Mihályi Edit népdalénekes halálára
A hétvégén életének 85. évében elhunyt Mihályi Edit népdalénekes, a balogfali Fürtöcskék Asszonykórus egyik alapító-vezetője, akinek a vezetésével az asszonykórus sikert sikerre halmozott, többször eljutott a Bíborpiros szép rózsa országos döntőjébe is, de egyénileg is számos versenyen szerepelt eredményesen.

Amikor 1999-ben Balogfala akkori polgármestere, Csörnök György kezdeményezte a Csemadok alapszervezetének újraalakítását, elsősorban a fiatalokban gondolkodtunk. Egyik délután váratlan telefonhívást kaptam, Méry Margit, a Pátria Rádió néprajzi műsorainak örökifjú szerkesztője hívott, s a balogfali asszonykórus felől érdeklődött.
A kérést tett követte, s amikor pár héttel később Méry Margit személyesen is ellátogatott a falunkba, már működőképes asszonykórus fogadta. Igaz, akkor még a Balogfalai Asszonykórus nevet viselték. A Fürtöcskék nevet a polgármesternek köszönhették, aki ránézve a falu vadonatúj, szőlőfürtöt ábrázoló, hitelesnek egyáltalán nem nevezhető címerére, javasolta a Fürtöcskék nevet. A tiltakozás ellenére a név maradt, sőt idővel hiteles védjegye lett a balogfali menyecskéknek. Mihályi Edit utazásaink közben mesélt arról a Méry Margit által annyira keresett elődkórusról is, amelynek első vezetője a tavaly elhunyt Balogh Margit tanítónő volt, s az oszlopos tagjai közé tartozott Mihályi Edit mellett Miklós Erzsébet, Pap Anna, Kovács Ilonka, Kókai Zsuzsa, Balázs Edit, Balázs Katalin, Dósa Anikó, Csépe Ilona, Lukács Margit, Ríz Irma, Balogh Manyika, Jakubec Magda, Telek Mária, Dósa Katica néni és Szabó Ágnes. A csapat többször eljutott a Tavaszi szél vizet áraszt kerületi fordulójára is, még Nagykaposon is felléptek. Nos, közülük páran csatlakoztak a Fürtöcskékhez is, de akadtak szép számmal fiatalok és kevésbé fiatalok is, akik nem mondtak nemet a felkérésekre. Eleinte a helyi rendezvényeken mutatkoztak be, de gyorsan megszaporodtak a felkérések a környező községekből, ahogy hosszú évekig állandó résztvevői voltak a Gömöri Magyarok Kulturális Ünnepélyének is. De több önálló estet betöltő műsorban is felléptek, s nem egy helyi néphagyományt s az ahhoz kapcsolódó népdalkört feldolgoztak, így a segítségükkel megidézhettük a szénabetakarítást, a kukoricafosztást és a szüretet is.
A csoport legnagyobb vállalkozása két önálló est volt, 2004-ben a farsangi (Farsang), míg hat évvel később a lakodalmi szokásokat (Bodnár Marika lakodalma) vitték színpadra, amelyekbe természetesen férfiakat is szép számmal bevontak.
A Farsang című estjükkel eljutottak a Szepsiben és Buzitán megrendezett Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválra is, ahonnan a zsűri különdíját hozták el. A csoport több alkalommal benevetett a Bíborpiros szép rózsa országos népdaléneklési versenybe is, s két alkalommal, 2004-ben és 2019-ben a Dunaszerdahelyen megrendezett országos döntőbe is eljutottak. Sőt, Mihályi Edit egyéniben is eljutott a döntőig. A Fürtöcskék két alkalommal is részt vett a magyarországi Cigándon megrendezett Kiemelt Népdaléneklési Versenyen is, ahol egy alkalommal a csoport, egyszer pedig Editke néni szerzett nagyon értékes harmadik helyezést.
A családban megosztoztak a közösségi feladatokon. Amíg ő a kultúrát képviselte, addig férje, a pár éve elhunyt Árpi bácsi a helyi focicsapat mindennapi ügyeit intézte. S ez így öröklődött tovább, fia szintén focista lett, menye pedig a helyi óvoda tanítónőjeként, majd igazgatónőjeként szintén oszlopos tagja lett a Fürtöcskéknek, de szerepet vállalt a Csemadok működésében is. Az ő fiuk, Szabolcs viszont a fotózást választotta hivatásául.
Az utóbbi években már nagyon sokat betegeskedett, s nélküle a Fürtöcskék is tetszhalott állapotba került. Az egyszemélyes falusi intézmény, Mihályi Edit súlyos örökséget hagyva maga után most végleg elköszönt.
