Minden, ami gólya. Egy tárlat képei
Április 23-án nyílt és június 10-éig tekinthető meg a Mailáth József Regonális Múzeum új kiállítása Királyhelmecen, amely a gólyákról ad teljes képet az érdeklődőknek.
A Kelet-szlovákiai Múzeum anyaga Kassáról érkezett a Bodrogköz központjába, és a kiállítás nyújtotta információk magyarul, szlovákul és angolul is elolvashatóak.
A kiállítás egyrészt bemutatja általánosságban a gólyát:
a madár példásan neveli a fiókáit, ezzel a békés családi életet is szimbolizálja.
Elmeséli, hogy a műszaki fejlődés hogyan tette őket veszélyeztetett fajjá, így védelmük közös felelősségünk és feladatunk, hiszen az életminőségünk megőrzését is szolgálja.
Közép-Európában 250 m tengerszint feletti magasságig a községek mintegy 70 százalékában találni még gólyafészket. A kiállítás abban is tud tanácsot adni, hogyan lehet a gólyákat odavonzani, ahol eddig még nem fészkeltek, sőt abban is segíti az érdeklődőket, hogyan vigyázzunk a még meglévő élőhelyekre.
Bemutatja továbbá a gólyákra leselkedő veszélyeket, azt, miképp tudunk a bajba jutott példányokon segíteni. Szó esik a táplálkozásukról, a vonulásukról és annak érdekességeiről, mint pl.: minél idősebb egy gólya, annál korábban érkezik vissza európai állomáshelyére. Tavaszi érkezésük legkésőbb május elejéig tarthat, őszi vonulásuk kezdete pedig augusztus közepére tehető. Elsőként a fiatalok kelnek útra néhány idősebb társuk kíséretében. Vonulásuk szeptember első felében véget ér. A vonulás két irányára és a madarak előtt álló megteendő távra is választ adnak a panelek.
A kiállítás anyagát a természetszerető felnőtteknek és az iskolák diákjainak egyaránt jószívvel ajánljuk!