Népi hagyományőrzés a Taksonyi Tájházban
A Galántai Honismereti Múzeum, a Nagyszombat Kerületi Önkormányzat, valamint Taksony Község hagyományteremtő céllal hirdette meg a Tájházak Napja nevű eseményt a mátyusföldi faluban.
Színes hagyományőrző programmal csalogatták az érdeklődőket a Taksonyi Tájházba a Galántai Honismereti Múzeum dolgozói és a tárlatvezetők. Az interaktív tárlatvezetésen és a tájház részletes bemutatásán kívül hagyományos népi gyermekjátékokkal, feladványokkal, munkafüzetekkel, kifestőkkel várták a családokat.
Danter Izabella, a Galántai Honismereti Múzeum tárlatvezetője ismertette, hogy Szent György napja egy nagyon jeles nap a néphagyományban és a paraszti kultúrában egyaránt. Ennek apropóján született meg a gondolat, hogy ezen kultuszra építve olyan napot tartsanak, amikor a kihelyezett kiállító helyeit propagálja a múzeum.
Szent György nap alkalmából iskoláknak is hirdettek meg programot, amelynek keretén belül a diákok megismerkedhettek a Taksonyi Tájház és a jókai vízimalom kiállítóhelyekkel.
„A mai nap várakozáson felül sikerült. A fiatal kollégák jól hirdették a rendezvényt, nagyon sok látogató jött. Magunk sem gondoltuk volna, hogy ennyien jönnek, családok, gyerekek, idősek. Voltak helybeliek, olyanok, akik Galántáról sétáltak át, jöttek látogatók egész Pozsonyból, Nagyszombatból és Bazinból is” – mondta el a ma7.sk-nak Danter Izabella, aki a Magyarországi Tájházak Szövetségének elnökségi tagja is.
Hozzátette a gyermekeknek külön készültek: kifestők, feladatlapok, kirakókockák várták őket. Az udvaron népi játékszereket állítottak fel. A legkisebbek kipróbálhatták a parasztteniszt, koszorúdobást, akadályjárást és a szitában való borsóhordást is.
A tárlatvezető elmondta, a taksonyi tájház Nagyszombat megye tulajdonában van. Ezen kívül a Galántai Néprajzi Múzeum rendezte be a sellyei, a zsigárdi a nagyfödémesi tájházakat is, amelyeket a védnöksége alatt tart.
A Galántai Honismereti Múzeum gondozásában álló Taksonyi Tájház nemzeti műemlék. Az utca felőli első szobában és a konyhában módosabb taksonyi gazda lakásának berendezése látható a 19. és 20. század fordulóján.
A hátsó szoba enteriőrje az alföldi szlovákok (Tótkomlós) lakáskultúráját mutatja be, akik Taksonyon 1947-ben telepedtek le. Az utcai front festett felirata szerint a lakóházat Panyik Ferencné építtette 1847-ben.