A Sajó-emlékév újabb rendezvénye Ipolyságon
A Palóc Társaság jóvoltából november 13-án az ipolysági Szondy György Gimnáziumban valósul meg a Sajó Sándor születésének 150. évfordulója alkalmából szervezett emlékülés.
A trianoni fájdalom költőjére való emlékezés programját 9:30-kor a rendezvény fővédnöke, Csáky Pál EP-képviselő nyitja meg.
A nap folyamán különböző történelmi és irodalmi előadásokat hallgathatnak meg az érdeklődők. Medvigy Endre irodalomtörténész és Metykó Béla helytörténész az ipolysági születésű költő életútjáról és munkásságáról értekezik majd, az emlékezetből kiradírozott költő magyarságtudatáról a lapszerkesztő Cságoly Péterfia Béla fog beszélni, az egyetemi tanárként dolgozó történésznek, Szabó Pál Csabának köszönhetően pedig megismerkedhetünk az 1868-1921 közötti Magyarországgal is; de elhangzik Szarka Emese oktató A nevelési értékek és a tudás szerepe Sajó Sándor pedagógiájában című előadása is. Kiss László orvostörténész legutóbb Karinthyné Böhm Arankáról mesélt az ipolyságiaknak, ezúttal a magyar sors poétájának partiumi és erdélyi vonatkozásait fogja részletezni.
A Tormay Cécile Irodalmi és Történelmi Társaság által előadott, Szép szülőföldem, Felvidék című emlékműsort követően a konferencia résztvevői megkoszorúzzák Sajó Sándor szobrát. Az ünnepség keretén belül beszédet mond Duray Miklós, a Szövetség a Közös Célokért elnöke.
A szervezők szeretettel várják az érdeklődőket.