Táncfórum Estek sorozata előzi meg a májusi Szlovákiai Magyar Táncháztalálkozót
Nagy Myrtilt, a Csali Gyermek Néptáncegyüttes vezetőjét, a somorjai Városi Művelődési Központ igazgatóját kérdeztük a városukban megvalósult Táncfórum Estről, a Táncfórum tevékenységéről és a május 18-19-én megrendezésre kerülő Szlovákiai Magyar Táncháztalálkozóról.
A Táncfórum Estek valójában szakmai előadással és táncházzal egybekötött találkozói a magyar néptánc kedvelőinek és művelőinek, amely mintegy előkészíti a nagyszabású táncháztalálkozót. Milyen volt az érdeklődés a nemrég megtartott, immár harmadik est iránt és milyen korosztály képviseltette magát a somorjai rendezvényen?
Nagyon jó hangulatban telt, sokan jöttek, legalább 150 néptánckedvelő gyűlt össze. A sok „öreg” táncházrajongó mellett zömében fiatalok, de nem kifejezetten gyerekek, hiszen a Nagy Csaliban is már a 11 évnél idősebbek, az ifjúsági csoportunkban pedig már fiatal felnőttek táncolnak. De nem csak a házigazda Csali táncosai voltak jelen, más tánccsoportok tagjai, vezetői is eljöttek. Természetesen nem a teljes csoportok, de itt voltak jó néhányan a szenci Möggyes Gyermek Néptáncegyüttesből, a kosúti Berkenyéből és a Pozsony Táncegyüttesből. Rajtuk kívül is sok érdeklődő jött, nemcsak Somorjáról, de a környékről is. Hogy jól szórakoztak, azt az is bizonyítja, hogy hosszú éjszakába nyúlt a tánc, a muzsika és az ének.
Mi a céljuk a Táncfórum Esteknek?
Mindegyik est egy előadással kezdődik. Az előadók, Dr. Agócs Gergely néprajzkutató, népzenész és Hégli Dusán koreográfus, az Ifjú Szivek Táncszínház művészeti igazgatója a táncházmozgalomról beszélnek a közönségnek, nagy hangsúlyt fektetve a szlovákiai magyar táncházmozgalomra. Agócs Gergely a somorjai rendezvényen nem tudott részt venni, de Hégli Dusán, saját tapasztalatait beleszőve egy nagyon érdekes előadást tartott. Beszélt a táncházmozgalom kezdeteiről, fejlődéséről, a felvidéki táncháztalálkozókról. A Táncfórum Estek előadásainak nem titkolt célja a nemsokára megrendezésre kerülő Szlovákiai Magyar Táncháztalálkozó népszerűsítése. Az utolsó felvidéki táncháztalálkozó 1999-ben volt. A további években érdeklődés hiánya miatt elmaradt, viszont idén a Táncfórum újra megszervezi. Hégli Dusán elmondta, milyen jó hatásuk volt az eddigi táncháztalálkozóknak a felvidéki táncházmozgalomra, továbbá azt is, hogy szinte az összes értékes adatközlő a táncháztalálkozóknak köszönhetően vált ismertté és innen jutott el például a budapesti lemezfelvételekig és a dokumentációig.
Mit lehet tudni a Szlovákiai Magyar Táncháztalálkozó programjáról?
Május 18-án lesz az utolsó Táncfórum Estes előadás, a már említett előadókkal, Agócs Gergellyel és Hégli Dusánnal, valamint az Ifjú Szivek két táncművészével, Varsányi Zsófiával és Botló Ákossal. Ezt az Ifjú Szívek bemutatója és táncház követi. Május 19-én, szombaton lesz maga a táncháztalálkozó Dunaszerdahelyen, a sportcsarnokban. Nagyon színes programot kínálunk: délelőtt lesz a gyerekcsoportok, majd az esti a gálában a felnőtt táncegyüttesek műsora. Nagyon sok neves itteni és magyarországi előadónak, oktatónak örülhetünk majd, de gyimesi oktatót is várunk. A hazaiak között többek között ott lesz szinte az összes neves magyar néptáncegyüttes vezetője, de szlovák előadónk is lesz. A zenekarok palettája is igen színes. A gyimesi zenészek mellett jön a Magyarpalatkai Banda, a Pósfa zenekar, a Gereben, a Varsányi, a Varjos zenekar. És jön még a Parno Graszt, valamint Mišo Noga és zenekara. Nagyon változatos lesz a műsor. Az előadásokon, táncoktatásokon, táncfellépéseken és koncerteken kívül kirakodóvásár és nagyon sok gyerekprogram várja a közönséget. Igazi táncháztalálkozós hangulatot várhat a közönség.
Térjünk kicsit vissza a somorjai Táncfórum Esthez: A táncháztalálkozó mellett még miről volt szó az előadáson?
Az Ifjú Szívek koreográfusa beszélt arról is is, amiről a néprajzkutató Agócs Gergely szokott: a múlt hatásáról a jelenre, a gyűjtésekről, azok jelentőségéről, beleszőve a saját felfogását a néptáncról, ami nagyon jó… Megkérdezte a nagyrészt fiatalokból és kamaszokból álló közönséget: Ki az, aki azért jár néptánccsoportba, hogy a hagyományokat őrizze? Hát, senki sem azért jár, mint kiderült. Azért járnak, mert ott jól érzik magukat. A végső cél ugyan a hagyományaink továbbadása, éltetése, de a fiatalokat és főként a gyerekeket nem azzal lehet megfogni, hogy a hagyományok megőrzéséről beszélünk, hanem hogy kedvet csinálunk nekik a néptánchoz. Hégli Dusán, aki egy kortárs koreográfus, azt is elmondta, ő hogyan áll ma a régi dolgokhoz, hogyan használja a színpadon. Ő egy nemzetközileg elismert koreográfus, egy művész, tapasztalataiból mi is sokat tudunk tanulni.
