2020. május 5., 10:06

A PIM virtuális világa

A járványügyi helyzetre való tekintettel a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) és tagintézményeinek kiállításai, kutatószolgálatai 2020. március 17-től határozatlan ideig zárva tartanak, s bár a meghirdetett programok, események elmaradnak, a múzeum terei a digitális felületeken a kényszerű bezárás alatt is élnek.

Fotó: PIM

A napokban jelent meg a PIM Magukra maradt bútorok – Írók bútorai a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményéből című kiállítás kísérő kiadványa.

Megkértünk öt írót, hogy válasszanak egy-egy bútort a kiállítás tárgyai közül és fogadják azokat örökbe, írják meg a tárgy fiktív életrajzát, csalogassák elő a történeteket, amelyek a kopások és foltok mögött lapulhatnak...

Az új online kötetben olvasható Mán-Várhegyi Réka, Szaniszló Judit, Fehér Boldizsár, Regős Mátyás és Márton László egy-egy saját szövege is.

A PIM honlapján szintén az elmúlt időszakban tettek elérhetővé egy Kassák Lajossal készült interjút. Az eredeti, 1963-as beszélgetés hanganyaga ide kattintva hallgatható meg.

Aki pedig jobban szeretné megismerni az érsekújvári születésű alkotót, a Kassák Múzeum munkatársainak köszönhetően rengeteg információra lelhet. Itt gyűjtötték össze levelezését, visszaemlékezéseit és önéletrajzi regényét is.

Mivel a Petőfi Irodalmi Múzeum ezer szállal kötődött és kötődik Esterházy Péterhez, ezért még a karantén előtti időszámításban elkezdtek azon gondolkozni, mivel emlékezhetnének meg a közben már mindannyiunkat bezártságban érő 70. születésnapról.

Végül egy mű közös felolvasása mellett döntöttek. Felkérésükre 39 múzeumi kolléga, kézirat- és művészeti táros, múzeumpedagógus, irodalom- és művészettörténész vállalkozott, hogy egy-egy hosszabb-rövidebb részt felolvasva részt vesz ebben a közel öt órán át tartó rendhagyó emlékhagyásban.

Az Utazás a tizenhatos mélyére hangoskönyve itt érhető el.

A múzeum munkatársai nemcsak Esterházy Péterre, hanem – barátai, kollégái és rokonai visszaemlékezései alapján – a sci-fi egyik legjelesebb hazai alkotójára, Zsoldos Péterre is emlékeztek, születésének 90. évfordulóján.

A Petőfi Irodalmi Múzeum a videómegosztó csatornáján egy olyan portrésorozatot is elindított, aminek elsődleges célja a József Attila-díjas szerzők bemutatása. Az érdeklődők eddig az avantgárd hagyományait követő költőt és szerkesztőt, Géczi Jánost, a drámaírásban is jeleskedő Szálinger Balázs költőt, valamint a Gérecz Attila-díjas Rózsássy Barbarát ismerhették meg.

A pandémia miatt nem adottak a könyves rendezvények, az író-olvasó találkozók és egyéb fellépések feltételei. A pályázat lehetőséget kíván teremteni alkotóink egzisztenciális helyzetének javítására, valamint arra, hogy a veszélyhelyzet elmúltával aktív szereplői maradhassanak a kulturális életnek és bemutathassák új műveiket Kárpát-medence-szerte. (…) A pandémiás időszakban a könnyűzene terén alkotók is elveszítették a közönségükkel való találkozások lehetőségét, hiszen nem adottak a koncertek, előadások, klubesemények megrendezésének és megtartásának fórumai és lehetőségei, és ez nemcsak a kulturális életben jelent hiányt, de anyagi veszteségként éri az alkotókat is

– olvasható a Petőfi Irodalmi Múzeum 2020. május 4-én meghirdetett felhívásában, amely írókat, költőket, dramaturgokat és zeneszerzőket szólít meg. A Köszönjük, Magyarország! elnevezésű kezdeményezés rendelkezésére álló keretösszeg bruttó 150 millió forint.

Visszatérve a virtuális térbe, ma este 20 órai kezdettel a Beatz x Poe’s májusi online kiadását Pion István, Csider István Zoltán, Gábor Tamás Indiana és Szurcsik Benedek szövegelése nyitja meg, 2020. május 12-én pedig És a maga asszonyéletével, hogy mit csinálhat? címmel Kaffka Margit boldogságkeresésébe pillanthatunk bele.

A 19. és 20. század fordulóján kezdődik Kaffka Margit felnövés-története. Nyomon követhetjük, hogyan változnak a legjobb barátnőjével levelező iskolás lány nagy tervei karrierről, családról, férjhez menésről. Kisvárosból nagyvárosba, bálból irodalmi zsúrba, magányos évek után társaságba, irodalmi sikerek felé kísérjük Kaffkát, ezt az éles szemű, okos, érzékeny, nyughatatlan írót. Egy száz évvel ezelőtti történet elevenedik fel a felolvasás során, amelyben szerepet kap lány, asszony, feleség, szerető és írónő, s ez a régi mese nincs is olyan távol a mi 21. századi valóságunktól”

– áll az esemény beharangozójában.

A Petőfi Irodalmi Múzeum folyamatosan frissülő digitális tartalmait tehát továbbra is érdemes lesz követni…

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.