2015. február 24., 08:28

XX. Komáromi Pedagógiai Napok - a változó világ jegyében

RÉVKOMÁROM. Ünnepélyes keretek között elkezdődött hétfőn délután a Duna Menti Múzeum dísztermében a XX. Komáromi Pedagógiai Napok, azaz a „Változó Nemzedék – változó módszerek“ című egyhetes szakmai rendezvénysorozat, amelyet a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmánya és Regionális Pedagógiai Központja társszervező oktatási intézményekkel együtt rendezett.
201502240001330.1011353_(2).jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Miután Bukovszky Orsolya, szentpéteri diák – az észak-bácskai „Himnusz és Szózat“ szavalóverseny győztese elszavalta a Himnuszt, Fekete Irén, az SZMPSZ Komáromi Területi Választmányának elnöke köszöntötte a jelenlevőket, köztük Kiss Balázst - Magyarország pozsonyi nagykövetségi tanácsosát, Pathó Mariannát – az MK Miniszterelnöksége Nemzetpolitikai Államtitkárságának területi főreferensét, Csáky Csongort – a Rákóczi Szövetség főtitkárát, Szigeti László volt oktatási minisztert – a Magyar Közösség Pártja (MKP) Országos Tanácsának elnökét, A. Szabó Lászlót – az MKP oktatásügyi és kulturális alelnökét, Érsek Árpádot – a Most-Híd parlamenti képviselőjét és Stubendek Lászlót, Révkomárom polgármesterét.

„Jubileumát ünnepli rendezvényünk, hiszen kerek húsz esztendeje indult útjára a Komáromi Pedagógiai Napok, és vált a honi pedagógustársadalom leglátogatottabb, legsikeresebb találkozójává a maga nemében“ – kezdte megnyitó beszédét a főszervező. Majd kiemelte, hogy a rendezvény iránt minden évben egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik, és már régen átlépte a Komáromi járás határait. Nem rekedt meg az alapiskolákat foglalkoztató gondoknál, hanem az óvodától, az alap- és középiskolákon keresztül az egyetemig igyekszik eleget tenni a pedagógusok széleskörű érdeklődésének.

„Terveink szerint továbbra is ezt az irányt szeretnénk megtartani, és egyben tisztelettel megkérni önöket arra: ötleteikkel, gondjaikkal, kívánságaikkal továbbra is tiszteljenek meg bennünket, hogy minél többfajta igénynek tudjunk megfelelni, hiszen jó munkát csak összefogással, közös gondolkodással, egyetértésben lehet elérni“ – hangsúlyozta beszédében Fekete Irén.

Stubendek László polgármester is üdvözölte a jelenlevőket, és méltatta a jubileumi rendezvénysorozat jelentőségét. Reményik Sándor szavaival üzente meg a pedagógusoknak és a szülőknek: „Ne hagyjátok a templomot, a templomot s az iskolát!“. Megszívlelendő szavai után „Generációk bemutatkozása“ címmel óvodások, alap- és középiskolások zenés-irodalmi műsorát láthatta a közönség.

„Két évtizedel ezelőtt Ádám Zita, a szövetség jelenlegi alelnöke vetette fel az ötletet, hogy a rimaszombati példát követve Komáromban is rendezzünk pedagógiai szakmai napokat" - idézte a megnyitó folytatásában a múltat Fekete Irén. "Az első évfolyamok szervezését Varga Lajos, a búcsi alapiskola akkori igazgatója koordinálta, majd Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója és Jókai Tibor, az SZMPSZ Központi Irodájának akkori vezetője vette át a stafétát, öt éve pedig rám hárul ez a feladat“.

A két évtized alatt több száz előadást és gyakorlati foglalkozást valósítottak meg, amelyek közül a saját igényei szerint évente 1 000-1 200 óvónő, alap-, közép- és főiskolai pedagógus válogathatott. Öt éve immár tematikus a rendezvény, s a szervezők évente más-más téma köré csoportosítják az előadásokat és szakmai foglalkozásokat. Így került középpontba a nevelés, a motiváció, a kreativitás, a stressz, idén pedig a változó világ és abban a változó pedagógus.

