2013. október 21., 20:32

Néprajzi hétvégét tartottak Félben

FÉL. Második alkalommal rendezett Csudajó Hétvége néven néprajzi hétvégét a Szenci járáshoz tartozó Fél községben a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség. A rendezvényen rendhagyó módon egy lakodalomra is sor került.

A népi kultúra ápolása már a két világháború között kiemelt szerepet kapott a magyar cserkészet nevelőmunkájában, az anyaországban és a határon túl egyaránt, s nincs ez másként napjainkban sem. Korábban a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség (SZMCS) – az ország legnagyobb magyar gyermek- és ifjúsági szervezete – Marcelházán rendezte meg a Felvidéki Cserkész Regöstalálkozót. Az öt éven át tömegeket vonzó rendezvényt váltotta fel három évvel ezelőtt a féli Csudajó Hétvége – tájékoztatta portálunkat Szabó Csilla, az SZMCS kommunikációs vezetője.

Kocur Márta, a helyi 24. sz. Szent László cserkészcsapat vezetője megnyitójában emlékeztette az egybegyűlteket, a fővárostól 17 kilométerre található községben, illetve a szűkebb régióban egyaránt komoly problémát jelent az egyre fokozódó asszimiláció. „Ha történelmi gyökereink és népi kultúránk felé fordulunk, az személyes és közösségi identitásunkat egyaránt megerősítheti, amelyre ebben a helyzetben nagy szükség van“ – mondta.

Pénteken a résztvevők a Kuttyomfitty Társulat Aranyfészek, aranymadár című műsorát láthatták, melyet táncház követett. A zenét a XXII. Tompa Mihály vers- és prózamondó verseny énekelt vers kategóriáját megnyerő Pósfa zenekar biztosította, a mátyusföldi táncokat Dobsa Fodor Mónika és Dobsa Tamás tanította.

Szombaton a rendezvények párhuzamosan, két helyszínen zajlottak. A cserkészház udvarán egy hamisítatlan falusi disznóölésbe kapcsolódhattak be a résztvevők. A többi foglalkozás a magyar alapiskolában zajlott. Az udvaron, ahol az érdeklődők a szabad tűzön való kürtőskalács-sütést is kipróbálhatták, a kisebbek és nagyobbak, falusiak és városiak körében egyaránt sikert aratott a kisállat-simogató. „A rendezvénnyel elsősorban a 14 évesnél idősebb korosztályt szólítottuk meg, de a szervezés során fontos szempont volt, hogy a II. CsuHé családbarát is legyen, így az idősebb, immár családos cserkészek is megtalálják a megfelelő programokat" – mondta Lépes Lívia, a rendezvény főszervezője.

Az iskola épületében a cserkészeket a népi kismesterségek avatott művelőitől sajátíthatták el a korongozás, szövés, lószőrékszer-készítés, csuhézás, nemezelés, horgolás, kosárfonás, gyöngyszövés, bábkészítés, üvegfestés alapjait. A legnagyobb tolongás azonban a rétessütésnél volt. Napközben folyamatosan zajlott a „II. Csuhé álompárja” szavazás, ahol a résztvevők 12 benevezett pár közül választhatták ki azt a párost, akiknek aztán este megülték a lakodalmát. A lakodalom táncházzal végződött, ahol Écsi Nóra és Madocsai Imre tanítottak erdélyi táncokat.

„Fontos számunkra, hogy fiataljaink megtapasztalhassák, hogy bár 2013-at írunk, a néptánc és a népi kultúra nem valami dohszagú, múzeumokban mutogatandó kiállítási tárgy, hanem egy nagyon is elő, menő dolog. Meggyőződésem, hogy ehhez a Csudajó Hétvége is hozzájárult színvonalas programjaival” – fogalmazott Csémi Szilárd, az SZMCS ügyvezető elnöke.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.