Múlt-kor: érsekújvári várostúra Strba Sándorral
A hétvégi kedvezőtlen időjárás ellenére az érsekújvári lakosok várostúrán vettek részt Strba Sándor helytörténész vezetésével.
A helyi Kassák Lajos Ifjúsági Klub szervezésében szombaton és vasárnap délután is indítottak sétát, hogy az érdeklődők megtekintsék a történelmi jelentőségű helyeket és emlékműveket. A két nap alatt több mint negyven résztvevő gyűlt össze.
A túra a ferences kolostorból a kazamatákon keresztül, a zsinagógán át, egészen a városi magánkönyvtáráig vezetett.
A séta közben a hallgatóság értékes ismeretekkel gazdagodott. Nemcsak száraz történelemről hallhattak a jelenlévők, hanem saját, élethű történetekről, visszaemlékezésekről és egyéb érdekességekről. Ráadásul a résztvevők is fel-felemlegettek egy-egy jó históriát és emléket.
Aki eddig nem tudta pontosan, hogy mikor épült meg az első vár, annak itt állhat jegyzetül: 1545-ben épült meg az első vár és már a nevében is ott volt – Érsekújvár. Magyarázatképp, Újvár az esztergomi érsekséghez tartozott, ezért az érsek előtag. Az újvár pedig az újonnan épített várból ered.
A Balassi-botrány is Érsekújvárban esett meg, ugyanis 1588-ban Balassi Bálint, a végvári vitéz és a magyar líra megteremtője, a várban teljesítette szolgálatát, és a várkapitány felesége szemet vetetett rá.
A nő levelet írt neki, de elfogták azt, viszont Balassi hiába bizonygatta, hogy semmi köze a nőhöz, kisemmizték újvári vagyonából és kiutasították őt.
A séta során Kassák Lajos szobrát is érintették a résztvevők, aki a város szülötte, majd a következő megálló az érsekújvári zsinagóga volt. Szlovákiában csupán négy kulturálisan fontos zsinagóga létezik: Pozsonyban, Kassán, Eperjesen és Érsekújvárban. A zsidók idén ünnepelték az 5780. évet, ugyanis ők a teremtéstől, vagyis a kezdetektől számítják az időt. A zsidó családoknál az új év első napja szombat, amelyet szigorú körülmények között ünneplenek. A szombat a shabbat, ezen a napon a zsidók semmit sem csinálhatnak. Strba Sándor elmesélte, hogy édesanyja a szomszédjukat kérte meg, gyújtson be nekik a kályhába.
A várostúra utolsó megállója a Kaláka elnevezésű magánkönyvtár volt,
amelyben a fellelhető könyvek száma eléri a harmincezret is. Magyar és szlovák nyelvű kötetek találhatóak a könyvtárban, így mindenki kedvére válogathat az olvasmányok között.