A PIM virtuális világa
A járványügyi helyzetre való tekintettel a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) és tagintézményeinek kiállításai, kutatószolgálatai 2020. március 17-től határozatlan ideig zárva tartanak, s bár a meghirdetett programok, események elmaradnak, a múzeum terei a digitális felületeken a kényszerű bezárás alatt is élnek.
A napokban jelent meg a PIM Magukra maradt bútorok – Írók bútorai a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményéből című kiállítás kísérő kiadványa.
Az új online kötetben olvasható Mán-Várhegyi Réka, Szaniszló Judit, Fehér Boldizsár, Regős Mátyás és Márton László egy-egy saját szövege is.
A PIM honlapján szintén az elmúlt időszakban tettek elérhetővé egy Kassák Lajossal készült interjút. Az eredeti, 1963-as beszélgetés hanganyaga ide kattintva hallgatható meg.
Aki pedig jobban szeretné megismerni az érsekújvári születésű alkotót, a Kassák Múzeum munkatársainak köszönhetően rengeteg információra lelhet. Itt gyűjtötték össze levelezését, visszaemlékezéseit és önéletrajzi regényét is.
Mivel a Petőfi Irodalmi Múzeum ezer szállal kötődött és kötődik Esterházy Péterhez, ezért még a karantén előtti időszámításban elkezdtek azon gondolkozni, mivel emlékezhetnének meg a közben már mindannyiunkat bezártságban érő 70. születésnapról.
Végül egy mű közös felolvasása mellett döntöttek. Felkérésükre 39 múzeumi kolléga, kézirat- és művészeti táros, múzeumpedagógus, irodalom- és művészettörténész vállalkozott, hogy egy-egy hosszabb-rövidebb részt felolvasva részt vesz ebben a közel öt órán át tartó rendhagyó emlékhagyásban.
Az Utazás a tizenhatos mélyére hangoskönyve itt érhető el.
A múzeum munkatársai nemcsak Esterházy Péterre, hanem – barátai, kollégái és rokonai visszaemlékezései alapján – a sci-fi egyik legjelesebb hazai alkotójára, Zsoldos Péterre is emlékeztek, születésének 90. évfordulóján.
A Petőfi Irodalmi Múzeum a videómegosztó csatornáján egy olyan portrésorozatot is elindított, aminek elsődleges célja a József Attila-díjas szerzők bemutatása. Az érdeklődők eddig az avantgárd hagyományait követő költőt és szerkesztőt, Géczi Jánost, a drámaírásban is jeleskedő Szálinger Balázs költőt, valamint a Gérecz Attila-díjas Rózsássy Barbarát ismerhették meg.
– olvasható a Petőfi Irodalmi Múzeum 2020. május 4-én meghirdetett felhívásában, amely írókat, költőket, dramaturgokat és zeneszerzőket szólít meg. A Köszönjük, Magyarország! elnevezésű kezdeményezés rendelkezésére álló keretösszeg bruttó 150 millió forint.
Visszatérve a virtuális térbe, ma este 20 órai kezdettel a Beatz x Poe’s májusi online kiadását Pion István, Csider István Zoltán, Gábor Tamás Indiana és Szurcsik Benedek szövegelése nyitja meg, 2020. május 12-én pedig És a maga asszonyéletével, hogy mit csinálhat? címmel Kaffka Margit boldogságkeresésébe pillanthatunk bele.
– áll az esemény beharangozójában.
A Petőfi Irodalmi Múzeum folyamatosan frissülő digitális tartalmait tehát továbbra is érdemes lesz követni…