Örömforrás és közösségi élmény - Szakmai konferenciát szervezett a Táncfórum
A Táncfórum – Szlovákiai Magyar Néptáncosok Szakmai Egyesülete, a tánccsoportok, együttesek és a szakmához tartozó személyiségek érdekképviseleti szerve, 34 hazai tánccsoport vezetője számára szakmai konferenciát szervezett Búcson, magyarországi előadók részvételével.
A jeles előadók között szerepelt Demarcsek György, aki a Martin György Néptáncszövetségről adott elő. A Hajnalcsillag-programról és elképzeléseiről Domján Máté Sándor, a Táncfórum alelnöke számolt be. Balatoni Katalin, az Így tedd rá program vezetője a néptánc tanításának a pedagógiai részét emelte ki. Busai Norbert a néptánctanításról, azon belül is a hozzá tartozó elemekről adott elő, illetve gyakorlati ismeretekkel is felvértezte a jelenlévőket. Oláh Attila, a Csallóközi Néptánccsoport múltjáról és jelenéről mesélt, és végül Husvéth Csaba, a Fóti Népművészeti Szakgimnázium pedagógusa a néptáncoktatás mikéntjeiről tájékoztatott.
"Nagyon fontosnak tartom a hasonló szakmai konferenciák létrejöttét, ugyanis ilyenkor tudunk egymással találkozni és előremozdítani közös ügyeinket, ötletekkel felvértezni a szlovákiai magyar tánccsoportok vezetőit, tagjait. Az általam előadott Hajnalcsillag-program komoly visszhangot váltott ki, de ezt jó jelnek vettem, s valahol az is a célunk, hogy felrázzuk az embereket" – mondta el a Tácfórum alelnöke, Domján Máté.
Kristóf Bálint, a Borostyán Néptáncműhely tagja szerint a konferencia legnagyobb pozitív hozadéka lehet, ha végbemegy a tapasztalatcsere.
– jelentette ki Kristóf Bálint.
Domján Máté Sándor szerint ez a program a Táncfórumban egyértelmű dimenzióváltást jelentene. Nagyon széles összefogással – a Táncfórummal, a Hagyományok Háza Hálózattal és Balatoni Katalinnal együttműködve – lehetőségük lenne olyan keretrendszer kialakítására, amely segítségével még több fiatalt be tudnának vonzani a néptáncos berkekbe.
– részletezte az alelnök.
"Egy közösséget nem lehet az online térbe száműzni, és a néptáncos koreo-gráfiákat sem lehet érdemben a képernyőn keresztül megtanulni" – mutatott rá Gálik Gábor, a Táncfórum elnöke. Sokakat megviselt ez az időszak, néhány tánccsoport fel is oszlott, de a többség megpróbált kitartani és foglalkozni a fiatalokkal, hogy azok szeressenek járni a táncos közösségbe és vigyék tovább ezt a nemes hagyományt.
A Táncfórum vezetősége mostanra már hagyománnyá tette, hogy minden szakmai összejövetelen szót kapjon valamelyik szlovákiai magyar tánccsoport vezetője is, hogy megismerhessék csoportja működését. Oláh Attila (Nyuszi), nyolc éve a Felvidék egyik legrégebbi tánccsoportjának, a Csallóközi Táncegyüttesnek a vezetője, Fecske Renáta pedig a segítője. A résztvevők betekintést nyertek a Dunaszerdahelyen működő együttes múltjába és jelenébe. Ez nem kevesebbet jelent, mint azt, hogy öt csoporttal dolgoznak: Nyuszi hopp csoport, Apró Csallóközi, Kis Csallóközi, Ifi Csallóközi és a Csallóközi.
– mondta el Oláh Attila.
Véleménye szerint a Táncfórum által rendezett konferenciának pedig mindenképpen az a hozadéka, hogy tanulhat az ember a másiktól. Szerinte a tánckarvezetőknek az a legnagyobb feladatuk, hogy megadják a tagoknak a közösségi élményt, mert a tánc valóban örömforrás.
Stabil háttérintézmény nélkül az amatőr együttesek, így a tánccsoportok is rá vannak kényszerítve a projektszerű, pályázatorientált működésre. A jövőben ezen is szeretnének változtatni, mondta Gálik Gábor elnök.
A jövőben számos programot kínálnak a táncosoknak. Tornalján rendezik meg a Szlovákiai Magyar Néptáncegyüttesek Gáláját. Komáromban valósul meg a Táncháztalálkozó, idén pedig csatlakoznának az I. Kárpát-medencei Csoóri Sándor Népművészeti Fesztiválhoz. Mintegy harminc helyszínen egyszerre zajlanak majd a programok, Szlovákiában két helyszínen, Komáromban és Nagyidán. A tervek szerint idén is megtartanák a Verbunk napját, a helyszín Zselíz lesz. A Táncfórum igyekszik megadni a lehetőséget a Szlovákiában működő tánccsoportoknak, hogy a jövő is ugyanolyan színes legyen, mint a múlt volt, s amilyen színes lehet most a jelen.
Az írás megjelent a Magyar7 hetilap 2022/11-es számában.