Rekordszámú résztvevő a IX. Eszterlánc – Szlovákiai Magyar Gyermek Néptáncfesztiválon
A gyermek néptáncegyüttesek közel húszéves hagyománnyal rendelkező egyetlen országos szakmai rendezvénye iránt idén is nagy volt az érdeklődés. Közel 400 résztvevő, 9 gyermektánccsoport, 29 táncos szólista és számos kísérőprogram a mérlege az idei kilencedik Eszterlánc, Szlovákiai Magyar Gyermek Néptáncfesztiválnak, mely az eddigiektől eltérően két helyszínen, Rimaszombatban és Füleken zajlott.
![eszterlanc4.jpg eszterlanc4.jpg](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/migrated/pictures/kultura/kult-neptanc-nepzene-nepmuveszet/eszterlanc4.jpg?itok=zFVwzHMx)
A seregszemle gondolata évekkel ezelőtt főként azzal a céllal fogalmazódott meg, hogy megerősítsék a gyermekek néptánc iránti szeretetét, hagyományápolásra való hajlamát. A kezdeményezés sikeresnek bizonyult, hisz a fesztivál kilencedik évadára 17 gyermekcsoport adta be a jelentkezését, közülük a szakmai zsűri döntésének értelmében a 9 legjobb jutott tovább az országos döntőbe.
Pénteken, a fesztivál nyitónapján, a Gyermek-szólótáncverseny 2 kategóriájában összesen 29 férfi és női szólista, illetve táncos pár versenyzett. Köztük volt a Rakonca Ifjúsági Néptáncegyüttes szólistája, Molnár Nikolasz is, akit egykori táncos társai Brusznyai Erik és Krajcsa Márk készítettek fel.
„Idén két produkcióval kellett készülni. Elsőként hazai, gömöri pásztorbotolót és vasvári verbunkot mutattam be. A második táncom pedig egy széki sűrű és ritka tempó volt, ami nagyobb felkészülést igényelt, hiszen technikailag és stílusban is nagyon eltér a két tánc egymástól” –nyilatkozta Nikolasz.
Szombaton a néptánccsoportoké volt a főszerep, ekkor zajlott ugyanis a Gyermek-néptáncegyüttesek Országos Seregszemléje. A versenyző csoportok közül sokan már a kezdetektől részt vesznek, de mindig érkeznek újak is. Légár Dániel csoportvezetőként először vett részt az idén. Azt mondja különösen örül annak, hogy ennyi gyermeket „fertőzött” már meg a néptánc szeretete. „Hihetetlen, hogy itt a Felvidéken, úgy, hogy én nem vagyok felvidéki, ilyen színvonalon működik ez a szakma. Mivel ez a mi kultúránk, fontos, hogy komolyan vegyük, és igényesek legyünk magunkkal és a közönséggel szemben is”– tette hozzá Dániel.
Egy másik idei döntős, a Sendergő Gyermek Néptánccsoport, két évvel ezelőtt aranysávos besorolást kapott, így idén is próbálták a maximumot nyújtani. „A minősítés valahova besorolja az együttest, és ezektől az együttesektől el is várják, hogy a színvonalat megtartsák. Persze nem olyan egyszerű, mert a gyerekek nőnek, jönnek újak, tehát itt mindig van egyfajta cserélődés. De idén is úgy érzem, hogy nagyon-nagyon jól szerepeltünk. Jók a visszhangok, a gyerekek is nagyon élvezték”– nyilatkozta Konkoly László, csoportvezető, aki idén jobbágytelki táncokat vitt színpadra.
A fesztivált kísérőrendezvények is gazdagították. A gyerekek a rendezvény teljes ideje alatt az Ifjú Szivek Táncszínház művészeitől táncot tanulhattak és kézműveskedhettek a Motolla Baráti Körrel. Az eredményhirdetés és az ünnepi gálaműsor vasárnap a Füleki Vár udvarán zajlott. A zsűri szerint az együtteseknél egyre látványosabb a fejlődés.
„Azt mondhatom, hogy van egy nagyon komoly színvonal. Tehát, hogyha a sávozást vesszük, azt lehet mondani, hogy még a bronzsávos együttesek is sokkal komolyabb fejlődést mutatnak az évekkel ezelőttiekhez képest” – hangsúlyozta Hégli Dusán, a zsűri elnöke. Hozzátette: nem kimondottan az együttesek megmérettetése itt a lényeg. „Az eredeti gondolat is annak idején, a 2000-es évek elején az volt, hogy az együtteseknek a szakmai megmérettetés mellett egyfajta olyan kísérőprogram mennyiséget biztosítsunk, hogy amellett, hogy találkoznak, és megmérettetik magukat, össze tudjanak ismerkedni egymással, s együtt hasznosan tudjanak időt tölteni.”
![eszterlanc4.jpg eszterlanc4.jpg](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/nagykep_large/s3/migrated/pictures/kultura/kult-neptanc-nepzene-nepmuveszet/eszterlanc4.jpg?itok=F1oMR9DE)