Pál Dénes: Legyünk mi is ragaszkodók és hűek szülőföldünkhöz
A nagybalogi Pál házaspár életét a kultúra terjesztése, a hagyományok továbbadása hatja át. Bár már nyugdíjasok, máig aktívak, s évtizedek óta a nagybalogi társadalmi élet mozgatói.
Pál Dénes nyugalmazott pedagógus Nagybalog szülötte. Bár nem tanítónak készült, hamar kiderült róla, hogy remek pedagógiai érzékkel rendelkezik, ezért tanítója hatására szülei ilyen irányba terelték.
Iskoláit Nagybalogon, Rozsnyón, majd Nyitrán végezte. A tanítást hivatásának tekintette. Ennek ékes bizonyítéka, hogy Balogvölgy tanító bácsijának is elnevezték.
Még ifjúként, 18 évesen került közel a Csemadokhoz, melynek 20 évig helyi elnöke volt. Elnöksége termékeny ideje alatt az alapszervezet mellett működő színjátszócsoport több színdarabot is bemutatott, rendszeresen szerveztek író-olvasó találkozókat, megemlékeztek a jeles évfordulókról, gyermekciterazenekar alakult és működött a faluban, többször megrendezésre került a járási dal- és táncünnepély: a Daloló Balogvölgy, és megalakult a Gyöngyösi István Irodalmi Kör.
Dénes bácsi lokálpatrióta lévén leginkább mindig a helytörténet iránt érdeklődött. Bár földrajz-biológia szakon végzett, a könyvek szeretete által történelmi tudásra is szert tett. Nyugdíjba vonulása óta 3 könyve jelent meg - Nagybalog múltja és hagyományai, Balogvölgy múltja és hagyományai, Életem korképe -, ami ékes bizonyíték arra, hogy Pál Dénes szülőfaluját őszintén szerető, igaz magyar ember.
Dénes bácsi a Balogvölgy múltja és hagyományai címűre a legbüszkébb, mely összegzi a Balogvölgy, azaz 15 település - Balogpádár, Perjése, Nagybalog, Uzapanyit, Balogtamási, Rakottyás, Bátka, Dúlháza, Zsíp, Balogújfalu, Nemesradnót, Cakó, Balogiványi, Zádorháza, Rimaszécs - rövid történelmét, hagyományait, szokásait, emléket állít a jeles szülötteknek, történelmi jelentőségű eseményeknek, számba veszi a műemlékeket, templomokat, éppen ezért hiánypótló alkotás.
Gyűjtőmunkája évtizedek óta zajlik. Célja, hogy a felnövekvő nemzedékkel megismertesse a magyar történelmet, értékeinket, hogy hazáját, és szülőföldjét tisztelő, becsülő generáció nevelkedjen.
A Csemadok helyi szervezete az ő elnöksége alatt megkapta a Munka Érdemrend bronz fokozatát. Nyugdíjasként a mai napig a Csemadok helyi alapszervezet aktív tagja. Értékes tanácsaival, tapasztalataival segíti a szervezet munkáját, és egykori munkahelyére, a nagybalogi alapiskolába is gyakran ellátogat, ahol a gyerekek örömmel fogadják, hiszen érdekes történeteket hallhatnak a faluról, a várról, az egykori iskoláról.
Felesége, Erzsébet a kezdetektől fogva támogatta férje ötleteit és aktívan részt vállalt a rendezvények szervezésében. Leginkább az egykori énekkar és tánccsoport munkáját irányította. Szeretetét a magyar kultúra iránt mi sem bizonyítja jobban, hogy máig aktív és lelkes tagja a Szivárvány Énekkarnak. Rendszeresen fellépnek a Vámos- találkozókon, megméretnek a Bíborpiros szép rózsa népzenei versenyen, de eleget tesznek a környék falvainak felkérésének, és egyházi eseményeken is részt vesznek.
A Pál házaspár szerint Nagybalogon a kultúra továbbra is jó kezekben van, hiszen fiuk, Csaba és menyük, Gabriella viszi tovább a megkezdett munkát. Számos hagyományos rendezvényt hoztak létre az elmúlt években, így évente megemlékeznek nemzeti ünnepeinkről, télbúcsúztató kiszebáb-égetést tartanak az iskolásokkal, megemlékeznek a „malenkij robot”-ról, ahogy a település nagy költője, Gyöngyösi István is méltó helyet kap a helyiek emlékezetében.
Pál Dénes és Erzsébet hatalmas elismerésnek tekintik a Csemadok Életmű- díját. „Nagyon örülök neki, hogy még mielőtt itt hagytam ezt a földi világot, megadták nekem is. De így, hogy együtt kaptuk meg a feleségemmel, különösen óriási jelentőségűnek tartom” - mondta meghatottan Dénes bácsi.