2023. április 11., 13:56

A tükörtől a tébolyig – Bárczi István meg nem élt 80. születésnapján

Üstökösként indult a hatvanas évek elején. Megengedhette magának, hogy 1968-ban megjelenjék első és egyben utolsó, válogatott kötete. Sokan Don Quijoténak nézték, mások csak különcnek, megint mások csak féltékenyen olvasták a verseit. Íme, a költő, aki József Attilával egy napon született! Hiába próbálkoztak a barátai szép szóval, hozzá írt verssel (Kulcsár Ferenc: Arany-fogoly), a különc elhallgatott, kívülálló lett, s elzárkózott tornaljai családi magányába. Amikor meghalt, páran még emlékeztek rá, holott rongyosra kellett volna, hogy olvassák mindössze 84 oldalas, 37 verset tartalmazó kötetét.

bárczi
Fotó: ma7

Öt évvel később, de ugyanabban a faluban született, mint a minap 85 éves Cselényi László. Mégpedig egy olyan napon, amely két zsenit is adott a magyar irodalomnak. Márai Sándor és József Attila mellett Bárczi István is április 11-én született. Utóbbi akarva-akaratlanul meg is határozza a költői pályáját. Talán nem véletlen, hogy egyetlen kötete utolsó nagy versét (Téboly) József Attilához írja. A vers később a Megtartó varázslat című, József Attila-emlékkötetben is megjelent.

A nyolcvanas években, amikor verset már nem igen ír, az Irodalmi Szemlében kifejti, mit is jelent számára a nagy előd: „Belső tájaimra ő vert először cölöpöt, hogy építsek rá csodaházakat, versek szótégláiból, verssorok huzalaiból, hogy lobbanjon fel a fény. Vers-paloták népesítik be ezt a tájat, itt élünk bent immáron húsz éve csendesen. Kint ritkán mutatkozunk együtt, a kinti fényben provokatőröknek látszunk leginkább, belénk is köt rögtön a világ” (Nem áprilisi móka).

Tornaljai alap- s középiskolái után Nyitrán tanul magyar és szlovák nyelvet, s már tizenévesen berobban az irodalmi köztudatba. A nyitrai főiskolások egyetemi klubjában Monoszlóy M. Dezső dicséri a verseit (a másik két kezdő költőpalánta Kmeczkó Mihály és Batta György), majd a honi sajtóban is nagy vihart vált ki Nézem szemem mérgezett kékjét című verse, amelyet Dénes György ellenében Tőzsér Árpád véd vehemensen A Hét hasábjain: „A verset a súlyos felelősségtudat, nyers, sok helyütt fanyar, de összetett gondolat képletekről, modern műveltségről valló plasztikus képek teszik figyelemre méltóvá. Egy alig húszéves fiatalember, az atomkor szédületes bizonytalanságában, a politikai válságok hitromboló forgatagában eszmélkedő fiatal költő vall vall itt erejéről és hitéről az újrakezdéshez: »Kezdjük el. Elölről. Megint.«“

barczi
Bárczi István fiatalon
Fotó:  Családi archívum
Tudjuk, 1958-ban a Nyolcakkal elindul egy költői generáció a szlovákiai magyar irodalomban, majd 1970-ben követi őket az Egyszemű éjszaka nemzedéke. S a két antológiás indulás között négyen: a viszonylag későn érő Gál Sándor, Tóth Elemér, Batta György és Bárczi István. Utóbbi három gömöri, Tóth hamvai, Batta és Bárczi tornaljai. Mire az „egyszeműsök” eszmélnek, ők már kötettel rendelkeznek. Más kérdés, hogy mennyire tudják kifutni a tehetségüket.

Bárczi után Batta is elhallgat majd, egy ideig drámákkal kísérletezik, s megírja nagy versét, az Egy mondat a szeretetről című hosszúverset, de évtizedek óta ennyi. Látszólag még kevesebb jut Bárczi Istvánnak, aki befejezve a nyitrai főiskolát, tanítani kezd. Tonkháza, Fegyvernek, Nagyölved, majd kipróbálja az újságírást is Pozsonyban. Új Szó, Csemadok, Szabad Földműves – ezekben irodalmi színvonalú riportjaival tűnik ki, de hiába a biztató szavak, szerelmével, Kovács Magdával együtt – aki a Fekete szél című prózaantológiának köszönhetően szintén berobban az irodalmunkba –, visszatérnek szülőföldjükre, s csak nagy ritkán szólalnak meg.