„Előadóink sorában számos ismert közéleti vagy tudós embert tisztelhettünk. Meghallgathattuk Vekerdy Tamást, Bagdy Emőkét, Lénárd Sándot, Klobusitzky Györgyöt, Zacher Gábort és a nemrég elhunyt Ranschburg Jenőt. Kísérőrendezvényeink is egyre színesebbek lettek. A palettát a hazai pedagógusoktól kezdve a külföldi művészekig számos közismert személyiség, mint Pápai Erika és Janza Kata színművésznő, valamint Vadkerti Imre gazdagította. Emellett eljutottunk egy-egy határon túli neves oktatási intézménybe is“ – ecsetelte a történteket a főszervező.

A megnyitó ünnepség fénypontjaként az a 42 pedagógus és intézményvezető, akik társszervezőkként önzetlenül munkálkodtak a műsorfüzérek sikere, illetve a köz érdekében, emléklapot vehetett át Fekete Iréntől, valamint Jókai Tibortól, az SZMPSZ elnökétől és Vörös Máriától, a szövetség alelnökétől. Majd Szigeti László az SZMPSZ Komáromi TV-nek és Fekete Irénnek fejezte ki őszinte elismerését és köszönetét, sikeres folytatásra bíztatva a szervezőket.


Jókai Tibor elnök beszédében a valahová vezető, végül egyetlen közös célba érő utak értelméről szólt. Leszögezte: felvidéki magyar közösségünk útjai gondolatokkal, értelemmel telítettek, s értelmet adnak a hétköznapjainknak. Ugyanakkor ilyen ünnepnapokra is szükségünk van, mert az ünnep erejéből is töltekezünk, s abból az önbecsülésünk is megerősödik. Végül szintén köszönetet mondott Fekete Irénnek és társainak, s a szervezők majdani követőit arra buzdította, hogy ők is építsenek hasonló utakat, hidakat a közös céljaink érdekében.

„Örök témája a művészeteknek a generációk harca, apák és fiúk őrségváltása. Nemcsak a szülők és gyermekek körében jelent ez szinte megoldhatatlan problémát, hanem értelemszerűen az oktató és nevelő tanár és diák, tanító és tanuló viszonyában is. Szemléletváltásra van hát szükség a pedagógiában is, a régi tapasztalatokat kell ötvözni az új körülményekkel, a kérdés azonban a „hogyan?“. Erre a súlyos kérdésre várjuk a választ mai megnyitó előadásunkban Tari Annamáriától, aki Budapestről érkezett hozzánk, pszichoanalitikus, pszichoterapeuta, a különféle generációk avatott szakértője, akinek számos könyve jelent meg a témában, és akit már a szlovákiai magyar pedagógustársadalom is jól ismer, és elismer“ – vezette be az „Online gyerekek és offline tanárok – minden változik?“ című lebilincselő előadást a főszervező.

Tari Annamária előadásában a többi között elmondta, hogy a mai fiatalok élményeinek tárháza gyakorta az online tér, például a 13 év alatti magyar gyermekek egynegyede már facebookozik.

„A türelmetlen, intoleráns, vállrángató kamaszok, akiknek szinte minden mindegy, önbecsülése és önérvényesítése egyre nagyobb, ám eközben csökkenő tendenciát mutatnak a pozitív érzelmek és az empátia, nincsenek rendben a valós emberi kapcsolatok. A diákok a pedagógusok által leadott tananyagból manapság csak azt szeretnék elsajáttítani, amiről azt feltételezik, hogy számukra fontos...“ – fogalmazott előadásában Tari Annamária.


Az előadó a pedagógusokat arra kérte: az új nemzedék képviselőivel időben tudassák, hogy az eredményekbe sok energiát kell fektetni, és kiscsoportos foglalkozások keretében, prezentációk készíttetésével fejlesszék a verbális készségeiket. Ugyanakkor hangsúlyozta: nagy türelemmel és megértésel forduljanak a kamaszok felé, akikre Vekerdy Tamás pszichológus szerint ki lehetne írni, hogy a gyermekkorból a felnőttkorba történő átmenet során „felújítás és átalakítás miatt bizonytalan ideig zárva tartanak“. Hozzátette: fontos, hogy a fiatalok ne csak a számítógép előtt üljenek, hanem sok könyvet is olvassanak, mert legjobban az fejleszti a gondolkodásukat és a szókincsüket!

A megnyitó ünnepség végén Pivoda Vivien, szentpéteri diáklány, az említett „Himnusz és Szózat“ - szavalóverseny másik győztese mondta el a Szózatot.

A XX. Komáromi Pedagógiai Napok további műsora itt tekinthető meg.

201502240001330.1011353_(2).jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.