Tündérkertben jártunk, táborozókat találtunk - KÉPEKKEL
A Komáromi FolkFészek Népművészeti Műhely és a Hárompatak Polgári Társulás augusztus 16-tól, három napon át, párhuzamosan több komáromi helyszínen tartja az V. Tündérkert Gyermek- és Ifjúsági Népművészeti Tábort. A naponta 9-16 óra között folyó népzenei, népi ének és kézműves foglalkozásokra többnyire alapiskolások, de idősebb érdeklődők is jelentkeztek.
Ottjártunkkor a RÉV - Magyar Kultúra Háza előtti térségben Balázs Lilla, Angyal Réka, Szamek Lili és Bozzay Klára Sára irányításával kézműveskedésbe kapcsolódtak be a (csak!) lányok. Az Egressy Béni Városi Művelődési Központ egyik termében Korpás Évával népi énekeket tanultak az érdeklődők, a másik helyiségben pedig Horsa István, a dél-komáromi Ördöngös Népzenetanoda vezetőjének segítségével a vonós hangszerek kezelése terén mélyítették el az ismereteiket mindkét nem különböző korú képviselői.
„A 2018-as évi táborkezdéstől fogva a Komáromi FolkFészek Népművészeti Műhely és az Illés Gábor népzenész által irányított Hárompatak Polgári Társulás rendezi a kettőnk által kiötlött Tündérkert Gyermek- és Ifjúsági Népművészeti Tábort, amelybe az idén huszonnégyen jelentkeztek. Az alsó korhatár 7 év volt, s mivel felsőt nem szabtunk meg, a népzenei foglalkozásokra alapiskolásoknál idősebb érdeklődők is érkeztek, hogy gyarapítsák az ismereteiket. Három napig reggel 9-től 16 óráig tart a tartalmas együttlétünk, s tízórait és ebédet a helyszínen biztosítunk mindazoknak, akik azt előre igényelték. A táborunkba akár csak egy-egy napra is lehetett jelentkezni“ – mondta el a MA7-nek Korpás György, az egyik főszervező.
Hozzátette: az idei táboruk megvalósulását anyagilag a Kisebbségi Kulturális Alap, a Nemzeti Kulturális Alap – Csoóri Sándor Program és Komárom város támogatta.
Népzenészként a zenei foglalkozásról is nyilatkozott:
Az egyéb díjai mellett Külhoni Magyarságért-díjjal is kitüntetett Korpás Éva népdalénekes a látogatásunk során éppen egy jövendő harmadikos és nyolcadikos leányzóval foglalkozott. Elárulta: ők nem az évközben rendszeresen oktatott tanítványai közül valók, de nagyon ügyesek, fejlődőképesek.
– hangzott Éva tömör, de velős válasza azért, hogy az ebédig még elég ideje maradjon foglalkozni a lelkes táborozókkal.
„A lehetőségeink szerint minden évben olyan kézműves foglalkozásokat választunk, amelyek a népi hagyományainkat viszik tovább. Ez alkalommal a híres komáromi ládákra eset a választásunk, amelyeket közösen csodáltunk meg a Duna Menti Múzeum időszakos kiállításán. E ládák mintakincsére fókuszáltunk, Sipos Anna művészettörténész vezetésével. Azután a fa kezelésére és az alapozásra tanítottuk meg a gyerekeket. Pénteken pedig olyan kész művek kerülnek ki a kezük alól, amelyeken a komáromi ládák és más tájegységek bútorfestő mintakincse lesz látható“ – ecsetelte a részleteket Balázs Lilla.
Ezenkívül több színben pompázó gerdánt is készítettek, ami a moldvai népviseleti kincs egyik darabja, s azt az ottani lányok fejkötő díszként, a fiúk pedig kalapdíszként viselnek. „A táborozók a gerdánkészítés közben, a finommotorika és koncentrációs képesség fejlesztése keretében, a szövés és gyöngyözés technikájának ötvözésével ismerkedhettek meg. Ki hinné, hogy eközben még matematikai oktatásban is részesültek, hiszen az egyes munkafolyamatok során számolnunk is kellett...“ – folytatta tájékoztatását.
Lilla leszögezte: a táborban minden mindennel összefügg, hiszen a Korpás Éva által a foglalkozásán részt vevő gyerekeknek tanított népdalokat az ebédszünetek után a többi résztvevővel is igyekezett elsajátíttatni.
– jegyezte meg.
Azt is megtudtam, hogy lazításként közösségkovácsoló népi és modernebb, élménypedagógiai játékokkal színesítik a programot. Továbbá a táborozók szerdán Horsa Istán és Illés Gábor jóvoltából, hangszersimogatón ismerkedhettek a különféle kipróbálható hangszerekkel, a pénteki ebéd után pedig Szénási Veronika mesemondó tanulságos mesékkel köti majd le a figyelmüket.
Pénteken 16 órától a RÉV-ben lesz a tábori zárórendezvény, amely során a táborozók hozzátartozóiknak és a további érdeklődőknek bemutatják a Tündérkertben tanultakat, valamint egy kis kiállítás keretében a saját kezűleg készített kézműves termékeiket is, melyeket végül hazavihetnek. Hangulatos befejezésként 17 órától a gyermekek, 19 órától pedig a felnőttek számára ingyenes táncházat tartanak, amelyekben a Horsa Banda és a Hárompatak zenekar húzza majd a talpalávalót.