2018. május 6., 09:23

Ősi tudás

Ígéret havának (május) 4. napján tartották meg Pozsonyeperjesen a XIV. Ősi Tudás Felvidéki Országos Rovásírás-vetélkedő és Műveltségi Találkozó nyugati körzeti döntőjét. A Palóc Társaság és a Felvidéki Rovók által szervezett versenybe idén több mint 150-en jelentkeztek országszerte, a Csallóközben csaknem 80 tanuló mérte össze tudását. Fülek és Ipolyszalka után Pozsonyeperjes volt a helyszíne a harmadik, egyben utolsó körzeti döntőnek.

Ősi Tudás rovásírás vetélkedő
Galéria
+11 kép a galériában
Fotó: Szabados Kati

A rangos vetélkedőnek a pozsonyeperjesi alapiskola adott otthont. A megnyitón az iskola néptánccsoportja és éneklőcsoportja színvonalas műsorral köszöntötte a verseny résztvevőit. A 4 korcsoportba (A-D) sorolt rovók hangos olvasási és írásbeli feladatainak szövegei a Mátyás Király Emlékévhez (A) és a felvidéki magyarságot ért sorsdöntő évfordulókhoz 1938 – 48 (B, C, D) kapcsolódtak. A körzeti döntők feladatait PaedDr. Salgó Gabriella és PaedDr. Patassy Sándor állította össze.

Továbbjutók
Továbbjutók
Fotó:  Szabados Kati

Tenni, tanítani kell, mert van értelme!

Mészáros Magdolna, a Felsőszeli Széchenyi István Alapiskola tanára 13 éve tanítja iskolája diákjait a rovás rejtelmeire és ezzel párhuzamosan a magyar történelem azon fejezeteire, melyek a történelemkönyvekből kimaradtak. „A rovás jelek tanítása mellett a kettős honfoglalás elméletét próbálom nekik bővebben elmagyarázni, valamint az írás fejlődését, azon belül a  rovásírás jelentőségét és létjogosultságát. A gyerekek nyitottak, érdeklődőek. Negyedik osztályos koruktól tanulják - amikor már a latin betűs íráskészség kialakult és megállapodott – egészen az alapiskola befejezéséig, de vannak középiskolás volt diákjaim is, akik továbbra is foglalkoznak a rovásírással.“

A rovásjelek elsajátítása pontosságra, fegyelemre is nevel

A tanárnő hozzátette, hogy a magyar rovásírás jeleinek rajzolása, olvasása a diszlexiával küzdő gyerekeknél látványos javulást eredményezett, a latin betűs írás- és olvasáskészség is problémamentessé vált náluk. "Nagyon fontos, hogy a magyarságnak ez az ősi tudása ne merüljön feledésbe, hogy továbbadjuk a gyerekeknek, nemcsak az iskolában, hanem más közegben is. Példaértékű az Alsószeli Jurtanapok kulturális fesztivál, ahol az ősi magyarok történetéről szóló előadások mellett a különféle bemutatókon a gyerekek (de a felnőttek is) megismerhetik a régi magyarok harci, építészeti szokásait. A ruházatot, fegyverzetet, sőt, maguk is kipróbálhatják az íjat, ostort, kelevézt. Ezek a tevékenységek, ahogy a rovásírás is fegyelemre, pontosságra tanítanak. Úgy látom, ez az érdeklődés a fiatalok részéről fokozódik, ezért tenni, tanítani kell, mert van értelme.“ – fejezte be Mészáros Magdolna. 

