2018. július 5., 15:45

Minden eddiginél több résztvevő az Ilosvai Gyermek Néptánctáborban

Rekordszámú résztvevővel zajlik a héten a XI. Ilosvai Gyermek Néptánctábor, a nagyidai Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes tábora Várhosszúréten.

img_6568.jpg
Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

Kupec Mihály, az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes művészeti vezetője, a tábor egyik szervezője elmondta, az idén rekordlétszámú, 180 résztvevővel zajlik a rendezvény Várhosszúréten. „Ennél jobb helyszínt én még nem láttam az országban” – hangsúlyozta.

Az idei néptánctáborban két tájegység táncát sajátíthatják el a táborlakók. „Táborunkban az egyik tájegység mindig felvidéki anyag, a másik pedig erdélyi. Most a bukovinai székelyek táncát táncoljuk, ezt Fitos Dezső és Kocsis Enikő tanítja. A lányom, Zsófi és jómagam tardoskeddi táncokat oktatunk. Busai Norbert pedig a két tájegység mozgástípusainak játékos módon való megtanulását próbálja alkalmazni, ez azt jelenti, hogy olyan mozgástípusú játékokat választ ki, amelyek rásegítenek majd a táncgyakorlatokra, szóval nekünk így sokkal könnyebb a munkánk, sokkal jobban tudunk haladni” – magyarázta Kupec Mihály.

A célcsoport a gyermek és ifjúsági kategória, tulajdonképp 8-tól 16 éves korig. A gyerekeket négy csoportba osztották, ezek közül három táncol három különböző helyszínen, a negyedik pedig kézműves foglalkozáson vesz részt a Gömöri Kézművesek Társulása jóvoltából. Kedden és szerdán Rozsnyóra is elvitték a gyerekeket, hisz Magyarországról is érkeztek táborlakók – részben a Hagyományok Háza pályázatának köszönhetően –, illetve sok felvidéki gyerek sem járt még a városban. Meglátogatták a városi őrtornyot, megnézték madártávlatból a főteret, de a Gömöri Közművelődési Központ által felújított Gömöri Hagyományok Házában is jártak, majd az Apollo moziban megtekinthették a 2008-as várhosszúréti pásztortalálkozón készült kisfilmet. A táborban vetélkedőket is tartanak, s ezek keretén belül a filmben elhangzott információkat is felhasználhatják majd a gyerekek.

A filmben nyilván a gömöri pásztorkultúráról is szó van. Ennek apropóján csütörtökön este ennek a pásztorkultúrának az „utolsó mohikánja”, Mezei Lajos látogat el a tárborba – húzta alá Kupec Mihály. Hozzátette, Mezei Lajos segítségével a tanárok bemutatják, hogyan zajlik egy gyűjtés, s a gyerekeknek találkozhatnak egy adatközlővel, illetve gömöri botolót is táncolnak majd.

Az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes művészeti vezetője a jövőbeni tervek kapcsán elmondta, a gyerekeknek szóló tánctábor hagyományát mindenképp folytatni akarják, de emellett táncképzéseket is tartanak majd Nagyidán, az újonnan felépített Ilosvai Házban, ahol „ha táncosok vagy egy együttes tudatosan akarja gyakorolni például a sallai verbunkot, akkor elhívjuk a sallai verbunk legjobb tudorát”. Ez már a haladóknak szól, az egyes táncok nüánszait oktatják majd, amire a helyszín is alkalmas, hisz Nagyidán táncos padló, tükrök, hangtechnika, videóvetítés is rendelkezésre áll, megvan minden lehetőség arra, hogy a táncosok megtanulják a táncot „annak érdekében, hogy minél jobb és minőségesebb legyen a felvidéki néptánc” – mondta Kupec Mihály.

A tábor lebonyolításában hatalmas szerepet vállal a Gömöri Kézművesek Társulása, amely egyúttal otthont is ad Várhosszúréten a már 11. alkalommal tartott rendezvénynek. A kézművesek társulása a helyszín biztosítása mellett technikai és szervezési dolgokban is segít, valamint kísérőprogramokat biztosít a táborlakóknak. Ilyenek a kézműves foglalkozások, amelyeken a drótozás, gyöngyfűzés, kosárfonás, szövés, csuhézás és nemezelés fortélyait sajátíthatják el a gyerekek, természetesen a néptánctanulás mellett. „Nem minden faluban adatik meg, hogy közel 200 gyerek táncoljon reggeltől estig” – jegyezte meg Nagy György, a Gömöri Kézművesek Társulásának elnöke. „Van a néptáncban valami pozitív, amit át kell élni. Úgy látom, a gyerekek is visszavágynak, visszajárnak” – fogalmazott.

Fotó:  Fábián Gergő

img_6568.jpg
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.