Reneszánszát éli az őseink rovásírása?! KÉPEKKEL
A házigazda oktatási intézmény aulájában annak pedagógusa, Vörös Hajnalka főszervező köszöntötte a pedagógusokat, köztük a saját feletteseit: Juhász Tímea és Priskin Andrea igazgató-helyettest, valamint a diákokat. Egyúttal mindnyájuk nevében jó egészséget kívánt Z. Urbán Aladárnak, a Palóc Társaság elnökének, akinek az üdvözletét szintén tolmácsolta.
Priskin Andrea is röviden szólt a jelenlevőkhöz, a Palóc Társaság által Komáromba küldött vándoroszlopra pedig Juhász Tímea, az iskolaközpont igazgató-helyettese helyezte fel a nap emlékszalagját.
Megtudtuk, hogy a Palóc Társaság több mint két évtizeden át volt a felvidéki rovásírás vetélkedő főszervezője, majd a „covidos” kényszerszünet után, tavaly az Ősi tudás néven Érsekújvárban folytatódott.
Az idei komáromi megmérettetésre 11 oktatási intézmény, illetve szervezet 51 versenyzője nevezett be, egy iskolából ugyanabban a kategóriába legfeljebb hárman lehettek. A többségük felvidéki volt, ám rajtuk kívül Vácról és Szobról is érkeztek fiatalok.
A köztudatba lassanként bekerülő, 18 év felettiek D kategóriájába közép- és főiskolások, valamint dolgozó fiatalok is jelentkezhettek, akár a Felvidéki Rovók oldalon keresztül is.
A komáromi főszervező köszönetet mondott az intézmény vezetőségének a helyszín biztosításáért és a díjakat adományozó támogatóiknak, az iskolájuk mellett működő Cornides István Társaságnak és a Szülői Munkaközösségének, valamint a Selye János Egyetemnek, az Esterházy Akadémiának, a Palóc Társaságnak és a Regélő folyóiratnak. Lélekemelő dalokkal közreműködött a marianumi Krisztus követei kórus, Vas Bodzsár Katalin vezetésével.
A további tudnivalók ismertetése után a kijelölt termekben az írásbeli feladatok megoldása következett: legfeljebb 45 perc alatt, latin szövegből rovás jelekre kellett átírni a kapott szöveget. Akik azzal végeztek, érkezési sorrendben a további termekben bizonyíthatták be, hogy el tudják olvasni a rovásírásos szövegeket.
A szervezők a kisebbeknek helyet adó A és B korcsoport számára Komárom egyik híres szülöttjének, a 120 évvel ezelőtt elhunyt Jókai Mórnak a meséi alapján állították össze az írásbeli és olvasási feladatokat. A nagyobbakból álló C és D korcsoport feladataihoz pedig Forrai Sándor írásaiból merítettek, születésének 111. évfordulójára emlékezve.
Amíg a pedagógusok az írott feladatokat javították, a mindkét fordulóval végzett diákok az alkalmi büfében falatozhattak. Továbbá szemrevételezhették a kapcsolódó, meghirdetett rajzpályázatra beküldött műveket, amelyeket Vas „Bodzsi” Katalin és Németh Csilla marianumi képzőművész-tanár értékelt: 5 rovásírással ékesített alkotást arany, 8-at pedig ezüst sávban részesítve.
Akik legjobban oldották meg az írott és olvasási feladatokat, az arany sávos minősítésen kívül a tárgyi és könyvjutalmakat is kiérdemelték.
A szervezők nevében Vörös Hajnalka az ügyben érintett érsekújvári kollégájával, Salgó Gabriellával együtt a felkészítő és a versenyértékelő pedagógusoknak emléklapokkal köszönte meg az általuk nyújtott segítséget.
Íme, az idei arany sávosok névsora! Az alsó képgalériánkban látható jegyzékben az ezüst sávosokat zöld, a bronz sávosokat pedig rózsaszínű tollal jelölték a szervezők.
A kategória: Szajbert Boglárka, Surányi Brigitta, Viglas Bálint, Sztarovics Dóra, Farkas Krisztina Réka, Kvarda Abigél, Lantos Johanna, Kocur Anna, Göndör Orsolya,
B kategória: Zoljánszky Mária, Sztarovics Anna, Kontár Noémi,
C kategória: Gyarmati Pál Gergely, Antal Tímea, Matuška Margaréta, Urban Emma, Asztalos Emma, Hegedűs Hanna, Nyári Dávid Gergő,
D kategória: Száz Balázs.
E példa értékű versenyről a Magyar 7 hetilap április 25-i számában olvashatnak további részleteket, azokat pár mikrofonvégre kapott versenyző gondolataival tarkítva…