Öten kaptak Kehila-díjat a zsidó kultúra európai napján Komáromban - KÉPEKKEL
A Komáromi Zsidó Hitközség és Komárom város szeptember 3-án sokszínű, ingyenes rendezvénnyel tette emlékezetessé a zsidó kultúra európai napját a Tiszti Pavilonban. Annak keretében az 55 évvel ezelőtt tragikusan elhunyt Seress Rezső, világhírű zeneszerző és zongorista életútjára zenés összeállítással és kültéri kiállítás megnyitásával emlékeztek. Öten megérdemelten Kehila-díjat vehettek át, érdekes előadásokra, zsidó ételek kóstolójára és méltó záróakkordként a somorjai Samaria Klezmer Band adott nagyszerű koncertjére is sor került.
Az egész napos műsorfüzér fénypontjaként a Komáromi Zsidó Hitközség Kehila-közösségért díjban részesítette azokat, „akik a tevékenységükkel hozzájárulnak a zsidó kultúra megismertetéséhez és fennmaradásához“.
A díjat a komáromi Litomericzky Nándor építész a helyi zsidó közösség épített emlékeivel kapcsolatos kutatásaiért kapta.
„A korabeli sajtóból általa gyűjtött számos, érdekes cikk közösségünk számára eddig ismeretlen információkkal szolgált a település zsidó lakosaival kapcsolatban. Gyűjtéseit rendszeresen szemlézi újságunk, a Hitközségi Híradó, így megosztva a fellelt adatokat, történeteket a szélesebb nyilvánossággal idehaza és a nagyvilágban. Hiánypótló tevékenysége nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a komáromi zsidóság aranykorának emléke ne merüljön feledésbe” – hangzott a méltatása.
„Kezdeményezésére került sor a helyi gyermekáldozatok emlékét őrző botlatókövek elhelyezésére, a temetői kohenita kapu helyreállítására. Ismeretterjesztő munkájával sokat tesz az egykori közösség életének felkutatásáért és bemutatásáét. Hiánypótló tevékenysége kiemelkedő a régióban“ – hallhattuk.
Kövesdi Mónika, a tatai Kuny Domokos Múzeum művészettörténésze, muzeológusa a tatabányai Szenes Hanna Magyar-Izraeli Baráti Egyesület javaslatára részesült e díjban.
„Nagyra értékeljük munkáját, melynek keretében bemutatta a tatai zsidóság szerepét a város történelmében. Az elmúlt évtizedekben számtalan megemlékezésen, konferencián szólt a zsidóság értékeiről, a közösség épített örökségének hagyatékáról. Számba vette a művészettörténeti érdekességeket, kincseket. Fontos számára a település és a megye zsidó vonatkozású emlékeinek megőrzése. Helytörténeti kutatásait és sétáit mindig nagy érdeklődés övezi“ – indokolták a díjazását.
A közelmúltban botlatóköveket helyeztek el a városból elhurcolt zsidó emberek egykori otthona előtt. A Szeéchenyi téren sor került egy megemlékezésre is, melyen részt vettek az áldozatok leszármazottai, ismerősei, tisztelői. Az emlékkövek elhelyezését gondos kutatómunka előzte meg. A Holokauszt diákság körében történő megismertetését szívügyének tekinti, Esztergom történetéről filmet készített, melyben a zsidóság szerepének bemutatása is helyet kapott“.