Október 22-ig lehet jelentkezni a Tavaszi szél vizet áraszt... versenyre
„A Tavaszi szél vizet áraszt… elnevezésű országos népdal- és népzenei verseny a ´70-es évek elején a CSEMADOK Központi Bizottsága szervezésében indult el. A ´89-es rendszerváltás után ez a rendezvény megszűnt, évekig hasonló versenyt nem is hirdettek. Azután a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmánya további társrendezőkkel együtt 1997-ben hirdette meg a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedőt népdalénekesek, népdalkörök, népi hangszerszólisták és népi hangszeres együttesek részére. 2000-ben pedig a Minority polgári társulás égisze alatt újraindítottuk a Tavaszi szél vizet áraszt... versenyt. Azóta páratlan években az előbbi, páros években pedig az utóbbi rendezvény zajlik“ – tájékoztatta portálunkat Papp Sándor, a Minority polgári társulás elnöke.
A népdal és népzene iránt elkötelezettek is úgy vélik, jó, hogy mindkét versenyt megrendezik, mert így az egyes csoportok minden évben lehetőséget kapnak a megmérettetésre. „Ezzel a lehetőséggel főként az éneklőcsoportok élnek, míg a szólisták között olyanok is akadnak, akik rendszeresen csak az egyik viadalra járnak és olyanok is, akik élni szoktak mindkét lehetőséggel. Mi, szervezők nem hadakozunk egymással. Ezt bizonyítja az is, hogy versenyfelhívásunkat el szoktuk küldeni a Csemadok valamennyi területi választmányi elnökének is, hiszen a csoportok javarésze továbbra is a Csemadok-alapszervezetek mellett működik. Õk felhívásunkat továbbítani szokták az egyes csoportoknak és sokan saját honlapjukon is mindig megjelentetik azt“ -- mondta a seregszemle főszervezője.
Pályázati pénzekből és szponzori támogatásokból eddig minden páros évben sikerült megrendezniük az újraindított versenyt. „Az összes eddigi rendezvényünkhöz, így az ideihez is pár ezer eurós anyagi támogatást kaptunk a Szlovák Köztársaság Kormányhivatalától, valamint szponzorok is mindig besegítenek kisebb-nagyobb adományokkal. Abból a versenyzők utaztatását valamint étkezését is biztosítjuk szerény körülmények között. Mivel a kétfordulós megmérettetés idei országos döntőjét november 26-án Dunaszerdahelyen tartjuk, ezért a bodrogközi versenyzőknek szálláslehetőséget is felkínálunk“ – mondta Papp Sándor.
A Tavaszi szél vizet áraszt... verseny szabályzata kimondja, hogy azok a szólisták, csoportok, akik-amelyek az elmúlt évfolyamokban, 2012-ben és 2014-ben Aranypávás vagy Arany minősítésben részesültek, a jelentkezési lap beküldése után egyenes úton jutnak a döntőbe. Nem kell tehát elődöntőben részt venniük, elég bejelentkezniük a versenybe, aztán automatikusan bekerülnek az utolsó fordulóba. A többi benevező teljesítményét pedig az adott térségben jelentkezők számától függően megrendezendő elődöntők során mindig szakmai zsűri bírálja el. Bár a jelentkezési határidő október 22., ám a kelet-szlovákiai elődöntőt október 7-én már meg is tartották Királyhelmecen. A főszervező tájékoztatása szerint azért, mert ebben a térségben társrendezőkkel (Csemadok TV - Királyhelmec, Bodrogközi és Ung-vidéki Közművelődési Intézet) dolgoznak együtt, közösen rendezik a versenyt, ők viszont már szeptember elején megszólították az összes csoportvezetőt.
A verseny öt kategóriában zajlik. Az első kategóriába a 15 év feletti szólóénekesek (műsoridejük cca 4 perc), a másodikba a legfeljebb 20 tagú éneklőcsoportok (műsoridejük cca 8 perc), a harmadikba a népi hangszeren játszó szólisták (műsoridejük cca 4 perc), a negyedikbe a legfeljebb 15 fős, népi hangszeren játszó együttesek (műsoridejük cca 7 perc), az ötödikbe pedig a 15 év alatti szólóénekesek (műsoridejük cca 3 perc) jelentkezhetnek.
"Az énekes-utánpótlás biztosítása céljából adunk helyet a fiatalabb versenyzőknek is" - hangsúlyozta a Minority polgári társulás vezetője, hozzátéve, általában legtöbben az éneklőcsoportok kategóriájába szoktak jelentkezni. "Néhány évvel ezelőtt ugyanis ezt a kategóriát tovább bontottuk hagyományápolókra és hagyományőrzőkre. Az előbbiek közé azok a csoportok tartoznak, amelyek kottából vagy másféle lejegyzésből tanulták meg a dalokat, s állítottak össze egy népdalcsokrot. A hagyományőrzők pedig saját régiójuk egymástól korábban elsajátított dalait adják elő. Köztük olyan csoport is akad, amelyben négy nemzedék tagjai együtt szerepelnek“.
Papp Sándor a verseny kapcsán azt is fontosnak tartotta elmondani, hogy az abban szereplő egyének és együttesek mindig kérhetik a magyarországi KÓTA (Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége) szakembereinek a minősítését is. „Ez idén is így lesz: aki kéri, az megkapja a KÓTA minősítését is. A szólistáknak és a csoportoknak kiállítanak egy arról szóló oklevelet, hogy ez alkalommal arany, ezüst vagy bronz sávot érdemlő produkciót mutattak-e be. Az arany minősítés szavatolja, hogy az érintett versenyző kiváló teljesítményt nyújtott, amit szakmai körökben mindenütt figyelembe vesznek“.
A verseny sok felkészülést igényel a jelentkezőktől. Portálunk kérdésére, hogy évközben milyen lehetőség van az egyes produkciók kidolgozására, a szakmai háttérmunkára, tanácsadásra, Papp Sándor elmondta, hogy sajnos, a szakmai fejlesztésre évek óta nincs anyagi keret. "A zsűritagok azonban a meghallgatások, elődöntők után mindig rendszeresen elmondják az észrevételeiket – azt, hogy mi minden vált az adott produkció hasznára vagy kárára, esetleg érdemes lenne-e dalokat cserélni stb. Egyelőre ebben és a megszívlelendő tanácsaikban merül ki a szakmai segítségnyújtás“.
A fellépők számára a versenynek az egyik fontos hozadéka, hogy azt hangfelvétel is megőrzi a jövőnek, ugyanis akárcsak az előző években megrendezett seregszemlékről, úgy az idei döntőről is készül hangfelvétel. A sorrendben 7. lemezt a Minority pt a pályázati pénzek megérkezésének időpontjától függően CD formájában valószínűleg 2017 második felében jelenteti majd meg.
Az idei versenyről további tájékoztatást kérni a 0903 576 143-os telefonszámon és írásban az ozminority@gmail.com e-mailcímen is lehet. Továbbá a szervezők a Minority polgári társulás, 811 08 Bratislava, Šoltésovej 6. levélcímre is várják a versenybe történő nevezéseket.