Olsvai Imre népzenekutató öröksége
Május végén mutatták be a Hagyományok Házában a „Fújnak a fëllegëk Somogy mëgye felől..." Olsvai Imre népzenekutató öröksége – válogatott írások, interjúk, méltatások című kötetet. A forrásértékű kiadványt a kötet egyik szerkesztője Vavrinecz András, az Intézmény Népzenei Szakcsoportjának szakelőadója/a Martin György Szakkönyvtár zenei könyvtárosa mutatja be.

„Nagyon szoros érzelmi kötődés is fűz a könyvhöz, mivel Olsvai Imre a nagybátyám. Azért változtatott nevet, mivel mikor ő is kezdő zeneszerző és népzenekutató volt, akkor édesapámmal, Vavrinecz Bélával nagyon sokszor összetévesztették. A Zeneakadémián zenetudományi és zeneszerzői szakon végzett, ő volt Kodály Zoltán legfiatalabb tanítványa. Még tanulmányai alatt bekapcsolódott a Kodály által irányított munkálatokba a Magyar Tudományos Akadémia Népzenekutató Csoportjánál. Ezzel párhuzamosan kapott olyan feladatot is, hogy az akkori népzenei, néptáncos mozgalommal tartsa a kapcsolatot. Ennek is köszönhető, hogy nevét sok helyen ismerik. Korábban, egyetemista évei alatt az akkori Népművészeti Intézetben a Muharay osztályon dolgozott népzenészként, később a magyar nyelvterület szinte minden részén megfordult, többek között a különböző versenyeken zsűritagként szolgálta a népzene ügyét.
Térjünk rá a kötetre! Már nagybátyám életében kaptam a különböző helyen megjelent, népzenei témájú tanulmányaiból egy-egy másolatot, vagy különlenyomatot, de számos írását magam sem ismertem. Azért, hogy emléket állítsak Olsvai Imrének, a tanulmányait össze kívántam gyűjteni és megjelentetni.
E célból megkerestem Imre egykori közvetlen munkatársát, Paksa Katalint, aki összeállította a kötet tervét, de a munkát nem tudta folytatni, mivel nem sokkal később 2021-ben elhalálozott. A gondozást Szőkéné Károlyi Annamária folytatta, aki korábban a Zenetudományi Intézetben a Táncosztályon dolgozott, és számos könyv szerkesztéséből kivette a részét. A Halmos Béla Programban kaptam ösztöndíjat a kézirat elkészítésére, s a Hagyományok Háza vállalta a négyéves munka eredményeként összeállított kötet kiadását.
A 848 oldalas kiadvány fejezetekre tagolódik, az első négy fejezet Olsvai Imre tudományos írásaiból válogat. Itt olvashatók fő kutatási területéhez kapcsolódó, valamint a nagy elődökről és a kollégáiról készített tanulmányok.
A kötet második része inkább a népzenei mozgalomnak szánt írásokból ad ízelítőt, valamint a vele készült interjúkat, riportokat gyűjti csokorba. A végén az életpályája és munkásságának bibliográfiája található.
Meggyőződésem, hogy a tudományos írásokból mindenki meríthet, akinek kapcsolata van a népzenei mozgalmakkal. Ugyanakkor a fiatal népzenekutatókhoz is szól, egyben inspirálva őket a könyvben szereplő témák alaposabb kutatására.
A kötet minden fejezete végén gazdag képanyag található, s egy digitális mellékletet is tartalmaz, ami a Hagyományok Háza online felületén érhető el.”