Új Esterházy János-domborművel gazdagodott a Felvidék - KÉPEKKEL
A felvidéki mártír politikusunk, gróf Esterházy János 1934-es évi komáromszentpéteri látogatására emlékeztet a Turi Török Tibor, Keszthelyen élő szobrászművész által róla készített, s a Felvidéki Értékőrzők közvetítésével a községnek ajándékozott dombormű. A helyi Kossányi József Alapiskola és Óvoda épületének egyik falára, részben a Magyar Szövetség helyi szervezete közreműködésével, a hagyományos Kossányi Napok keretében, október 23-án került fel a nagy példakép arcmásával díszített, márvány emléktábla.

„Neves jóbarátunk, Turi Török Tibor, Keszthelyen élő szobrászművész már nagyon sok művét adományozta a külhoni, köztük a felvidéki magyarságnak. A többi között a martosi és komáromi Duray Miklós-dombormű, a komáromi Hunyadi János-mellszobor, a Marianum Egyházi Iskolaközpont Esterházy-emléktáblája is az ő keze munkáját dicséri. A Felvidéki Értékőrzők közreműködésével most Esterházy-domborművet ajándékozott Komáromszentpéter községnek. Korábban felajánlottuk a Magyar Szövetség Gyarmati Tihamér alpolgármester vezette helyi szervezetének ezt a nagyszerű lehetőséget, amivel örömmel éltek” – foglalta össze az előzményeket Pallag György mérnök, a Felvidéki Értékőrzők elnöke.
Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy dr. Molnár Imre történész, Esterházy-kutató betegsége miatt mégsem tarthatott előadást az eseményen, de a közösen emlékezőknek elküldte az Esterházy Jánosról szóló, Apám, Esterházy János című dokumentumfilmet, amely iskolai Kossányi-teremben történő levetítése jelentette a rendezvény nyitányát. Egyéb elfoglaltságai miatt ez alkalommal a Felvidék-szerte már több helyszínre személyesen ellátogatott Turi Török Tibor sem lehetett jelen.
„Gyarmati Tihamér a felvidéki magyar párt helyi elnökeként már odakinn, az emléktáblánál köszöntötte a jelenlevőket. Majd felidézte: Esterházy János 90 évvel ezelőtt, 1934 nyarán személyesen járt a községben, ahol az általa elnökként irányított Országos Keresztény Szocialista Párt ülését tartották. Ez az apropó is olvasható az új emléktáblán”– mondta el a továbbiakban.
Azután Gubík László országos pártelnök mutatta be a mártír gróf életét és áldásos munkásságát. Párhuzamot vont az ő és Mindszenty József püspök tevékenysége között, hangsúlyozva: 1956 üzenete Mindszenty József püspöki jelmondatával is összefoglalható: „Devictus vincit - Legyőzetve győzni. Ez a magyar lélek és a szabadságharcok sajátja. Amikor látszólag legyőztek minket, valójában új élet sarjad az áldozatunkból”.
A Himnusz közös eléneklésével zárult esemény fénypontjaként Pallag György Gubík Lászlóval, Gyarmati Tihamérrel, Hamran Tibor helyi polgármesterrel és Bukovszky János iskolaigazgatóval együtt leleplezte le az emléktáblát, amelyet a katolikus, református és baptista egyház képviselői szenteltek meg. Majd az alatt a Magyar Szövetség, a község, az iskola és a Felvidéki Értékőrzők képviselői elhelyezték a köszönet és hála koszorúit. Közreműködött a helyi Rezeda kórus.
Esterházy életútja és a kommunista elnyomás ellen tanúsított helytállása összekapcsolható az 1956-os magyar forradalom eszméivel, amelyek a szabadság, az önrendelkezés és az igazságosság iránti vágyat testesítették meg. Ezért is az emléktáblaavatás után a helyi református templomban ´56-os megemlékezést tartottak, ami kopjafa-koszorúzással zárult.
Pallag Györgytől végül megtudtam, hogy a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpontban és az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskolában is szívesen elhelyeznék Turi Török Tibor egy-egy művét: „A Felvidéki Értékőrzőknél még van egy további Esterházy-domborműve. A két oktatási intézmény kérését már jeleztem az alkotónak, s várjuk a válaszát…”.