2024. február 29., 12:41

Március végéig várják a javaslatokat a Szlovákiai Civil Becsületrend-díjra

Az idén 10 éves Szlovákiai Civil Becsületrend Polgári Társulás megújult kuratóriuma március 31-ig az alábbiakban megadott villámpostacímen várja a javaslatokat a Szlovákiai Civil Becsületrend rangos kitüntetésre. A Turi Török Tibor magyarországi szobrász által készített érmet az arra legérdemesebbnek tartott személy majd a komáromi Öregvár Lőporos termében május 18-án 15 órakor kezdődő, kultúrműsorral és a jutalmazottról készülő kisfilm levetítésével színesített ünnepségen veheti át.  

 Március végéig várják a javaslatokat a Szlovákiai Civil Becsületrend-díjra
Turi Török Tibor magyarországi szobrász készítette az érmet
Fotó: Szlovákiai Civil Becsületrend Polgári Társulás

„A szlovák belügyminisztérium 2014. október 10-én jegyezte be a Szlovákiai Civil Becsületrend Polgári Társulást, e megtisztelő kitüntetés átadására pedig 2015 óta évente egy alkalommal kerül sor Komáromban, ekképp ismerve el a nemes emberi alapértékeket felmutató cselekedeteket.

Február 5-től március 31-ig, immár kilencedik alkalommal keressük a jutalmazásra leginkább méltó személyt.

Elsősorban azt, aki hangyaszorgalommal, az embertársai, saját közössége, régiójának lakossága javára olyan tevékenységet végez, amit eddig sem intézmény, sem magánszemély semmiféleképpen nem honorált, nem díjazott, mert esetleg fel sem figyeltek rá. Már kaptunk is pár javaslatot“ – mondta el a Ma7-nek az ötletgazda, Klemen Terézia, a polgári társulás elnöke.

Fontos értékelési szempontként említette azt, ha a javasolt személy igazi civil igényességgel, következetesen egy-egy közösség számára fontos kulturális érték megmentésén dolgozik, vagy állampolgári jogaikat védelmezi.

Továbbá azt, ha az európai értékrend (zsidó-keresztény erkölcsök) védelmében munkálkodik, esetleg a vegyesen lakott vidékeken az együttélést segítő és a jelenlegi gondok megoldását célzó tevékenységet fejt ki. Hozzátette: magánszemélyek és különféle szervezetek, közösségek egyaránt elküldhetik javaslatukat – részletes indoklással, valamint a saját és a javasolt személy elérhetőségének a feltüntetésével – az alábbi villámpostacímre: szcivilb2015@gmail.com.

Rámutatott: eddig sem törekedtek arra, hogy csak a Komáromi járás értékteremtői részesüljenek e jutalmazásban.

Pozsonytól Ágcsernyőig, minden térségből várják a javaslatokat, hiszen az eddigi díjazottaik is más-más helyszínről érkeztek.

Majd felhívta a figyelmet a 12 tagú kuratóriumuk megújulására – fiatalabb tagok bevonására a közös munkájukba: „2024. január 1-től Albert Sándor professzoron, egyetemi tanáron; Dusza János egyetemi tanáron, az MTA külső tagján, Élesztős Pál egyetemi tanáron, az MTA külső tagján, Hulkó Gábor egyetemi tanáron, az MTA külső tagján, Fibi Sándor tanáron, Kollár Zoltán magánvállalkozón és rajtam kívül már Bauer Dávid közgazdász, a MOL Humán Erőforrás igazgatója, Komzsík Attila matematikus, Ladányi Lajos informatikus, óvoda- és iskolaalapító, valamint Litomericzky Nándor műépítész és Wurczer Péter operaénekes, polgármester is a kuratóriumunk tagja. Ekképp a csapat 70 év körüli átlagéletkorát is csökkentettük“.

Azután az értékelés folyamatát ismertette:

Miután letelik a megadott határidő, s lezárul a jelentkezés, az addig beérkező javaslatokat szétküldöm a kuratóriumi tagoknak, akik felállítják a saját sorrendjüket.

Majd április közepéig összehívom a kuratóriumi ülésünket, amelyen a 12 egyéni sorrend alapján összeáll a közös sorrend, s eldől, hogy ki lesz az idei díjazottunk. Az arra legérdemesebbnek tartott személy majd a komáromi Öregvár Lőporos termében május 18-án 15 órakor kezdődő, kultúrműsorral és a díjazottról készülő kisfilm levetítésével színesített ünnepségen veheti át a kitüntetését. A helyszínváltozást a Kultúrpalota épületének időszerű felújítása indokolja“.

Kérdésemre, hogy a szép kezdeményezésük részesül-e valamilyen külső anyagi támogatásban, Klemen Terézia így felelt: „E célra senkitől egy cent támogatást sem kértünk és kapunk, saját zsebből fizetem a költségeket. Mi tagadás, pár eurós támogatásért a szükséges papírmunkákat sem érdemes elvégeznem, nagyobb összeggel pedig senki sem kecsegtet.

A kiválasztott személy a komáromi Hunyadi János-szobor és Duray Miklós-dombormű magyarországi alkotója, Turi Török Tibor szobrász által készített érmet kapja.

Az ünnepséget a Magyar Állami Operaház egyik jeles előadójának fellépése színesíti, és szokásunkhoz híven levetítjük a jutalmazottról készülő kisfilmet is“.

Végül elárulta: azoknak a javasolt személynek sem kell csüggedniük, akik az idén kimaradnak a jutalmazásból, mert a névsorokat minden évben elmentik. Már eddig is előfordult olyan eset, hogy a beérkezett sok javaslat miatt az előző évben ki nem tüntetett személyiség az általa szintén nagyon megérdemelt becsületrendet a következő évben kapta meg.     

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.