Szlovákiai Magyar Táncháztalálkozó Komáromban: „Ez itt az érték hétvégéje!“
Ahogy a múlt század 90-es éveiben, úgy május első péntekén, szombatján ismét a magyar népzene és néptánc szerelmesei népesítik be Komárom belvárosát. Miután a Táncfórum, a Szlovákiai Magyar Néptáncosok Szakmai Egyesülete március 6-án Dunaszerdahelyről a komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központba helyezte át saját székhelyét, újra a dunaparti város vált a hazai magyar táncházmozgalom központjává.
A Táncfórum az „Egressyvel“ közösen május 6-7-én tartja a Szlovákiai Magyar Táncáztalálkozót, amelyre nem csak 26 hazai magyar együttest, illetve hozzávetőleg 800 amatőr néptáncost, sok zenekart, több jeles táncoktatót és nagyszerű vendégprodukciót, „gyermekcsalit“ hívtak meg, hanem mindazokat, akik nyitottak arra, hogy megismerjék a népművészet csodáit – tudtuk meg korábban Gálik Gábortól, a Táncfórum elnökétől, aki 2019 óta a Komárom Táncműhely vezetője is.
A péntek esti fergeteges nyitányt a Tiszti Pavilon amfiteátrumában megrendezett Táncfórum Gála jelentette, amely elején Melecsky Bea és a „kuttyomfittyes“ Dobsa Tamás üdvözölte a kultúrszomjas sokaságot. Majd Domján Máté, a Táncfórum alelnöke hangsúlyozta: ezzel a pandémiás bezártság után újjászülető rendezvénnyel a tartalmas közösségi szórakoztatás a cél.
– szögezte le. Komárom Városnak és az „Egressynek“ köszönetet mondott a korszerű feltételek biztosításáért, s kifejezte a reményét, hogy a táncháztalálkozó után, a közösen átélt élmények hatására majd mindenki jobbnak-többnek érzi magát, mint azelőtt.
Azután Keszegh Béla, Komárom polgármestere köszöntőjében kiemelte: az itt látható-hallható értékekhez hasonlóak „sorvezetőként“ kellenek ahhoz, hogy a valós értékek mentén, a mai zűrzavaros világunkban is megtaláljuk a helyes utat. „Tartsuk tiszteletben az őseink által ránk hagyott, népi hagyományokat, hagyjuk kibontakozni a tehetségeket, és élvezzük együtt a csodálatos táncokat!“ – fogalmazott.
Majd táncra perdültek a gála szereplői, az összeállításaikkal méltán kiérdemelve a hálás közönség ovációját és tapsviharát. Az Ifi Csali, a Bazsarózsák Ifjúsági Hagyományőrző Együttes, a Bellő Néptáncegyüttes, a Nádas Ifjúsági Néptáncegyüttes, a Mátyus Néptánccsoport, a Nádos Néptánccsoport, a Kapuvár Néptáncegyüttes és a Komárom Táncegyüttes, illetve a tehetséges Hanusz Band zenekar régi-új eseményhez illő hangulatteremtése után Gálik Gábor emléklapokkal köszönte meg az együttesvezetők, táncoktatók és tanítványaik munkáját.
Ráadásként az összes szereplő közösen is táncra perdült, ekképp próbára téve a felújításra váró színpad teherbírását. Bónuszként pedig a Tiszti Pavilon táncházzá varázsolt dísztermében együtt lehetett ropni a táncokat a Pósfa és a Tatros zenekarral.
A népművészet jegyében megvalósuló színes szombati műsorfüzér keretében 10-18 óra között szabadtéri játszótérré változik a Tiszti Pavilon udvara, helyet adva a népi játékoknak és a kézműves foglalkozásoknak. Közben a Folkudvarban 10,30-11,50 óra között a Táncfórum Gyermek Gála fürge lábú táncosainak jut a főszerep.
