2019. január 23., 19:29

"Szeretem, hogy boldoggá teszem az embereket!" Agócs Ildikó, a Csemadok Közművelődési díj tulajdonosa

A magyarság fennmaradásért, a palóc kultúra tovább örökítéséért, csak szívvel-lélekkel lehet tevékenykedni. Így tesz Agócs Ildikó, a Gömöralmágyi Csemadok Alapszervezet elnöke is, aki e nemes hivatást 2011 óta végzi, s azóta fellendült a kulturális élet a faluban. Sokoldalú tevékenységére a Csemadok Országos Elnöksége is felfigyelt, és a Magyar Kultúra Napján Csemadok Közművelődési Díjjal tüntette ki.  

agocs-ildiko2.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Agócs Dominik

"Nagyon szeretem, hogy boldoggá teszem az embereket - akárhogyan is. Még ha csak fél órára is. Ha szerencsésnek érzik magukat általam, jól érzik magukat, vagy mosolyt csalok egy szomorú arcra - számomra ez megfizethetetlen." Agócs Ildikó tevékenysége leginkább Freddie Mercury-nak ezzel a vallomásával írható le, hiszen teljes mértékben a szívéből szólnak ezek a gondolatok.

Ildikó legfontosabbnak a magyarság megőrzését tartja, amit a népi kultúrán keresztül szeretne eljuttatni az emberekhez. Éppen ezért gyermekkori vágya volt, hogy kultúrával foglalkozzon.

Gyermekként, 9 éves koráig a nagyszüleinél, Gömörpéterfalán nevelkedett. A kultúra terén leginkább nagybátyja, Ádám István volt rá hatással, aki sok éven át Csemadok-elnök volt Gömörpéterfalán, és szívén viselte a község kulturális életét. Nagyon tevékeny ember volt, rengeteg kulturális rendezvényt valósított meg a faluban.

„Ha nagy leszek, azt szeretném csinálni, amit Pistyu bátya - jelentettem ki egyszer kislánykoromban. Viszont nagyon sok időbe telt, hogy bizonyíthassak. Nyolc évvel ezelőtt, 2011-ben vettem át a gömöralmágyi Csemadok vezetését. Nagybátyám ezt már sajnos nem érte meg”- emlékszik vissza Ildikó, aki a munkát rögtön pályázatírással kezdte.

Már az első próbálkozása sikeres volt, és ennek köszönhetően szervezte meg az első Gortva- völgyi Hagyományőrző Ünnepséget, ahova a helyi népdalkört, illetve a környező falvak szólistáit, táncosait, csoportjait hívta fellépni.

Fotó:  Agócs Dominik

Mivel ez főként a felnőtteknek szólt, ezt követte egy újabb ötlet, hogy a gyerekeket is be kéne vonni. Nekik szervezte a „Mesterségünk címere” Hagyományőrző Gyerekfesztivált. A két rendezvény évente váltja egymást, és a gyerekfesztivál mindig a falunap részét képezi.

A népdaléneklésnek évtizedes hagyománya van Almágyban. S bár a korábbi népdal csoport feloszlott, 2003-ban újjáélesztették, és megalakult az Almágyi Népdalkör, melyet 30-50 év körüli lányok, asszonyok alkotnak, és máig rendszeres fellépői különféle versenyeknek, rendezvényeknek.

„Mivel énekelni nem tudok, úgy döntöttem, máshogy próbálok tenni a kultúráért községünkben. Így a szervezés lett a fő feladatom. Eleinte az Almágyi Népdalkör fellépéseit szerveztem, akik versenyeken is szívesen megméretik magukat. Így a Bíborpiros szép rózsa népdalversenyen több ízben vettek részt, de elődöntőjének szervezését is szívesen vállaljuk. Ezt követően, hét évvel ezelőtt, az idősebb asszonyokból megalakult a Pirosrózsák Asszonykórus, Agócs Márta vezetésével. Majd rá egy évre a férfiak is összeálltak, és megalakult az Almágyi Férfikórus, szintén Agócs Márta közreműködésével, aki bár már nyugdíjas, tele van erővel, energiával”- meséli Ildikó.

Az iskolai csoportokkal együtt öt hagyományőrző csoport működik a községben. Mivel Ildikó a Csemadok elnöksége mellett, az almágyi alapiskola pedagógusa, igazgatóhelyettese is, ezért az intézményben szintén nagy hangsúlyt fektetnek a hagyományápolásra, s odafigyelnek az utánpótlás-nevelésre is.

