Sajátos időutazás a komáromi Zichy-pontban
A Villa Camarum Polgári Társulás Mi, a komáromiak címmel, december 8-án a helyi Zichy-pont Közösségi Központban indított adventi beszélgetés-sorozatot a város jeles egyéniségeivel. A teltházas nyitányon Szabó Csekei Tímea művészettörténész a 19. és 20. századi Komárom ünnepváró időszakát idézte fel, miközben Holocsy Katalin színművész témábavágó, szívmelengető történeteket olvasott fel.
Miután Kiss Réka műsorvezető üdvözölte a jelenlevőket, elkezdődött a közös időutazás. Először a 19. század derekán találtuk magunkat, amikor még a komáromiak is csak a lábbelijükre felszerelt korcsolyákban hasították a jeget, s nyoma sem volt a megannyi mai, flancos korcsolyacipőnek.
A közkedvelt hobbi helyszínéül pedig a Duna és a Vág folyó vastag jégpáncélján kívül a Katonatiszti Korcsolya Egyesület által a Gútai kapunál létesített koripálya szolgált, s az utóbbinál a katonazenekar muzsikája és az alkalmi tűzijáték fokozta a nagyszerű hangulatot.
A Polgári Lányiskola pedig parádés jégünnepélyeket rendezett, s a kívülállókat is elbűvölte a jégen keringőzők ügyessége. Aztán a Víztoronynál 1905-ben megnyílt Ráckertben koris jelmezbálokat is tartottak, amelyeken a korabeli feljegyzések szerint akár hétszázan is vigadtak. Szó esett a szánkázásról is, amely egyik kedvenc régi helyszíne a Szent Rozália-templom mögötti ún. Pihegő volt.
Akkoriban több egyesület, intézmény, azok között a Komáromi Első Takarékpénztár jótékonysági rendezvényeken, így estélyeken szervezett ruha-, lábbeli és pénzgyűjtést a szegény családok részére.
A gyermekek, akik közül esetenként ötszáznak is örömet szereztek, a kapott adományokat a karácsonyfák mellett elmondott szép versekkel, dalokkal köszönték meg a jóindulatú adakozóknak.
A többi között a Komáromi Jótékony Nőegylet, a Vöröskereszt és a Polgári Lányiskola a helyi árvák, háborúból hazatért rokkantak és a fronton harcolók családjai számára az időnként kórházban megrendezett karácsonyfa-ünnepélyeken és a Tiszti Pavilonban megtartott hangversenyeken is gyűjtött szeretet-adományokat a rászorulóknak.
Az esténként is fűtött Szent András-templomba zenés misékre, a református templomba karácsonyi áhítatokra hívták az ünnepvárókat. A külvárosi szegénynegyedbe, Kabátfalura a reformátusok lovaskocsival vitték ki a sok ajándékot, s amikor az a sárba ragadt, akkor a rakománnyal teli kocsit a közeli mezőgazdasági iskola ökreivel vontatták be a házak közé. Kava városrészben pedig Csepi Dániel birtokán szoktak feledhetetlen karácsonyi ünnepségeket tartani.
Érdekes részleteket hallhattunk a hajdani komáromi karácsonyi vásárokról is. Azokat a 19. században a Klapka téren, 1906-tól több éven át pedig a megyeháza dísztermében, illetve a Kultúrpalotában is tartották. Az árusok közül a hazai termékeket, azok között a sajátkészítésű kézimunkákat, dísztárgyakat, tulipános ládákat, csikóbőrös kulacsokat, mézeskalácsokat, gyertyákat, enni- és innivalókat... kínáló mestereket részesítették előnyben.
Azt is megtudtuk, hogy a Katolikus Legényegylet is szervezett szilveszteri estélyeket, és a Komáromi Egyetértés Munkásdalárda farsangi műsoros estjén 1928-ban, személyesen a híres zeneszerző, Seress Rezső konferálta be saját műveit. Egyes sajtóértesülések szerint a Tiszti Kaszinóban is megrendezett táncos rendezvényeken a közkedvelt csárdást a nem magyar résztvevők is szívesen ropták, s azokon a 20. század 20-as éveitől kezdve pedig már a modernebb zenét játszó jazzbandákat is szívesen fogadták...
A beszélgetőesten Holocsy Katalin színművész egyebek mellett Jókai Mór A koldusgyermek című, szomorkás elbeszélését és a komáromi vásárokról szóló, a helyi sajtóban megjelent Komáromi apróságok című írást is felolvasta.
Végül többen hozzászóltak a hallottakhoz, hiszen a múltidézés családi emlékeket is előhozott. Egy úr elárulta: a nagyszülei mintegy százhúsz évvel ezelőtt a Kis ér befagyott vizén úgy ismerkedtek meg, hogy egy óvatlan pillanatban összeütköztek. Hozzátette: részben az akkori nagy esésüknek köszönheti a saját létét.
Még sokáig hallgattuk volna az élvezetes komáromi történeteket, amelyek videó-felvételen karácsony előtt felkerülnek a Zichy-pont oldalára. A Mi, a komáromiak-sorozat keretében pedig majd 18 órától, december 13-án a helyi „Virtuózzal“ és Harmónia-díjas operaénekessel, Kristóf Rékával, 15-én pedig Gál Tamással, a Komáromi Jókai Színház igazgatójával beszélget Kiss Réka, illetve Janković Nóra.