A Tűzvirág a ráadásra még nem készült fel
Sokan temetik manapság a költészetet. Mások még legalább abban hisznek, hogy a vers megzenésítve talán még eladható. A minap a Sorsvirág romjain alakult Tűzvirág együttes bebizonyította, hogy a vers zenével és zene nélkül is életképes. Az örökifjú Rák Magda által létrehozott új csapat első két koncertje állótapsos sikert hozott, egyedül a ráadásra nem voltak még felkészülve.

A költészet napján mutatkozott be a Tűzvirág együttes Rimaszombatban, a Tompa Mihály Alapiskolában, majd pár héttel később a feledi Szombathy Viktor Alapiskolában adott tizenéves gyerekek előtt állótapsos koncertet, amelynek a végén a lelkes közönség hosszú perceken át követelte a ráadást. A színpadon lévők láthatóan zavarban voltak, erre tényleg nem voltak felkészülve. De mivel a közönség egyszerűen nem engedte el őket, nem volt más lehetőség, csak felzendült a Nemcsak a húszéveseké a világ című Fényes Szabolcs-örökzöld, amit a gyerekek együtt énekeltek Rák Magdával és Sebők Valériával.
Nem véletlenül hozták el vadonatúj műsorukat Feledre, Rák Magda ugyanis feledi születésű, s amikor elénekli Kovács Kati A régi ház körül című dalát, alig tudja visszafojtani a könnyeit.
– meséli Rák Magda, aki, ha nem is lépett hivatalosan művészi pályára, egész életében színpadon állt, s ami kimaradt az ő életéből, azt megvalósította a lánya, Viki. Ugye, kitalálták már, hogy Rák Vikiről, az ismert színésznőről, a Szomszédok Ildikójáról van szó.
1989-ben a rimaszombati Tompa Mihály Klub égiszén belül, Veres János költő (Zoli bácsi) és Vaskői Károly klubelnök támogatásával megalakult a Sorsvirág együttes (a névvel Győry Dezső előtt tisztelegve). Az együttest három énekes óvónő, Rák Magda mellett Polgári Mária és Suhajda Mária alkották, akik utolsó, 2020-as búcsúfellépésükig hűségesen kitartottak egymás mellett, s máig nagyon jó barátnők, mindössze az őket kísérő zenészek váltakoztak időnként. Pál Lajostól kezdve – aki maga is több verset megzenésített –, Orosz Istvánon és Ligárt Róberten át egészen Rák Magda élettársáig, Jozef Mikulecig bezárólag, aki a most alakult Tűzvirágot sem hagyta cserben.
A Sorsvirág kisebb-nagyobb kihagyásokkal mintegy három évtizedig működött, gömöri és klasszikus magyar költők, többnyire Rák Magda által megzenésített verseivel járta a környéket, de eljutottak Budapestre, Békéscsabára, Szentesre és sok-sok más helyre.
Nem kis szerepük volt abban, hogy 1999-ben a Tompa Mihály Országos Vers- és Prózamondó Versenyen (Tompika) létrehozták a VI. kategóriát, amely a verséneklőknek biztosított bemutatkozási lehetőséget, s ma már nyugodtan elmondhatjuk, hogy az 1992-ben létrehozott Tompika egyik legsikeresebb húzása volt ez a döntés, s a több mint húsz év alatt egész mozgalmat hozott létre a vers- és prózamondó versenyen belül, s olyan, máig működő együttes is, mint a Kicsi Hang (Menyhárt József, Lantos Borbély Katalin) is innen indult el a szlovákiai magyar közösséget meghódító útjára. Természetesen a Sorsvirág sem maradhatott ki, egy alkalommal megnyerték a versenyt, kétszer pedig a második helyen végeztek.
Pár éves önkéntes pihenő után 2008-ban megújult erővel indultak ismét közönség- és vershódító útjukra, Zeneszót hoz a kósza szellő című műsorukkal, amelyet a tragikusan fiatalon elhunyt Reviczky Gyula emlékének szenteltek. A Sorsvirág története 2020. január 27-én ért véget a Csillagházban tartott búcsúkoncerttel.
De Rák Magda – főleg nyugdíjba vonulása után – nem adta fel, s párjával (akinek a lánya, Zuzana Mikulcová szintén ismert énekes) Nosztalgia Duó néven, ismert magyar, szlovák és külföldi slágerekkel járta a környéket, nem egy lakodalmon és más ünnepségen biztosítva a remek hangulatot (a minap Besztercebányán adtak 40 perces műsort a Szlovák Nők Uniója tisztújító konferenciáján, ahol a rimaszombati Helena Husárovát választották a szervezet országos elnökévé), ahogy nyaranként a Fekete Sas étteremben is gyakorta ők szolgáltatják a kellemes hangulatot ebédidőben.
De Rák Magda ezzel sem elégedett meg, s mivel többen biztatták, úgy döntött, hogy megpróbálja új életre lehelni a Sorsvirágot. Óvónőtársait is hívta, de azok köszönték szépen a lehetőséget, de már nem álltak kötélnek, a lassan nyolcvan felé közeledő tanárnő, Sebők Valéria viszont igen, aki azt vállalta, hogy összekötő szöveggel és versek tolmácsolásával színesíti a műsort, így a többnyire Rák Magda által megzenésített versek (Petőfi Sándor, Buda Ferenc, Tompa Mihály, Radnóti Miklós, Reményik Sándor és mások) mellett elhangzanak Garai Gábor, József Attila, Weöres Sándor és Márai Sándor versei is.
Sőt elcsábítottak egy fiatal, nagyon tehetséges táncost, Kalocsai Alexandrát, a Magánkonzervatórium ötödéves diákját is (aki a feledi fellépéséről iskolai elfoglaltsága miatt igazoltan hiányzott), így igazi verses-zenés-táncos kavalkádot láthatunk a színpadon, amelybe nagyon ügyesen beépítenek egy-egy slágert is, így nem hiányozhatott az Ismerős Arcok Nélküled című felvidéki himnusza is.
Rák Magda remekül ért a közönség figyelmének a karbantartásához, több verset is együtt énekel a nézőtéren ülő fiatalokkal, akik lelkesen énekelnek és csápolnak az előadóval.
– árulja el Sebők Valéria, aki maga is nagyon meglepődött, amikor Rák Magda felhívta telefonon.
– teszi még hozzá, s Rák Magdával együtt már most izgatottan várja az újabb fellépéseket, amelyekből, úgy néz ki, nem lesz hiány, hisz Rimaszécsre, Bátkába és Tornaljára van meghívásuk. Utóbbi helyen központi szerepet kap egykori mentoruk, Veres János, akinek emlékét fia, Vörös Attila idézi majd meg. S természetesen a repertoáron lévő megzenésített Veres János-versek, mert ilyenekből is akad bőven.
– mesél további terveikről Rák Magda.
„Biztos vagyok benne, hogy lesz még itt Viharvirág együttes” – teszi hozzá nevetve Sebők Valéria. Rák Magdát ismerve, ez egyáltalán nem tűnik elképzelhetetlennek.