2025. május 25., 16:22

A népdal titkos üzenete

Böngészve a könyveket, sok-sok régi kötetre bukkan az ember, olyanokra is, amelyek még az „antivilágból”, a pozsonyi antikváriumok valamelyikéből származnak, és kevés esélyük van arra, hogy a két borító közé simult szöveg valaha is még egyszer megjelenjen. Aztán vannak itt újabb kiadványok a (cseh)szlovákiai magyar kiadók (vagy más, kultúrával foglalkozó szervezetek) műhelyéből. Az ember olykor elcsodálkozik rajta, mi minden jelent meg. A paletta színes. Az egyik, viszonylag vékony, alig 150 oldalas könyv fennen hirdeti, hogy Mi vagyunk a rózsák.

gyia-27_borsi-ferenc_mi-vagyunk-a-rozsak-fejlec
Galéria
+8 kép a galériában
Borsi Ferenc könyve - fejléc
Fotó: csemadok.sk

Ez a könyv címe ugyanis, alcíme pedig: Az érzékiség képi ábrázolása a magyar népdalokban. Szerzője Borsi Ferenc, az Óbudai Népzenei Iskola iskola tanára, megjelent a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmánya Gyurcsó István Alapítvány Könyvek 27. darabjaként Dunaszerdahelyen 2003-ban. A köteteket Bárdos Gábor, Huszár László, Kovács László, Végh László szerkesztették. A szerző, Borsi Ferenc sem ismeretlen Dunaszerdahelyen és környékén, továbbá a honi néprajzosok, népművelők és népzenészek körében, hiszen akik nyaranta citeraképzésére jártak a Csemadokba, jól ismerik őt, felkészültségét, tudását. A népzenei megmérettetéseken is gyakorta találkozhatunk vele, ugyanis zsűritagként mindig megfontolandó dolgokat mond a maga szerény stílusában. Mondhatni, szinte már hazajár a Csallóközbe.

borsi-ferenc_nepmuveszetifjumesterei.hu_
Borsi Ferenc
Fotó:  nepmuveszetifjumesterei.hu

Borsi Ferenc 1960-ban született Csókán, a Vajdaságban. Ifjúkorában érdekesen alakult a pályája. Végzettségét tekintve vegyész, 1985-ben Újvidéken a vegyészeti főiskolán szerzett diplomát, de a népzene elhódította eredeti szakmájától, évekig az Újvidéki Rádió ifjúsági és népzenei szerkesztőségének a munkatársaként dolgozott. Nem véletlenül, hiszen citerázni még a nagyapjától tanult és szülőfalujában zenekart is létrehoztak.

1978-ban kislemezünk jelent meg az Új Symposion folyóirat gondozásában”,

írja. Ezt követően „progresszív citerazenét játszó duót” hoztak létre. Sokat koncerteztek, sok felvételt készítettek. Borsi Ferenc közben szervezte a népzenei rendezvényeket, fesztiválokat, táncház találkozókat, vetélkedőket, népzenei továbbképzéseket.

Az első népzenei nyári tábort 1987-ben szerveztem meg Szentmihályon, majd négy éven át Magyarkanizsán; 1989-től fogva téli citerás továbbképzést szerveztem és vezettem gyermekkorosztálynak, 1990-től felnőtteknek is.”
borsi-ferenc-es-a-citerasok
Borsi Ferenc csallóközi citerásokkal
Fotó:  Lacza Gergely

Ebbéli „minőségében” ismerték meg Dunaszerdahelyen is, az általa vezetett citeratáborban. 1991-ben lett a Népművészet Ifjú Mestere.1992-ben áttelepült Magyarországra. Felsorolni is nehéz, hol, milyen főiskolákon, középiskolákban oktatta a hangszeres népzenét, elsősorban a citerát, de a népzeneelméletet is. Egy helyen ezt jegyzi fel:

Több országos nyári tábor rendszeres oktatója, illetve művészeti vezetője voltam/ vagyok: Tamási, Balatonalmádi, Szigliget, Békéscsaba, Tóthfalu, Temerin, Dunaszerdahely, Örménykút, Szőny, Kisiratos stb.”

