Rakoncás élmények Lengyelországban
Idén augusztusban újra nemzetközi fesztiválon öregbítette Fülek város hírnevét a Rakonca Néptáncegyüttes. Az elhúzódó járványhelyzet miatt, másfél év kihagyás után, a Świnoujście-ben megrendezett Nyugat-pomerániai Nemzetközi Néptáncfesztiválon léptek színpadra, ezáltal népszerűsítve a hagyományos magyar néptánckultúrát.
A Rakonca Néptáncegyüttes 25 éves fennállása alatt 17 nemzetközi folklór fesztiválra jutott el. Ezek egy része Magyarországon zajlott, de számos országban is megfordult az együttes, többek között Lettországban, Olaszországban vagy Spanyolországban.
- avatott be Varga Norbert együttesvezető, hozzátéve: a kiutazást megelőzően, Besztercebánya megye támogatásának köszönhetően, Abroncsospusztán tartottak edzőtábort, ahol befejezték a legújabb koreográfiájukat, és felfrissítették a régebbi számaikat.
Mint elmondta, kimondottan impozáns helyszínen zajlott a gálaműsor.
„Egy óriási fedett szabadtéri színpad adott helyszínt a fesztiválnak, remek hang-és fénytechnikával, ami mindenképpen plusz élménnyel szolgált számunkra. A szervezők a műsort is igyekeztek szerkesztetté tenni. Volt egy szép nyitó-és zárókép, amelyben az összes együttes részt vett. Így a mintegy 200 táncos egyszerre tudott megmutatkozni a színpadon, ami a közönség számára remek csattanóként szolgált a műsor végén. Hangsúlyt fektettek továbbá arra is, hogy ne csak a táncosok, hanem a zenészek is meg tudják mutatni ezt a fajta fesztivál egységet. A Rakonca Néptáncegyüttesnek Alt István és barátai biztosították a zenei kíséretet”- tette hozzá, kiemelve: örültek annak is, hogy a fellépőknek volt idejük az egymással való ismerkedésre is.
Varga Norbert szerint egy-egy ilyen kiutazás többféle szempontból is hasznos.
- magyarázta.
Megkérdeztük a Rakonca két táncosát, György Mátét és Ondrejsík Brigittát, ők milyen élményekkel tértek haza a fesztiválról?
„Annak ellenére, hogy két éve nem volt nagyobb külföldi utunk, örülök, hogy már az első Prágában töltött este újra összehangolta a csapatot. De abszolút felülmúlta a várakozásaimat a fesztiválhelyszín, Świnoujście is.
Számomra az egész városnak volt egy sajátos, "északi" hangulata, bár ehhez lehet az esős időjárás is hozzájárult.
Viszont ez sem állhatott útjába annak, hogy megmártózzunk a Balti tengerben, még akkor sem, ha a parton többen sapkában és kabátban voltak. Emlékezetes marad az a 2500 férőhelyes amfiteátrum is, ahol a fesztivál gálaműsorán, profi körülmények között léphettünk színpadra a többi tánccsoporttal együtt. A hajnalig tartó közös bulikban nemcsak a saját táncosainkat, de a többi együttes tagjait is megtáncoltattuk, ami az egész fesztivált maradandó élménnyé tette”- válaszolta Máté.
„Az egész fesztiválnak nagyon jó hangulata volt, ami leginkább a társaságnak köszönhető. Rajtunk kívül voltak még ott lengyel, litván és német tánccsoportok, akikkel közös volt a szállásunk, így hamar megismerkedtünk velük. Esténként táncházakat tartottunk, tanítottunk nekik magyar táncokat és ők is megmutatták a saját nemzeti táncukat. A fellépések hangulatát a közönség segítette, nagyon lelkesek voltak mindig, tapsoltak, éljeneztek, nagy öröm volt nekik táncolni”- tette hozzá Brigi.
„Külön köszönet illeti a Füleki Városi Művelődési Központot, amely a kiutazás útiköltségét finanszírozta. A Csoóri Sándor Alapnak köszönhetően pedig a zenekar költségeit tudtuk megtéríteni”- zárta az együttesvezető.