Ma kezdődik a 30. Mesterségek Ünnepe
A rendezvényre Magyarország mellett tizenegy országból hívtak meg hagyományőrző kézműves mestereket, a díszvendégek ezúttal Üzbegisztán, Kína és Jakutföld lesznek.
Üzbegisztánból egy sárgaréz-dombornyomó mesterséggel foglalkozó család, textildíszítő, aranyhímző, szőnyegszövő, miniatűrfestő, textilfestő, kovács és fafaragó is érkezik. A kínai Kujcsou és Sanhszi tartományból többek között tea-előadóművész, batiktervező, hímzéskészítő, tradicionális "felhőlakkozó" és papírvágó művész mutatja be alkotásait.
Részt vesznek továbbá a rendezvényen Törökországból, Spanyolországból, Moldáviából, Kirgizisztánból, Kazahsztánból, Tádzsikisztánból és Türkmenisztánból érkező mesterek is.
A magyar kézművesek közül a rendezvényen részt vesznek pintérek, paszománykészítők, kötélverők, takácsok és tojáspatkolók, valamint gyékényesek, kékfestők, nádazó-tetőfedők, de lesz halászhálófonás is.
A Mesterségek Ünnepe fő témája idén a játék: a kirakodóvásárban kialakított kis tereken és beugrókban utcai játékokkal, hagyományőrző pásztor- és csikósjátékokkal, kézügyességet fejlesztő népi játékokkal, népi hangszeres játékokkal, hangszerbemutatókkal, tánccal, bábosok és utcaszínházak bemutatóival várják a látogatókat. A népi játékok tárgyi kultúráját játékkészítő mesterek mutatják be, emellett a néptáncegyüttesek műsoraiban is fontos szerepet kapnak a népi játékok.
Az eseménysorozaton fellép többek között a Sebő együttes, Palya Bea és Szokolay Dongó Balázs, Csík János és barátai, Herczku Ági, a Fitos Dezső társulat, Berecz András, valamint Szalóki Ági és zenekara.
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége először 1986-ban szervezte meg a fesztivált, amelyen a magyarországi kézműves szakma legjobbjai mutatkozhattak be. A Várban zajló építkezések miatt idén kissé módosult helyszínen ünnepelnek a népművészet kedvelői, de a Savoyai-terasz, a Hunyadi-udvar, a Halászófiú-terasz, a keleti felvezető sétány, a rondella, az Újvilág-kert és a Sikló utca ezúttal is otthont ad a rendezvénynek.
Távoli országok mesterei is bemutatkoznak a Mesterségek Ünnepén
Távoli országok kézműves mesterei is bemutatkoznak a 30. Mesterségek Ünnepén, amelyet csütörtöktől vasárnapig rendeznek meg a budai Várban. Kerezsi Ágnes néprajzkutató, a Néprajzi Múzeum munkatársa az M1 aktuális csatorna csütörtöki adásában elmondta: nemcsak Magyarországról, hanem a világ számos országából érkeznek kézművesek a Mesterségek Ünnepére; a nyolcszáz mester mintegy harmada külföldi lesz.
A rendezvény olyan távoli területek kézműveseit is vendégül látja, mint Jakutföld, Üzbegisztán, Kirgizisztán, Kazahsztán, India vagy Kína - fűzte hozzá.
Sukhat Pulatov üzbég szőnyegszövő elmondta, hogy selyemalapra csomózott, tradicionális szőnyegeket, hímzett buharai kendőket hozott a Mesterségek Ünnepére. A mester beszámolója szerint hagyományos motívumokra támaszkodva ő maga dolgozza ki a mintákat és a színeket, ezek alapján készülnek a szőttesek háromszáz főt foglalkoztató műhelyében.
Mint kiemelte, egy szőnyeg minőségét az határozza meg, hogy négyzetcentiméterenként hány csomó kerül rá; Sukrat Pulatov szőnyegeire százhatvan, ezért egy kisebb selyemszőnyeg is négy hónapig készül.
Sukrat Pulatov két standdal érkezett a Mesterségek Ünnepére: az egyiken szőnyegeit, a másikon szőtteseit mutatja be. A mester félkész darabokat is hozott, melyeket a fesztivál alatt fejez be, a látogatók így megfigyelhetik a különleges üzbég kézműves technikákat - árulta el.
A Mesterségek Ünnepe idei kiemelt témája a játék lesz; a rendezvényre Magyarország mellett tizenegy országból hívtak meg hagyományőrző kézműves mestereket.