tisztelhetnénk benne, s bizony, mind az életük, mind a költészetük sok helyen rímel is egymásra. Ahogy Balassinak, neki is csak istenes versei jelennek meg az életében, 1755-ben a Buzgó szivnek énekes fohászkodási, szerelmi költészete és egy szem vitézi verse csak szájhagyomány útján vagy kéziratos formában terjedt. Ahogy Balassi, ő is többnyire egy-egy német, olasz vagy cseh dallamra írta a Balassiénál jóval könnyedebb, csacskább szerelmes verseit, amelyek akkoriban táncdalként terjedtek a nemesi udvarokban.
Fia korántsem örökölte apja pipogya, papucsférj jellemét, kamaszkora óta valósággal hajszolta a nemi gyönyöröket, sok nő ágyában megfordult, s bár többször is megígérte szüleinek, megjavul, ennek nem nagyon volt látszatja. Kovács Sándor Iván szerint ő volt a magyar Casanova. Szüleit leginkább az vigasztalta, hogy remekül tanult, a győri jezsuita gimnázium és a nagyszombati jezsuita egyetem elvégzése után Grazban filozófiát tanult, itt avatják bölcsészdoktorrá is. Nyughatatlan vére hajtja a hadseregbe is (ekkoriban mutatja meg hadi virtusát a szintén csallóközi Hadik András is), s igen magas rangig viszi, generál-adjutáns lesz, de váratlanul otthagyja a katonaságot, s aranykulcsos kamarás lesz Pozsonyban.
Huszáréletét egyetlen verse idézi, A szép fényes katonának arany, gyöngy élete kezdetű vitézi verse, amelyet több mint száz évvel később Toborzó címmel Arany János versel meg, de Kodály Zoltán is beemeli a Háry Jánosba. Kétszer is megnősül, első felesége a testőrköltő Orczy Lőrinc nővére, aki kislányuk születését követően meghal, de a lány is gyorsan követi az anyját. Második felesége egy gazdag morva polgárlány, Weltzl Mária Paulina, de ez a házasság se lesz szerencsésebb.
S egy példa arra is, hogy költészetében nemcsak a magyar nyelvet használta, de az általa jól beszélt szlovákot is vígan belekeverte:
És így tovább. Utolsó éveiben sokat betegeskedett, járni is alig tudott, bár ekkor már aranysarkantyús vitéz és országgyűlési követ is volt. Élete utolsó pozsonyi országgyűlésén még hallhatta a háta mögött azt a pasquillust (gúnyvers), ami őt gúnyolja:
Még azon év (1764) karácsonya előtt két nappal felbári birtokán elhunyt, s öt nappal később a családi kriptában lel végső nyugalmat a bacsfa-szentantali Páduai Szent Antal-templomban. 1836-ig kell várnia, míg szerelmes versei első alkalommal nyomtatásban is megjelennek, de a legteljesebb az 1893-as kiadás, amelyet Négyesy László gondozott. Ebben 144 világi és 9 vallásos ének kapott helyet, s ez alapján válogatott a most megjelent kötet szerkesztője, Kulcsár Ferenc is.
Amade László sokáig nem talált méltó követőkre, Felvidéken egészen Bettes Istvánig kellett várnia a folytatásra. Csak elismerés illeti a Vámbéry Polgári Társulást és a mögötte álló támogatókat, hogy végre szülőföldje, a Csallóköz is méltó módon állított emléket Amade Lászlónak (megjegyzés: a bevezető tanulmányban többször idézett O. F. Ozorai Ferencet jelöli – Tóth László szíves közlése), bizonyítván azt is, hogy költészete, ha sokszor tűnik is komolytalannak, ma is üde és nagyon is szerethető színfoltja az egyetemes magyar költészetnek.
Amade László: Búsult szívem éretted,
Vámbéry Polgári Társulás, 2024