Az iskola berkein belül alakult meg a citerazenekar, de sikeres népmesemondóik és népdalénekeseik is vannak, illetve az önkormányzat fenntartásával az intézmény mellett működik a Heuréka Magán Művészeti Alapiskola, melynek keretében néptánccsoport működik óvodás gyerekekből és alsó tagozatos tanulókból.

„Úgy mondanám talán, hogy az almágyi hagyományőrzők kis menedzsere lettem”- mondja mosolyogva Ildikó.

A 700 lélekszámú település többféle rendezvénynek ad otthont. Ezek megvalósításához elengedhetetlen az önkormányzat támogatása, és a pályázatírás. Ildikónak ez sem jelent gondot, mivel az eddigi sikeres pályázatok motiválják abban, hogy még többe belevágjon.

Tavalyelőtt a „Favilla, fakanál, fatányér” elnevezésű gyermektábor megszervezésével nagy álma vált valóra. A háromnapos rendezvényt a népi kultúra szeretete, megismerése hatotta át. A nagy sikerre való tekintettel idén már ötnaposra bővítik a tábort.

„Igyekszünk minden rendezvényünkbe becsempészni a népi kultúrát, hogy a gyerekek megismerjék őseik hagyatékát. Egy-egy foglalkozás alkalmával, észrevétlenül cseppennek bele a magyar kultúrába”- folytatja. S hogy ősszel se maradjanak program nélkül, tavaly októberben a magyar és a roma kultúrát ötvözve, Együtt a kultúráért címmel, magyar-roma kulturális ünnepélyt valósítottak meg a faluban, melyben, mindkét nemzetiségből, a helyi és a környékbeli fellépők kaptak helyet. Ez szintén kétévente kerül majd megrendezésre.

„Mindezek mellett fontos számunkra nemzeti ünnepeink megünneplésére, májusfát állítunk, megemlékezünk az I. és II. világháború áldozatairól, advent táján a falu adventi koszorúján rövid műsor keretén belül meggyújtunk egy-egy gyertyát, az önkormányzatnak segítek a falunap szervezésében és minden más rendezvényében”- hangsúlyozza.

Azt mondja, az ottani emberek nem voltak hozzászokva a kultúrához. Minden rendezvényük ingyenes, ennek ellenére a kezdetekkor nagyon kevesen érdeklődtek irántuk. Aztán mindig szaporodott a számuk, és mára egyre többen érkeznek, nemcsak helybéliek, de a környékről is. Ildikónak pedig már a jövőre nézve is vannak tervei.

„Az eddigi sikeres pályázatokon felbuzdulva, minden évben kitalálok valami újat. Idén a négy évszakhoz kötve különféle kézműves foglalkozásokra (Ügyes kezek) pályáztam községünk gyermekei számára. De nem titkolt vágyam egy helyi színjátszó csoport létrehozása is. Nehéz, de igyekszem a munkába bevonni a fiatalabb generációt is. Egy biztos kis csapat nélkül a hátam mögött és a polgármester úr segítőkészsége, támogatása nélkül ez lehetetlen volna, köszönet nekik!”- emeli ki.

Ildikó, és férje, Gyula fáradhatatlan munkáját a V. Palóc Világtalálkozó Szikragyújtó Napján Szeder Fábián- díjjal jutalmazták. Nagy megtiszteltetésnek veszik, hogy a határon túl felfigyeltek rájuk, és értékelik eddigi tevékenységüket.

Agócs Ildikó a Csemadok Rimaszombati Területi Választmányának 2012 óta tagja, 2016 óta pedig egyik alelnöke is. Számára mindaz a tevékenység, amit folytat, a bakancslistáján szerepel. Ő nem távoli kirándulóhelyekre vágyik, hanem a községért, a közösségért, a kultúráért és a gyerekekért szeretne tenni.

Azt mondja, a Csemadok Közművelődési Díj nagyon nagy megtiszteltetés számára. „Álmomban sem gondoltam, hogy ilyen elismerésben lesz egyszer részem. Úgy érzem, ez további motivációt és erőt ad a munkámhoz. Nagyon szépen köszönöm annak, aki gondolt rám, és jelölt erre a kitüntetésre! Fontos azonban megjegyeznem, hogy a családom támogatása nélkül mindezt nem tudnám csinálni. Nagyon hálás vagyok a szüleimnek, a férjemnek és a két nagyfiamnak! És, annak, aki már nincs köztünk: Pistu bátyám, ha látsz fentről, remélem, kicsit büszke vagy rám…”

Fotó:  Agócs Dominik

agocs-ildiko2.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.