Sértődöttség?, különcködés?, kívülállás? – József Attilával együtt elvegyülnek és kiválnak. Lökösháza után Tornalja következik; tanítanak, nevelnek, köztük a lányukat, Zsófiát (aki majd visszatérve Nyitrára, az immár egyetemmé avanzsált intézmény dékánja lesz, s aki prózaíróként folytatja azt, amit a szüleik félbehagytak), macskatulajdonosok lesznek, s alig-alig szólalnak meg. Ezekről a kisvárosi évekről ír ragyogó helyzetképet évtizedekkel később egy tanítvány, Szászi Zoltán a szokott helyen, hatkor  című regényében.

Félbehagyták? 1968 irodalmi szenzációja egy 400+400 példányban megjelenő vékonyka kis kötet, mindössze 87 oldalon. 37 válogatott vers.

Igen, jól olvassák, válogatott. A fent Tőzsér által annyira dicsért vers például nincs benne. De Bárczi István megengedte magának, hogy a három ciklusra (Az udvar négyszöge, Szegénység, Téboly)  bontott kötetben „csak a legjobb” versek szerepeljenek. S kötetnyitóként, a ciklusokon átívelő, arspoetica-értékű, kurzívval szedett A tükör előtt.

Lépj ki! Plakátarcod vedd le!
A tükör ostoba.
Mindig a formát kereste,
a tartalmat soha.

Vagy zúzz oda nyers ököllel,
komám, a te ügyed,
Összetört? Mosollyal född el.
Nem kár, ha csak üveg.

A kötet első két ciklusa egyfajta lírai önéletrajz, megjelennek a jövőt mutató ősök. Bárczi itt még a kívülállókat bírálja (Cseresznyefák), innen jut el a különccé és különváláson át a körig.

„Csak a kör lehet tökéletes amely magában újra visszatér”– írja A kör című képversében, amely évekkel később az Irodalmi Szemlében, majd a Jelenlét című antológiában jelenik meg. A tükör előtt című kötetet gyakorlatilag osztatlan elismerés fogadja, Ardamica Ferenctől kezdve Szuchy M. Emilen és Tőzséren át Varga Imrig bezárólag jelennek meg a pozitív kritikák, utóbbi „fiatal nemzedékünk Don Quijotéja”-ként köszönti a mindössze 25 éves költőt, s idézzük a kötetről Tőzsér Árpád markáns véleményét:

Bárczi igazi arca egy erősen tárgyiasító líra, ahol a dolgok, tárgyak elvesztik lexikális jelentésüket, s a költő belső, intellektuális élményeivel összenőve, minőségileg új anyagot, esztétikumot alkotnak. Bárczi világa markáns, sértő élű, törött képekből áll össze. Ezek a képek nincsenek lecsiszolva, úgy kerülnek a versbe, hogy nem illeszkednek, minden melodramatikus kerekítettség idegen tőlük. Nyers – szavakat, képeket, tárgyakat félbetörő indulat munkál itt tragédiaterhesen.”

Említsük még meg, hogy a kötetet a kassai Eckerdt Sándor illusztrálta. De ahogy a francia kölyökzseni, Rimbaud 19 évesen, úgy Bárczi István 25 évesen befejezte. Később gyakorlatilag már csak antológiákban találkozunk a nevével. Az idő múltával ezek is megfogyatkoznak. Az 1979-es Jelenlétben még 7 Bárczi-verssel találkozhatunk, a Szélén az országútnak 4, míg a legutóbb megjelent Förtelmes kaszálógép (Istenem, ennek is már 20 éve) két verset. Ja, és a szerelmes verseket válogató Tűzpalota is közül három Bárczi-verset.

bárczi istván
Bárczi István egyik utolsó fotója
Fotó:  Családi archívum
„Korszerű belépő volt ez a kötet” – ezt már 1980-ban írja Fónod Zoltán. Ma már tudjuk, nemcsak belépő volt, hanem egyúttal egy, szinte a teljes életművet tartalmazó, végtelenül tudatosan megszerkesztett, s ma már szinte elérhetetlen kis könyv, a szlovákiai magyar irodalom egyik gyöngyszeme.

Hisz ahogy Tőzsér később Kulcsár Tiborral kapcsolatban megírta, a vers minőségéről éppen a mennyiség mond a legkevesebbet. Bárczi István évtizedekig már csak a családjának, a tanítványainak élt, s immár 11 éve nyugszik a tornaljai temetőben a tanítvány, a tragikusan fiatalon elment polgármester, Dubovszky László (Dubcsek) szomszédságában.

Fejem felett vascsillag, valaki onnan néz le
millió fényévnyi távolságokra tőlem.
Érzem csupán, mert az ész kevés, hogy értse:
Ott is én vagyok, csak máskor, más időben.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.