2014. április 11., 14:26

A költészet napja - Márai Sándorra emlékeztek Budapesten

BUDAPEST. A 114 éve született Márai Sándorra emlékezett a Budavári Önkormányzat az író egykori, I. kerületi házánál pénteken. Az ünnepséget követően levetítették az In memoriam Márai című filmet a Tabán Moziban.
Isten arra választotta ki a költőket, hogy összefoglalják a bennünk terjengő káoszt, hiszen "az igazi verssorok mindig olyan világot fognak össze, amit nem lehet elmondani, ami olyan szövevényes, olyan bonyolult és összefoghatatlan, hogy verssé kell oldani" - fogalmazott Pozsgai Zsolt író, rendező a költő emléktáblájánál, a Mikó utca és a Logodi utca sarkán tartott megemlékezésen.

Pozsgai Zsolt szerint Márai költő volt, hiába írta sokszor prózában a műveit. "Márai Sándor, akinek egykori házánál és szobránál állunk, soha nem volt megelégedve saját sorsával, a magyar sorssal, átkozott, sírt, gyötrődött. Mondjuk neki most azt, amit Lola, a halálig hű feleség mondhatna: Sándor, nyugodj meg! Olvassák a verseidet, kívülről fújják a műveidet, és könyveid ott vannak a polcokon, otthonokban, könyvtárakban, a világhálón" - fogalmazott az író.

Szabó Sipos Barnabás színművész A gyertyák csonkig égnek című műből adott elő részletet, majd az emlékezők elhelyezték koszorúikat az emléktábla, illetve az író szobra előtt. A program a Tabán moziban folytatódott, ahol az In memoriam Márai című filmet vetítették.

Nagy érdeklődés mellett zajlik a Versmaraton

Nagy érdeklődés mellett zajlik az egész nap tartó Versmaraton a budapesti Thália Színház Mikroszínpadán, ahol mintegy 70 kortárs költő olvassa fel verseit a költészet napján, József Attila születésének évfordulóján. A Magyar Rádió nonprofit Zrt., a Magyar Napló Kiadó, valamint a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) szervezésében megvalósuló, este 11-ig tartó Versmaratonon Az év versei 2014 című kötet szerzőit ismerheti meg a közönség.

Az esemény a Magyar Napló Kiadónál Csontos János szerkesztésében megjelent kötetet bemutatója is egyben. Oláh János költő, író, a hagyományosan a költészet napjára megjelenő kötet kiadójának vezetője az MTI-nek elmondta: a tavalyi év válogatása, 100 költő versei jelennek meg a kötetben. Arról beszélt, hogy az immár negyedik alkalommal szervezték meg a Versmaratont, amelyet első alkalommal a Magyar Rádió Márványtermében, azóta pedig a Thália Színházban rendeznek meg. Mint mondta, a költészet napján mindig sok a versműsor, de élő költőtől szinte alig hangzott el vers. A felolvasással arra szerették volna felhívni a figyelmet, hogy a mai költészet is létezik, kortárs költők is írnak verseket, nem is rosszakat.

Oláh János elmondta: úgy döntöttek, hogy a költők saját maguk mondják el verseiket, ne színészek előadásában hangozzanak el a művek. Ha rosszabbul is mondja a szerző versét egy színésznél, az az értelmezési módszer, ahogy ő felolvassa, akkor is fontos kordokumentum - emelte ki. "Az volna az igazi, ha legalább egy évben egyszer a költők is - ha nem is közvetlenül találkoznak egymással, de - egy rendezvényen lépnek fel" - mondta. Mint felidézte, 12 éve szerkesztik Az év versei kötetet, amelybe a magyar nyelvterületen megjelenő, mintegy 40 irodalmi lapban közölt versek legjobbjait választják be minden évben. Azon gondolkodtak, hogy milyen könyvbemutatót tartsanak, ekkor jutott eszükbe, hogy mindenki felolvashatná a versét, csakhogy az legalább fél napig tart. Ekkor keresték meg a Magyar Rádiót, amely az esemény mellé állt. Mint Oláh János kiemelte, ez nagy segítség, mert ezáltal jóval nagyobb nyilvánosságot kaptak. A közmédia segítségével vált jelentős rendezvénnyé a Versmaraton - hangsúlyozta.

A programmal lehetőséget szeretnének biztosítani arra is, hogy egy-egy tanórán megismerkedhessenek a diákok a mai magyar költészettel. A diákok is bekapcsolódhatnak az idei programba, amelyet a tanórákhoz igazítva 45 perces blokkokra tagoltak. Az ingyenesen látogatható eseményt az interneten is követhetik az érdeklődők. A program a mediaklikk.hu oldalon még 60 napig elérhető lesz.

A Versmaratonon egy közös vers is születik: az elsőként felolvasó költő írja a kezdő sort, majd a fellépők egy-egy sorral folyamatosan bővítik a költeményt, este pedig a teljes mű elhangzik.

A színpadi fellépés után a Thália Színház látványstúdiójában is beszélgetnek a költőkkel, akik ez alkalommal a verseik közül a kedvencüket olvashatják fel. A műsorba a Kossuth Rádió élőben többször bekapcsolódik, valamint a közmédia televíziós csatornáinak kulturális műsorai is beszámolnak a Versmaratonról.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.