2018. július 23., 07:53

110 éves lenne Claire Kenneth - az elfelejtett írónő

Fiatalkorom meghatározó olvasmányélménye volt a Minden tavasz végetér…című regény. A fekete-fehér borítójú, puhakötéses könyvet anyám polcáról emeltem le vagy tizenöt évesen, az elmúlt egy és fél évtizedben kopottra, rongyosra olvastam a három kislány történetét. Az amerikai nevű írónő, Claire Kenneth bizony magyar volt, és rengeteg személyes tragédiát megélt, míg Amerikában végre megérdemelten felkerült a világsikerű írónők listájára. Ma lenne 110 éves.

clairekenneth.jpg

Claire Kenneth Kende Klára név alatt született 1908. július 23-án, Budapesten izraelita családban, negyedik gyermekként. Korai életrajzi adatairól keveset tudunk, sok feljegyzés nem maradt, és maga az írónő is szerette elferdíteni a valóságot. Az azonban tényként szolgálhat, hogy regényeiben nagyon gyakran bukkannak fel életrajzi motívumok.

Claire Kenneth életéről Szécsényi Mihály: Lektűr és diktatúra című írásából tudhatunk meg többet. A kiadvány szerint az írónő már fiatalon elkezdte saját imázsának miszticizált felépítését. Második férjével, Bíró Géza gyógyszerésszel és első házasságából származó gyermekével együtt bejárták a fél világot, Magyarországtól az Egyesült Államokig, Svédországtól Egyiptomig. Ezek az élmények később Claire Kenneth regényeiben is megjelentek, mint izgalmas, egzotikus helyszínek.

Az írónő legfontosabb párkapcsolatának mégis harmadik, egyben utolsó házassága bizonyult, amelyet Bárdossy Pállal kötött. Leendő férjével még a II. világháború alatt ismerkedett meg, és az ő segítségével szökött meg a bergen-belseni vonatról, amely a koncentrációs táborba vitte volna, a későbbiekben pedig a férfi lakásán bújt meg. Ezzel a házassággal Kende Klára beemelkedett az úri társaság berkeibe. Így lett belőle nemesi előnevű Kölcsei-Kende Klára úriasszony, és evangélikus lett, akárcsak a Bárdossyak. Születési dátumát meghamisította, az új adatok szerint hat évvel később született, így csak egy évvel volt idősebb harmadik férjénél. Házasságkötésük után Kende Klára megírta első regényét.

„A könyvesboltok előtt kígyózó sorok. Mindenki a fiatal írónő, Claire Kenneth regényét keresi. A romba dőlt, lebombázott városban az akadozó ellátás közepette máris óriási népszerűségnek örvend Az éjszaka Kairóban. A szép fiatal magyar asszony és a délceg gárdakapitány szerelmének édes-bús története igazi bestseller. A korabeli sajtó »Claire Kenneth-lázról«, valóságos »tömeghisztériáról« beszél.

A kiadó, aki eleinte alig akart szóba állni az ifjú írójelölttel, most a hölgy minden óhaját hajlandó teljesíteni. A könyv sikere ugyanis egyedülálló a magyar könyvkiadás történetében Megszületett egy új mítosz, Claire Kenneth mítosza.” – olvasható Mátay Mónika írásában.

1951-be Tiszasülyre telepítették ki az írónőt és férjét arisztokrata származásuk miatt. A rizsföldek és a sáros munka világa többször visszaköszön regényeiben, mint ahogy az a momentum is, ahogy az akkor már sikeres írónőnek számító Kende Klára megpróbál a társaság középpontja maradni még a „krém” számára méltatlan körülmények között is. Férjét három évre bebörtönözték szökési kísérlet miatt.