Az előadást táncház követte. Milyen táncokat tanulhattak, táncolhattak a résztvevők és kik húzták a talpalávalót?
Két tanítási menet volt, az egyik Ipoly-menti, a másik magyarpalatkai. A Táncfórum Esteknek állandó táncosai vannak:Varsányi Zsófia és Botló Ákos táncművészek, az Ifjú Szivek Táncszínház táncosai. Szintén állandó zenekarunk a Gereben zenekar, amely a táncházsorozaton a következő felállásban muzsikál: a prímás, Szabó Mátyás mellett Varsányi Ildikó hegedül, Récsei Noémi brácsán, Szabó János nagybőgőn játszik.
Sokat emlegetjük a Táncfórumot. Mikor és milyen céllal alakult, milyen konkrét szerepet tölt be napjainkban?
A teljes neve: Táncfórum- Szlovákiai Magyar Néptáncosok Szakmai Egyesülete. Tulajdonképpen a küldetése az, hogy összefogja, szakmai hátteret és érdekképviseletet biztosítson a néptáncegyüttesek számára. Nem feltétlenül rendezvényszervezés a feladata, hanem inkább a a szakmai munka. Valamikor a Folklórszövetség volt az, ami ezt a feladatot ellátta, de a táncháztalálkozók megszűnése után a Folklórszövetség is megszűnt. Idővel azonban újra felerősödött az igény egy szakmai és érdekképviselet iránt, így alakult meg 2009-ben a Táncfórum.
Ki most az elnöke és kik alkotják a vezetőséget?
A közelmúltban vezetőváltás volt. Az elnöke Hégli Dusán koreográfus lett, az Ifjú Szívek Táncszínház művészeti igazgatója. Fiatalítottuk a vezetőséget is , hogy korszerűek maradjunk és a fiatalok igényeire tudjunk válaszolni. Az ügyvezető alelnök Gálik Gábor, az Ifjú Szivek tánckarvezetője és a Pozsony Táncegyüttes vezetője. Az elnökségben ott van Botló Ildikó, a nemeskosúti Berkenye Néptáncegyüttes vezetője, Brusznyai Erik, az Ifjú Szívek és a füleki Rakonca táncosa, valamint Juhász Sándor, a budapesti Magyar Nemzeti Táncegyüttes táncosa és a zselízi Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes vezetője. Konkoly László, az ipolysági Sendergő Gyermek Néptáncegyüttes vezetője és Kupec Zsófi, a nagyidai Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes táncosa szintén tagjai vezetőségnek. A Táncfórumba bárki beléphet táncegyüttesként, de önálló személyként is és részt vehet a munkában, illetve élhet a tagság adta előnyökkel.
Milyen módon léphet be egy tánccsoport vagy egy magánszemély a Táncfórumba és mennyi tagja van most?
Egyszerűen. Kitölti az egyesület honlapján megtalálható belépési nyilatkozatot. A tagfelvételről a közgyűlés szavazással dönt. Szimbolikus éves tagdíjat kell befizetni, de természetesen nem feltétlenül ez képezi a működéshez szükséges anyagi hátteret, jóval inkább a pályázatokból befolyó pénzek. A Csoóri programnak köszönhetően kapott támogatás nagyban hozzájárul ahhoz, hogy meg tudjuk szervezni a Táncfórum Esteket és a Táncháztalálkozót. Körülbelül 30 néptáncegyüttes alkotja most a tagságot.
Mik a Táncfórum tevékenységének a konkrét megnyilvánulásai, a rendezvényeken kívül?
Közvetít a magyarországi és felvidéki néptáncmozgalom között, ami elég fontos, mert Magyarországon nagyon fejlett ennek az intézményesített háttere. Ott van a Martin Szövetség, a Táncházegyesület és az Örökség – Gyermek Népművészeti Egyesület. Különböző érdekképviseleti szervek vannak, amelyekkel a Táncfórum együttműködik és tartja a kapcsolatot, tehát tud közvetíteni… Ennek példája, hogy ha ha nálunk az Eszterláncon (az Országos Gyermek-Néptáncfesztiválon és versenyen) valamelyik csoport aranyminősítést nyer, akkor a Táncfórum kiközvetíti a budapesti Néptáncantológiára, ahol felléphet Felvidék képviseletében. Ezen kívül a Táncfórum az egyes versenyekre zsűrit biztosít. A Mentor program is nagyon sikeres, talán a legsikeresebb programja a Táncfórumnak, amellyel fiatal koreográfusok munkáját támogatja. Így valójában az amatőr csoportokat is segíti, hiszen ügyes, tehetséges koreográfusokat közvetít hozzájuk és azokat meg is fizeti. Ezen túl a Táncfórum nagy előnyei közé tartozik, hogy mint szakmai egyesület, összefogja a tánccsoportok vezetőit. A közös gondolkodás, az állandó kapcsolat a kollégákkal, egymás motiválása, a szakmai tanácsadás mind-mind megkönnyítik a csoportok fejlődését.
Somorján kívül hol tartottak eddig Táncfórum Estet és hol örülhetnek még neki az érdeklődők?
A somorjait megelőzte a komáromi és a nagyidai. A legközelebbi április 7-én lesz Rozsnyón. Ezt követi április 21-én a zselízi majd május 5-én a füleki Táncfórum Est. A sort a dunaszerdahelyi zárja május 18-án, amely egyben a Táncháztalálkozó nyitóprogramja lesz.