Továbbjutók
Továbbjutók
Fotó:  Szabados Kati

A rovásírás, más néven szkíta-hun írás egyre népszerűbb

Patassy Sándor, a Felvidéki Rovók összefogója 2012-től kapcsolódott be aktívan a rovásíró vetélkedő szervezésébe. A verseny lebonyolítása mellett a pozsonyeperjesi, a diósförgepatonyi és a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola csapatát készíti fel, valamint ő szerkeszti a Felvidéki Rovók honlapját. „A rovásírás iránt egyre többen érdeklődnek, a mai verseny után este előadást tartunk neves szakemberek közreműködésével Dunaszerdahelyen. Sokan ismerik az erdélyi rovásírásos emlékeket is. Kevesebben tudják viszont, hogy a Felvidéken is sok rovásemlék található. A legismertebb rovásírás-kutatók, Friedrich Klára és Szakács Gábor látogatnak el hozzánk, hogy vetítéssel egybekötött előadásaikban megosszák velünk ismereteiket. További vendégünk, Krizsák Katalin a délvidéki Adáról érkezik, hogy az oktatásban alkalmazott módszereiről számoljon be.“ – tájékoztatott Patassy Sándor. 

Az írásbeli feladat megoldása
Az írásbeli feladat megoldása
Fotó:  Szabados Kati

A Felvidéken vannak a legnagyobb létszámú rovásíró versenyek

Friedrich Klára, aki férjével, Szakács Gáborral együtt a legismertebb kortárs rovásírás-kutató, számos könyv és tankönyv szerzője, szintén részt vett a pozsonyeperjesi körzeti döntőn. Kérdésünkre elmondta, nagyon örül, hogy a felvidéken ennyien bekapcsolódnak a versenybe: „Különösen jó érzéssel tölt el, hiszen nekem is felvidéki gyökereim vannak. Édesapám innen származik, dédnagyapám, nagyapám felvidéken voltak kántortanítók. Ha idejövök, úgy érzem, hogy hazajöttem. Nagyon örülök annak, hogy a Kárpát-medencében a Felvidéken vannak a legnagyobb létszámú versenyek. Az értékelésben is részt vettem, nagyon szépen, szép betűkkel írnak a gyerekek.“

A feladatok megoldása után Horváth Imre és Dobosi Boglárka a középkor ruházatát, fegyvereit, használati tárgyait mutatta meg a kíváncsi gyerekeknek. Később Szőke István Attila vezetésével vidáman verselhettek: A csupa „a“ hangos versek megalkotása nagyon mókás feladatnak bizonyult. Amíg az értékelés zajlott, még kézműveskedésre is maradt idő.

Z. Urbán Aladár, a Palóc Társaság elnöke az eredményhirdetés előtt kiértékelte a versenyt. Elmondta, hogy a magas színvonal és a sok versenyző lehetővé teszi, hogy a nyugati körzeti fordulóból 24 versenyző jusson tovább az Ősi Tudás döntőjébe.

Az felvidéki döntőt Gömörpéterfalán tartják meg 2018. május 18-án.

 TOVÁBBJUTÓK:

A korosztály

1. Valocsa Ádám - Pozsonyeperjes

2. Bernáth Zsófia - Diósförgepatony

3. Menző Rebeka - Vásárút

4. Csiba Lilla Ramóna- Vásárút

5. Nagy Levente - Diósförgepatony

 B korosztály

1. Bíró Eszter - Kodály Zoltán Alapiskola Dunaszerdahely

2. Csémi Csillag Virág -Nagymegyer

3. Galántai Koppány András - Pozsonyeperjes-Dunatőkés

4. Juhos Emma - Kodály Zoltán Alapiskola Dunaszerdahely

5. László Kyra Emma – Vámbéry Ármin Alapiskola Dunaszerdahely

 C korosztály

1. Pőcz Anna - Nagymagyar

2. Horváth Beáta - Tallós

3. Miklós Noémi -Vásárút

4. Takács Veronika - Vásárút

5. Pőcz Sára - Nagymagyar

6. Édes Édua – Alistáli Református Egyházi Alapiskola

7. Új Szilvia Flóra - Kodály Zoltán Alapiskola Dunaszerdahely

 D korosztály

1. Csizmadia Virág - Alistál

2. Földes Viktória - Vásárút

3. Ágoston Dóra – Dunaszerdahely

4. Mogrovics Zsuzsanna - Gúta

5. Ágh Viktória - Alistál

6. Heizer Eszter - Vásárút

7. Kertész Anna - Nagymegyer

Ősi Tudás rovásírás vetélkedő
Galéria
+11 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.