Mesés utazás Szentendrén
Ötven éves Magyarország legnagyobb szabadtéri múzeuma, Szentendrén, amely a Pilis-hegység lábánál várja a vidéki hangulatra vágyókat. A 100-200 évvel ezelőtti magyar vidéki életbe repítenek ugyanis azok a skanzenek, amelyek a faluképbe rendezve nemcsak a népi építészetet, hanem az életmódot és az egykori lakáskultúrát is megismertetik a látogatóval.
Összesen 60 hektáron több mint 300 épület 10 tájegységbe rendezve tekinthető meg. Ráadásul vannak közöttük aktív helyszínek is, ahol hasznos tevékenységek fortélyait mutatják be a felnőtteknek, illetve egy tucat interaktív helyszín hívja játékra a gyerekeket. Megismerhetik a Mesekert játszótér figuráit, belebújhatnak a boltos köpenyébe, betakaríthatják a termést a gyermekgazdaságban. Idén a Fa-házban a fával mint alapanyaggal is megismerkedhetnek, a Fény Házában meg azzal, milyen is volt az élet villamos áram nélkül.
A Szentendrei Néprajzi Múzeum vonatán a 30-as éveket idéző ruhában végzi munkáját a kalauz és a masiniszta, 30 perc alatt bejárva a múzeum területét. A vonat 2,2 km-en közlekedik, a bejáratként üzemelő vasútállomás mellett 5 megállója van, ráadásul az egy légterű fülkébe kerekesszékkel és babakocsival is fel lehet szállni.
A Jászárokszállási Fogadó tájjellegű ételeket kínál a látogatóknak, a Mádi borozó a magyar borvidékek nedűit kínálja kóstolásra, a Pékségben pedig a vendég sós és édes finomságokkal csillapíthatja éhségét.
Bár már így is egy napra elegendő látnivalóval szolgál a múzeum, a jövőben mégis bővíteni kívánja kínálatát: a XX. századi Partium és Erdély gazdag népi építészetét, kultúráját és hagyományait bemutató épületegyüttessel válik majd teljessé a skanzen. Ezen belül a Szilágyságtól Kalotaszegen át a Gyimesig, Háromszéktől pedig a Sóvidékig mutatja majd be Erdély sokszínűségét.
A teljes árú belépőjegy 2000 Ft, amelyhez egy részletes térkép is dukál. Szinte minden tájegység közelében van ivóvíz, mosdó, WC, hála Istennek ez nem korhű, hanem a XXI. század követelményeinek megfelelő.