2015. november 29., 17:39

Mi különbség a mesterséges és a természetes vitaminok között?

BUDAPEST. Ha csak lehetséges, természetes úton vigyük be szervezetünkbe a vitaminokat, de azért szükség lehet a mesterségesen előállított vitaminra is - erről Póta György, a Házi Gyermekorvosok Szövetségének elnöke beszélt a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.

Erre főként a gyermekek esetében van szükség, ők ugyanis nem tervszerűen esznek, azaz az esetek nagy részében gyümölcsből, zöldségből nem fogyasztják el azt a mennyiséget, ami fedezné a vitaminszükségletüket – magyarázta a szakember. Hozzátette: különösen igaz ez a téli hónapokban, amikor egysíkú a gyümölcsfogyasztásunk.

A D-vitaminról szólva kitért rá: a nyári hónap után jócskán csökken a napsütéses órák száma, azaz a nyáron felhalmozott vitamin 2-3 hónapon belül lebomlik a szervezetben, úgyhogy a karácsony elmúltával, mire megérkezik az influenzajárvány, már a kelleténél alacsonyabb lesz a D-vitamin-szintünk, javítani szükséges tehát. Ilyenkor szükség van a mesterségesen előállított vitaminra – tette hozzá.

Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület élelmiszer-szakértője, Dömölki Lívia azt hangsúlyozta, hogy  ha egy mód van rá, élelmiszerrel gondoskodjunk a vitaminbevitelről. Ha valaki egészséges, és odafigyel a kiegyensúlyozott táplálkozásra, elegendő gyümölcs és zöldség fogyasztásával megfelelő mennyiségben juthat vitaminhoz. Megjegyezte: sokan hivatkoznak arra, hogy Magyarországon drága a narancs vagy a citrom, de azt már csak kevesen tudják, hogy a savanyú káposzta is legalább annyi C-vitamint tartalmaz, mint az említett két gyümölcs.

Az arányokra kitérve megjegyezte, találkozott olyan esettel is, amikor valaki naponta egy liter multivitaminozott narancslevet ivott, majd, mint mondta, "csodálkozott, hogy érdekes tapintásúvá vált a bőre". Hozzátette: a természetes és a mesterséges úton előállított vitamin kémiailag megegyezik, a különbség a környezetükben van, abban, hogy mivel visszük be a szervezetünkbe.

Szabó György, a "bükki füvesember" az Egészségügyi Világszervezet ajánlására hívta fel a figyelmet műsorunkban: a gyógynövényeket és a gyógyszereket együtt célszerű alkalmazni, hogy azok együttesen fejtsék ki jótékony hatásukat. Szólt arról is, hogy a gyógynövényekben található C-vitamin 70 százaléka épül be a szervezetbe, míg a kapszulásnak csupán a 30 százaléka.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.