Bemutatkozik a Kelepelők Gyermek-néptáncegyüttes, a Kis Ilosvai Gyermek-néptáncegyüttes, a Kis Csallóközi Néptáncegyüttes, az Apró Csallóközi Néptáncegyüttes, a Kis Nádos Néptánccsoport, a Kis Sendergő Néptáncegyüttes, a Borostyán Ifjúsági Néptáncegyüttes, a Kis Megyer és a Csilizke Gyermek-néptáncegyüttes.
Déltől a Gál Tamás vezette Csavar Színház mutatja be az Asszoony! című mosolyfakasztó produkcióját. Majd 13,30 órától az Örökség Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyesület Dubajban jártunk című műsorán, 15,00 órától pedig Korpás Éva és zenekara Libidaridom című koncertjén vigadhat a nagyérdemű.
Négy órától a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség Hazai Tánckörkép című összeállítása, öttől pedig a Hagyományok Háza Hálózat - Szlovákia Előre csak előre! című műsora következik, amely során a File Banda, a Sajó Banda, a Húros Banda és a Gímesi Igricek adnak bele apait-anyait a produkciójukba. Hattól a Bahorka Társulat „pletykázó asszonyai“ lépnek színre.
Este hétkor ismét a Tiszti Pavilon szabadtéri színpadán kezdődik és fél 9-ig tart az újabb Táncfórum Gála, amelyben a Borostyán Néptáncegyüttes, a Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes, a Csalló Néptáncegyüttes, a Csallóközi Táncegyüttes-Csallóközi Ifjúsági Néptáncegyüttes, a Szőttes Kamara Néptáncegyüttes, a Sendergő Néptáncegyüttes, az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes és a Megyer Néptáncegyüttes bűvölheti el a közönséget.
„Habként“ az ünnepi tortán a 21 órakor kezdődő TáncMozaikban kerül sor a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Kalotaszeg című produkciójára, végül 22 órától éjfélig, vagy kifulladásig (?) táncházban lehet vigadni a Csángálló Zenekarral.
A részben a médiacsaládunk támogatásával megvalósuló, kétnapos esemény részét képezi a szombaton 9,30 és 17 óra között megvalósuló Tánctár is, amely során a Süll Kinga vezette Ringatót, a Csitei Gábor és Mészáros Eszter által bemutatott kapuvári táncokat, a Juhász Bence Zsombor és Paput Júlia által színre vitt Galga menti táncokat, Kupec Zsófia magyarbődi karikázóját, Oláh Attila előadásában a Sallai verbunkot, Peter Hrabovsky és Martina Hrabovská telgárti táncait, Hajdú Flórián és Bíró Éva vajdaszentiványi táncait, Gera Zoltán és Gera-Panyi Katalin méhkeréki táncait, valamint Kovács Gábor és Kovács-Gál Nóra kalotaszegi táncait élvezheti a családok apraja-nagyja.
Nos, a vérpezsdítő nyitány láttán nem túlzás azt állítani, hogy teljesül a szervezők nagy álma: fokozatosan ismét a néptáncosok és a táncházmozgalom Mekkájává válik Komárom.
1972. május 6-án hívták életre a budapesti Liszt Ferenc tér egyik könyvklubjában az első táncházat, s akkor még a szervezők sem sejtették azt, hogy egy nagysikerű mozgalmat indítanak el. A mintát a mezőségi Székről „vitték” Budapestre – a népzenészek ezzel a magyarországi táncházak hagyományát alapozták meg. A Magyarországon mindaddig ismeretlen szórakozási forma hamar elterjedt az egész Kárpát-medencében. A Felvidéken először Dunaszerdahelyen rendeztek táncházat, majd a múlt század 90-es éveiben Komárom vált a hazai magyar táncházmozgalom központjává. Ezt a hagyományt élesztette újra a magyar táncházmozgalom 50. születésnapján a Táncfórum és az Egressy Béni Városi Művelődési Központ.