Március 10-ig lehet jelentkezni a vetélkedőre
Tizenkettedik alkalommal rendezi meg a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedőt a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet. Népdalénekesek, népdalkörök, népi hangszerszólisták és népi hangszeres együttesek jelentkezését várják.
A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet főszervezőként és szakmai rendezőként meghirdette a vetélkedőt, amelynek célja - folytatva az egykori, mára már fogalommá vált Tavaszi szél eszméit - országos fórumot biztosítani a népdalénekesek és a népdalkörök, valamint a népzenei hangszerszólisták és zenekarok részére.
„Célunk a népzenei mozgalom szakmai támogatása, ösztönzése és fejlesztése.” – mondta Huszár László, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója, aki azt is elmondta, hogy a szakmai vélemények az egyes fordulókon visszajelzésül szolgálhatnak majd a résztvevők számára, megerősítve vagy irányt mutatva további tevékenységükhöz.
A Bíborpiros szép rózsa arculatához egyértelműen a népdalok és az eredeti hangzás tartozik. A résztvevőknek elsősorban a saját régióból választott népdalokat javasolják a szervezők, és semmiképpen nem ajánlják a műdalokat vagy a feldolgozásokat. Ugyanúgy nem illik ehhez a vetélkedőhöz a kórusszerű hangzás vagy a többszólamú előadásmód. A zenészszólistáknak és a zenekaroknak is ajánlatos tartózkodni az autentikustól eltérő feldolgozásoktól.
A vetélkedő két korcsoportban zajlik. Az elsőbe az alapiskolás tanulók, a másodikba a középiskolás és egyetemista diákok és a felnőttek tartoznak.
Az ének kategóriában a szólisták, a népdalkörök, valamint a hangszeres kisérettel éneklő népdalkörök versenyeznek. A hangszeres kategóriában a szólisták, illetve a parasztzenekarok és citerazenekarok vesznek részt.
A jelentkezési határidő március 10. A vetélkedő három fordulós, a járási versenyek áprilistól június 2-ig, az országos elődöntők az októberi hónapban valósulnak meg. Az országos döntőre Dunaszerdahelyen kerül sor 2019 novemberében.
A versenyről részletes információkat a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet, illetve a Csemadok honlapján találnak az érdeklődők: http://csemadok.sk/biborpiros-szep-rozsa-2019-felhivas/