Állami kitüntetést kapott a versvándor
A Pro Cultura Hungarica-díjat a magyar kultúra értékeinek külhoni megismertetésében és terjesztésében végzett tevékenységéért, a Kárpát-medence szellemi újraegyesítéséért, 2018-ban többek között Tóth Péter Lóránt versvándor kapta, aki önként vállalt feladatként évek óta járja a Kárpát-medence és a magyar diaszpóra iskoláit, templomait, művelődési intézményeit, s az anyanyelv megőrzését, a szülőföldön maradást, s a nemzeti identitás tudatot erősíti irodalmi-történelmi előadásaival.
A díjra az ajánlást a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség és az Újvidéki Európa Kollégium elnökei írták alá, akik közül többen jelen voltak az átadó ünnepségen, melyre a kunszentmiklósi Adventi Versünnepen került sor 2018. december 21-én.
Tóth Péter Lóránt kunszentmiklósi testnevelés-történelem szakos tanár, drámapedagógus, Radnóti- és Latinovits Zoltán-díjas versmondó 2010 óta több ezer anyaországi és határon túli magyarnak tolmácsolta József Attila, Radnóti Miklós, Arany János, Kányádi Sándor és Petőfi verseit Kassától Zágrábig, Beregszásztól Újvidékig, Csíkszeredától Budapestig: iskolákban, színházakban, művelődési házakban, múzeumokban, templomokban: 145 határon túli településen 302 előadással.
2015 szeptemberétől 2016 nyaráig egy kárpát-medencei versmondó körút keretében közel 150 határon túli iskolába vihesse el legnagyobb magyar költőink verseit rendhagyó irodalom órák és drámapedagógiai foglalkozások keretében.
A köznevelési államtitkárság Határtalanul! programjának keretében 2015. október 30. és 2016. június 30. között Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország magyar iskoláiban és árvaházaiban rendhagyó irodalom órákkal, versszínházi előadásokkal beszélt a XXI. századi Kárpát-medence fiatal magyarságnak a népek közötti elfogadásról, anyanyelvápolásról, a szülőföld és haza szeretetéről. Ezen időszakban 147 határon túli iskolában, több tízezer diáknak és pedagógus kollégának.
Az 1956-os Emlékbizottság kiemelt programjaként 60 kárpát-medencei és 5 kanadai iskola tanulói hallhattak a Corvin közi hősökről, a „pesti srácok” szabadságért vívott harcáról. 2017 tavaszán ez a műsor Magyarország, Szerbia, Románia, Ukrajna, Horvátország, Szlovákia, Kanada után Bosznia Hercegovinába, majd Oroszországba is eljutott. Tóth Péter Lóránt a programsorozat végén meghívást kapott a Parlamentbe, az 1956-os Emlékévet záró konferenciára, hiszen egyedülálló volt az a vállalás, melynek során nyolc hónap alatt, 119 előadással sok ezer diákhoz és felnőtthöz juthatott el 1956 üzenete, lelkisége.
2017-én őszén újabb embert próbáló tervvel indította útjára „Uram Isten és Szent László” címmel a Szentmiklóstól Szentlászlóig Zarándoklatot. A 260 kilométer gyalogosan megtett út és 14 nap alatt három országot – Magyarország, Szerbia, Horvátország - érintett és 14 előadást tartott azzal a céllal, hogy lélekben, a verseken keresztül közelítse egymáshoz a Duna mentén élő magyarokat és nem magyarokat a Lovagkirály erényeire, hitére, nemzetépítő akarására emlékeztetve. A nem mindennapi vállalást támogatta a Magyar Zarándokút Egyesület és a Szent László Társaság.
2017. szeptemberében, szinte elsőként az országban, az ukrán nyelvtörvényre reagálva napok alatt szervezte meg Kunszentmiklóson a „Minden ember a maga nyelvén...” elnevezésű kulturális rendezvényt, amelyben kárpátaljai, délvidéki, magyarországi versmondók, énekesek, több száz fiatal vett részt és amelyről a Kossuth Rádió is beszámolt.
2017. októberében újra Kanadában folytatta előadásait, majd novemberben Párizsban találkozott kint élő magyarokkal, irodalomkedvelőkkel. A József Attiláról, az '56-os forradalom hőseiről, a Szent László királyról szóló előadások mellett az Arany János Emlékév keretében világjáró útjára indította a „Nekem áldott az a bölcső, mely magyarrá ringatott…” című emlékező műsorát is.
A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet ajánlására rendszeresen zsűrizik a Tompa Mihály Országos Vers- és Prózamondó Verseny országos döntőjén, Rimaszombatban. Tanárként, előadóként rendszeresen segíti a Vajdaság Magyar Versmondók Egyesületének nyári táborát is.
Tóth Péter Lóránt rendhagyó irodalom- és történelem órái során, valamint a diákok és a pedagógus kollégák visszajelzéseiből újra és újra megtapasztalja, hogy az irodalomnak, a verseknek és a versmondásnak nemzetmegtartó ereje van. Ezért szeretne a következő esztendőkben eljutni a Kárpát-medence legapróbb és legeldugottabb magyarok lakta falvaiba és a diaszpóra legtávolabbi magyarjaihoz is.