Palócföldi megmérettetések nem csak palócoknak
Rovásírás és népmesemondás: ezekhez a témákhoz kapcsolódik a Palóc Társaság és a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet által közreadott versenyfelhívás, melynek részleteiről az alábbiakban olvashatnak.
„Az ŐSI TUDÁS című rovásírás-vetélkedő és műveltségi találkozó célja megismertetni és megszerettetni a magyar fiatalokkal ősi műveltségünket, magyar kulturális örökségünket, a magyar rovásírást, elmélyíteni fiataljainkban a magyarsághoz való tartozás felemelő érzetét és szilárd tudatát, mert Sajó Sándorral valljuk: »Magyarnak lenni büszke gyönyörűség!«” – olvasható a Palóc Társaság és a Felvidéki Rovók által kiadott felhívásban.
Az Ősi Tudás Felvidéki Országos Rovásírás-vetélkedő és Műveltségi Találkozó szervezői nem csupán az alapiskolás és középiskolás tanulókat szólítják meg,
hanem a felnőtt rovásírókat is szeretettel várják a vetélkedőre, aminek részeként a versenyzők feladatai közé tartozik majd egy-egy latin betűs szöveg rovásírásra történő átírása és fordítva, rovásszöveg felolvasása, továbbá – a különböző rovásemlékek felismerése mellett – minden korosztályban feladat lesz a rovásírással történő magyarítás, tehát a különböző idegen szavak magyar megfelelőjének meghatározása is.
Az egy-egy intézmény (alap- és középiskola, művelődési ház, egyesület) mellett működő szakkörökből korosztályonként – március 25-ig – hárman jelentkezhetnek a z.urban@paloctarsasag.real-net.sk e-mail címen.
A keletiek április 5-én Harkácson, a középső körzethez tartozók április 26-án Dunamocson, a nyugatiak pedig május 3-án Dunaszerdahelyen vetélkednek majd, hogy kiderüljön, kik vehetnek részt a gútai országos döntőn május 10. napján.
„Csak rajtunk, magyar iskolákon, szervezeteken, egyesületeken, cserkészcsapatokon múlik, tudjuk-e folytatni a rovásírás újratanulását, népszerűsítését, elfogadtatását, vagy újabb csorbát szenved a felvidéki magyarság nemzettudata! Várjuk hazafias gondolkodású magánszemélyek, vállalkozók jelentkezését, akik szívügyüknek tekintik a magyar kulturális örökségünk megőrzését és fejlődését szülőföldünkön, s ezért lehetőségük szerint adományukkal támogatják a helyi, a körzeti és az országos rendezvényünket. Várjuk az alap- és középiskolás magyar fiatalok, továbbá a felnőttek jelentkezését” – áll a Z. Urbán Aladár által vezetett Palóc Társaság közleményében.
Az idén jubiláló Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny öt kategóriában várja a mesék előadóit. A magyarság kiemelkedő néprajzkutatójának és folklórgyűjtőjének, Ipolyi Arnoldnak a tiszteletére tizedik alkalommal megszervezett megmérettetés célja ezúttal is a magyar prózai népköltészeti műfajok műfaji és táji jellegzetességeinek megjelenítése, valamint a hagyományos mesemondás, történetmesélés népszerűsítése.
A kisiskolák maximum öt, a teljes szervezettségű iskolák pedig legfeljebb tíz versenyzőt indíthatnak. A területi elődöntők április 25. és május 24. között valósulnak meg, az országos döntőt június 3-án és 4-én rendezik Rozsnyón.
A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából meghirdetett versenybe március 31-ig a magyar prózai népköltészeti műfajok közül választott népmesével, népmondával és egyéb történettel lehet benevezni az alábbi hivatkozásra kattintva.