2012. szeptember 10., 08:27

Ünnepelt a Gyöngyvirág Asszonykórus

CSÁKÁNYHÁZA. A hét végén ünnepelte a csákányházi Gyöngyvirág Asszonykórus újraalakulásának 20. évfordulóját. A csoport tagjai falubeli jó palóc asszonyok, akik a mindennapi teendők ellátása mellett a közösség életéből is kiveszik a részüket.

1992 óta hetente próbálnak, népdalokat, nótákat énekelnek, népszokásokat elevenítenek fel a Gyöngyvirág Asszonykórus tagjai. Szinte elképzelhetetlen nélkülük az Ipoly Menti Művészeti Fesztivál Ragyolcon, a karancsalji falunap, a kazári laska fesztivál és a palóc vidék ünnepei, a szentmisék, az évfordulós ünnepségek.

"Nagyon sok helyen voltunk Magyarországon, Somostól kezdve tényleg egészen Karancsalja, Karancsberény, Karancslapujtő, Kazártól kezdve egészen fel Budapestig. Minden héten fellépésünk volt" - elevenítette fel a csoport két évtizedes tevékenységét Kolpaská Mária alapítótag.

Mag Mária, a Gyöngyvirág csoport szakmai vezetője a Hírek.sk-nak elmondta: a csoportnak jelenleg 12 állandó tagja van, de alkalmanként többen is bekapcsolódnak a közös éneklésbe.

 A Csemadok Losonci Területi Választmánya és az önkéntes támogatók nagy segítséget jelentenek a csoportnak, mert anyagiakkal is támogatják a Gyöngyvirágot. Ennek köszönhetően ma már nincs gondjuk az asszonyoknak a fellépő ruhákkal.

"Kezdetben csak a saját ruhánkban léptünk fel, amit saját pénzből vettünk meg. Először kezdtünk a fonóval, utána a kukorica-morzsolás, a posztrik ment" - magyarázta portálunknak Kolpaská Mária. Hozzáfűzte: több alapítványtól is támogatást kaptak, amivel a formálódó utánpótlást is felkarolhatják. "Alakult a faluban egy kisebb tánccsoport, egy fiatalokból álló, gondolom, hogy majd ők művelik a mi példánkat" - fűzte hozzá Klopaská Mária.

A csákányháziak palóc kiállítással, a vendégcsoportok pedig nagyszerű programmal köszöntötték a 20 éves Gyöngyvirág Asszonykórust. Az autentikus műsorban fellépett a bénai Rozmaring Citerazenekar, a ragyolci Jázmin éneklőcsoport, a karancsberényi népdalkör és a füleki Rakonca Néptáncegyüttes, továbbá a Csákányházi Palócok néptánccsoport.

"Számomra nagyon fontos a hagyományőrzés, tehát esetünkben a tánc, ami része a hagyományoknak. Ezáltal növeljük az identitás-tudatunkat" - mondta portálunknak Szvorák Emőke, a Rakonca táncosa.

A zsúfolásig megtelt kultúrház ékesen bizonyította, hogy a Gyöngyvirág Asszonykórusnak van létjogosultsága. A meghitt, kedves ünnepség fő üzenetét a meghívón is kiemelték: „Minden ember annyit ér, amennyit másokért tenni képes”.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.