2014. november 24., 18:22

Népzenei képzés Ájban

ÁJ. A Csemadok Kassa-környéke Területi Választmányának titkársága, a Csereháti Művészeti Egyesület, valamint a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet közösen szervezte meg azt a népzenei képzést, amely a Bódva-vőlgyében a Hernád partján lévő magyarok által lakott településeken működő és a népzenei vetélkedőkön fellépő népdalénekeseknek, népdalkörök és énekegyüttesek vezetőinek szólt.
201411241822410.AJ.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

 

A két napos képzésen mintegy harmincan vettek részt a Szepsi szomszédságában lévő áji kultúrházban.

"Már hatodszor szerveztük meg énekeseinknek, népdalénekeseinknek ezt a képzést, és egyértelműen hasznos. Tavaly például a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei verseny döntőjén Dunaszerdahelyen 13 versenykategóriában szerepeltek a csoportjaink és szólóénekeseink, akik közül ketten épp ezelőtt a X.Vass Lajos Kárpát-medencei Népzenei Verseny döntőjén vettek részt Budapesten, ahol az Abaújszinai Rozmaring Sarj gyermekcsoport fődíjat kapott. Rezes Gyula szólóénekesünk pedig Szepsiből kiemelt nívódíjjal tért haza" - nyilatkozta Zborai Imre, a Csemadok-Kassa-környéki Területi Választmányának titkára. 

A képzés felkészülést nyújt a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedő járási, kerületi és országos fordulóira, de természetesen más népművészeti versenyekre is. A tanfolyam szakmai vezetője, a Nyíregyházi Főiskola nyugalmazott tanszékvezető tanára, dr. Joób Árpád volt. "Nagyon fontos, hogy a gyökereinket, a hagyományainkat ismerjük. Ez segít ma. A mai sokszor rohanó, zajos világunkban az ember keresi a helyét az éneklésnek, a dalolásnak, de dal nélkül nem lehet élni. Ez egy olyan fontos önkifejezése az embernek, amiről senki nem mondhat le. Az itteni kollégák végzik ezt az áldozatos munkát, hogy tovább éltessék a régi dalokat és találják meg helyüket a mai világban is. Ezek a továbbképzések ezt a lendületet igyekeznek segíteni, a lelkesedést igyekeznek fönntartani. Újjabb és újjabb célkitüzésekkel igyekszünk tehát éltetni a régi értékeket és megtalálni a helyüket a mai világban".

"Ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen hiányosságaink vannak a népdaléneklés terén, akkor erre létezik néhány mód, hogyan lehet a hiányosságokat pótolni. Manapság már rendelkezésünkre áll az internet, van szakirodalom, de a rengeteg információ közepette még mindig előnyösebb, ha jön egy szakember, aki az embert kézen fogva elvezeti a végeredményhez. Így sokkal rövidebb idő alatt tudunk célt érni, és biztos az az eredmény, az a tudás, amit a szakember segítségével megszerzünk. Ezek a tanfolyamok épp ehhez segítenek bennünket hozzá" - mondta a képzés egyik résztvevője, Demko András Szepsiből.

 



A képzés során a jelenlévők betekintést nyerhettek a magyar népzenekutatás legújabb eredményeibe. Számos publikáció, könyv segítette a tanfolyamon részt vevőket, az egyik legfontosabb könyvsorozat, amely említést érdemel: A magyar népdal új stílusa. Szerzője az a Bereczky János, aki a Felvidéken, többek között Ájban is többször járt gyűjtőkörúton.


 

201411241822410.AJ.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.