Magyar emlékek nyomában: Petőfi Sándor – Csungking
Petőfi Sándort és Szendrey Júliát közösen ábrázoló szobrot avattak a nyugat-kínai Csungkingban, Magyarország helyi főkonzulátusának szervezésében. Szórádi Zsigmond szobrászművész Kokárda virága című alkotása a Külgazdasági és Külügyminisztérium adománya Jücsung kerület önkormányzatának a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 70. évfordulója alkalmából.
Szórádi Zsigmond szobra azt a Petőfit jeleníti meg, akit minden kínainak ismernie illik, miután a hatalmas országban valamennyi iskolás megtanulja a költő Szabadság, szerelem című versét.
Minthogy a szobor a költő és hitvese szerelmét is tükrözi, ezért melléje egy lakatfalat alakítottak ki, ahová elhelyezhetik szerelemlakatjaikat.
Eddig csak Pekingben és a tengerparti városokban volt hagyománya a magyar politikai, gazdasági és kulturális jelenlétnek.
A közelmúltban azonban három közép- és nyugat-kínai város - Csungking, Csengdu és Hszian - egyetemein is magyar szakok jöttek létre, Csungkingba pedig rövidesen közvetlen légijárat is indul Budapestről.
A város kiemelten kezeli a magyar kapcsolatokat, másodízben borították piros-fehér-zöld színekbe Csungking magasépületeit és operaházát augusztus 20-án, nemzeti ünnepünk tiszteletére.
Emellett már nyolcadik alkalommal tartják meg a Nyugat-kínai Magyar Kulturális Fesztivált. A Budapesti Ősz programsorozat keretei között megrendezték továbbá a Magyar-Kínai Kajak-Kenu Bajnokságot és a Magyar Irodalmi Estet, hamarosan pedig magyar filmhét kezdődik.