1956-ban a család úgy döntött, Magyarországon már semmi jó nem vár rájuk a kialakult politikai helyzet miatt, ezért úgy, mint sokan mások szökni próbáltak az Újvilágba. A kalandos útnak, ahogy a szovjetek lőttek rájuk a határon, Claire Kenneth több regényében is emléket állít. Végül sikerült a terv, kijutottak Amerikába. Nem megerősített források szerint Bárdossy, mint takarító, Klára, mint modell helyezkedett el New Yorkban, egy szőrmeszalonban. A mentőangyala az útjába sodort egy magyar könyvkiadót, aki fillérekért ugyan, de megvásárolta az amerikai kiadás jogait. Claire Kenneth meghódította Amerikát is. Mikor Karády Katalin megérkezett Brazíliából, hogy New Yorkban énekeljen. Bemutatták őket egymásnak. A színésznő majd elájult. Azt mondta, ő nem tudta, hogy az írónő magyar. Eddig portugálul olvasta a könyveit szótárral a kezében. Ekkor már lassan-lassan rendeződött az életük. Bárdossy átképezte magát mérnöknek, Klára folyton írt, és utazásra is tellett. Az élmények pedig ott voltak a könyvekben, novellákban és cikkekben, amelyek a magyar nyelvű lapokban jelentek meg. Minden regényben ott volt az élete. Sikereinek ellenére, Claire Kenneth nem lett milliomos, de élete végéig magas színvonalon élt New Yorkban. Lektűrregényeiért az angol királynőtől is kitüntetést kapott. Személyesen ismerte Marilyn Monroe-t, Arthur Millert, Tony Curtist és Greta Garbot. 2000. áprilisában hunyt el New Yorkban, 92 évesen. Magyarországon csak 1989-ben jelentek meg újra a könyvei.

Claire Kenneth összesen 18 nagyregényt és több novelláskötetet adott ki. Regényeiben sosem feledkezett meg a magyar gyökerekről, a kemény sorsokról. Szereplői főleg arisztokraták vagy Amrikába emigrált magyarok, akiknek mindent elölről kell kezdeni az Újvilágban. A történetek mindig finoman romantikusak, mint az a lektűrregényhez illik, de a csavar sosem hiányzik, az olvasót állandó meglepő fordulatok várják a Kenneth regények lapjain. Hol gazdag mesevilágba, hol a sáros rizsföldekre kalauzolja az olvasót, hogy aztán a beteljesült szerelem vagy a beletörődés oldja fel a katarzist. Claire Kenneth regényei letehetetlenek, nyári könnyed olvasmányként mindenképpen ajánlhatóak, bár inkább antikváriumokban vagy könyvtárakban férhetünk csak hozzájuk.

Legsikeresebb könyvei trilógiát alkotnak: Éjszaka Kairóban, Május Manhattanben és a Randevú Rómában szövevényes, helyenként botrányos módon dolgozza fel egy lángoló szerelem történetét, tele életrajzi motívumokkal.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről. 

Hozzászólások

Marcsi Máté Istvánné 2019. 01. 27., v - 18:28
Üdv Horváth Szomolai Andrea ! Remélem, hogy csak merő véletlenségből keverted össze az utolsó sorban felsorolt könyvek címeit. Ugyanis.... Az éjszaka Kairóban, és a Randevú Romában , ez egy folytatásos regény , De , a TRIOLÓGIA , ahogy a te szavaiddal éljek ,.... a következő 3 könyv alkotja. Neonfény a Nilus felett , Május Manhattanben, és végül Holdfény Hawaiiban ... Ha valamit nem tudsz pontosan, akkor előbb nézz utána . Nekem mind az 5 könyv megvan , eredeti, nem utánnyomtatott boritos változatban, (130 FT ) vettem anno, illetve , lecseréltem párat az antikváriumban , mert a régieket, oly gyakran olvastam, hogy szinte szétzúztam a lapjait. 7 könyvvel büszkélkedhetek . A másik "nagy hiba" , hogy nem 92 évesen hunyt el, hanem 91 évesen, mivel a halála napja nem érte el a július 22-ét, és nem a 23. -át. Kicsit pontatlan . A harmadik hiba.... Az évszámok, amiket felsorolsz az irásodba , kicsit morbidnak tűnnek nekem Ha a Wikipédia https://hu.wikipedia.org/wiki/Claire_Kenneth nem egy hivatalos oldal , akkor nem tudom mi .... Nem szeretném most ecsetelni azt a párhuzamot, ami nagyban eltér a te irásod, és e közt , de javaslom merő jószándékból, ha valakinek kedveled a műveit , akkor ne írj róla valótlant, /hülyeséget.
Marcsi Máté Istvánné 2019. 01. 27., v - 18:31
...javitás, 5 7 könyvem van Claire Kenneth-től
Jucella 2020. 06. 11., cs - 15:43

Kedves Marcsi Máté Istvánné!..köszönöm a helyreigazításodat!!..ha Te nem, akkor én tettem volna meg..Az írónő minden Magyarországon megjelent könyve megvan a polcomon, nagyon szívesen olvasom őket!.egyik kedvenc szerzőm!!..a pontatlanság a róla szóló cikkben azonnal feltűnt nekem is és ráncoltam a homlokomat rendesen..:)).Szép napot, további jó olvasást kívánok!