Emellett számos könyv szerzője. Tanulmányozta a citera szerkezeti felépítését:

Hosszú távú kutatómunkához láttam hozzá a citerák szerkezeti-formai föltárása terén. E munka eredményeként több publikációm született”,

írja. De születtek más jellegű könyvek is, ezek sorát gazdagítja a fentebb említett, dunaszerdahelyi kiadvány is.

gyia-27_borsi-ferenc_mi-vagyunk-a-rozsak
Borsi Ferenc könyve
Fotó:  csemadok.sk

A kötet témája óhatatlanul is kíváncsivá teszi az embert. Az Előszó elején rögtön felmerül a kérdés, hogy mai világunkban kinek is van még szüksége „egy letűnt életmód együgyű dalocskáira?” A válasz a kérdésre rögtön meg is érkezik a szerzőtől:

Mindenkinek szüksége van ezekre a dalokra, aki valamiféle lelki gazdagság megőrzésére igényt tart.”

A népdalok egyes képi kifejezése olykor homályosnak, megfejthetetlennek tűnik, néha azért is, mert vidékenként is változik, módosul a dal szövege. Az erotikusnak tűnő kifejezéseket meg olykor szeméremből is mellőzik.

Ez a kötet a népdalok rejtett (vagy kevéssé rejtett) erotikus képi világát, szimbólumait „fejti” fel.

A kötet anyagát több tematikus csoportba rendezi el a szerző. Pl. Hajladozás; Formák; Színek; Bokor, fa, erdő; Gyümölcsök; Nád, kender, széna, szalma; Vetemények; Gabonafélék, Szántás-vetés, aratás, kaszálás; Háziállatok; Lukrajárók (kisrágcsálók); Madarak; Víz, eső, harmat, sár; Öltözet stb. Sok mindennel foglalkozhat egy népdal, mind tematikailag, mind a szimbolikát tekintve. Legtöbbször úgy énekeljük, hogy magunk sem vesszük észre egy-egy megjelenő képnek a mélyebb jelentését. Lássuk csak, a Hajladozás témaköre milyen rejtett „üzenetek” között válogat.

borsi-ferenc-es-zenekara
Borsi Ferenc és zenekara a Duna Menti Tavasz megnyitóján
Fotó:  Lacza Gergely
Egy-egy tárgy vagy cselekvés másodlagos jelentésének holdudvarát gyakran nem is lehet egész pontosan behatárolni. Dalaiban a nép a találó szófordulatokat szívesen alkalmazta újra s újra hasonló, de csak megközelítőleg azonos szövegkörnyezetben és élethelyzetben. Jó példa erre a hajlás, meghajlás, lehajlás, hajladozás fogalma. Más-más egyedi jelentéssel, de rendre erotikumot sugall.

A piros rózsának lehajlott az ága,
Én is lehajlottam egy hűtlen szavára.

Ebben a Széken gyűjtött népdalban megsejthetjük a hajlás-lehajlás egyik lehetséges burkolt jelentését.”

Dunyhám, párnám de hajlik
Beljebb, babám, a falig.
Öleljük egymást hajnalig,
Míg édesanyám aluszik.

Szókimondó, s mégsem durva, mégsem sértő.”
borsi-konyv
Borsi Ferenc könyvének egyeik részlete
Fotó:  csemadok.sk

Persze a könyvben vannak más példák is:

Nem messze van a kendered a tanyámhoz.
Közeledik a pöndölöd a gatyámhoz.
A pöndölöd széle a gatyámat érje,
Ihaj-tyuhaj, egész éjjel.

Az az olvasó, akit érdekel a téma, szemelgethet a könyvben szereplő népdalok között, s a szerzővel együtt fejtheti meg azok „titkos” üzenetét. „E könyv a magyar népdalok ránk maradt töredékes világából semmit el véve, el nem tagadva, ahhoz semmit hozzá nem téve segít eligazodni a népdalok jelképeinek, képes beszédének megértésében. Nem azért, hogy bárkit is megbotránkoztasson, vagy tápot adjon a vulgarizmusban való tobzódáshoz, de nem is kendőzve prüdériából, hogy a népélet mindezzel együtt volt teljes” – állapítja meg a szerző. S hogy miért Mi vagyunk a rózsák? Ennek a „feladványnak” a megfejtését a mindenkori olvasóra bízom.

borsi-ferenc-es-zenekara_
Borsi Ferenc a Duna Menti Tavasz megnyitóján
Fotó:  Lacza Gergely
borsi-ferenc-es-a-citerasok
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.