Kreatív húsvétvárás és sulimustra a Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskolában - KÉPEKKEL
Nyílt nappal egybekötött húsvétváró alkotóműhelyt tartottak virágvasárnap küszöbén a Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskolában. A Komáromban és 24 községben jelenleg 1356 diákot oktató intézmény Európa-udvarban található részlegein a gyerekek egyebek mellett mutatós húsvéti koszorúkat, asztali és ajtódíszeket készítettek, valamint ízelítőt kaptak a zene, tánc, képzőművészet és színjátszás tagozatának tevékenységéből. Az élvezetes, játékos foglalkozások alatt valószínűleg sokuknak megjött a kedve ahhoz, hogy április 15. és június 15. között ismét e „művészképző” felé vegye az irányt...

Miközben az érdeklődők szombat délután két és hat óra között egymást váltották a hivatalosan hetényi székhellyel működő „Czafrangó-suli” korszerűen felszerelt, hangulatos termeiben, az alapító igazgató részleteket árult el a kétféle szándékkal kiötlött, közkedvelt rendezvényükről.
„Az immár hagyományossá vált, húsvétváró alkotóműhelyünket 2017 óta megtartjuk, s azok iránt folyamatosan nagy érdeklődés mutatkozik. Elsősorban azokat az egyes művészeti ágakat kedvelő gyerekeket vártuk az ingyenes foglalkozásainkra, akik nálunk szeretnék csiszolni a tehetségüket, valamint kreatív közösségben akartak hangolódni a közelgő húsvéti ünnepekre, de mások is bejöhettek" – mondta el beszélgetésünk elején.
Lehetővé tették azt, hogy a gyerekek rajztermükben gyöngyökből és további alapanyagokból ékszereket, valamint húsvéti tematikájú agyagtárgyakat készítsenek, a galériában pedig azt, hogy kifestethessék az arcukat, s belekóstolhassanak a nemezelés, kavicsfestés és origami technikába.
"A táncosok alagsori tükörtermében négy tánctanár és több ügyes diákunk várta őket, akik irányításával különféle táncstílusokat, így latin-amerikai és modern, valamint nép-, társas és showtáncokat, továbbá balettlépéseket próbálhattak ki” – ecsetelte az Európa-udvar 18.szám alatti főépületükben nyújtott lehetőségeket.
A szökőkút másik oldalán, a 40. szám alatt található részlegükön is sokan időztek, ügyeskedtek. A zenetanárok a zenepavilonban a családok aprajának és nagyjának a következő hangszereket mutatták be, melyeket a kezükbe is vehettek: a zongorát, hegedűt, brácsát, klarinétot, furulyát, klasszikus és elektromos gitárt, xilofont, valamint a dobokat, s a bátrabbak az énektudásukat is bizonyították, s a hangszerválasztás kapcsán is kaptak segítséget.
Megtudtam: e pavilon földszinti nagytermében hétköznapokon „zeneovis” foglalkozásokat, vagyis ritmuskészség- és mozgásfejlesztő játékokat szoktak tartani, a későbbi előkészítő során pedig heti egy órában már hangszerekkel is ismerkednek a kicsik. Most pedig ott természetes anyagokból, vesszőből, tojásokból, virágokból, falevelekből és színes csecsebecsékből húsvéti koszorúk készültek, melyeket mindenki hazavihetett.
Továbbá a dekupázzsal – szalvétatechnikával is megismerkedtek: farost lemezeket, kartonfelületet díszíthettek húsvéti mintákkal, szalvétából kivágott motívumokkal, miközben minden betérő rendelkezésére állt a rétesekkel, pogácsákkal, szendvicsekkel, ásványvízzel teli „terülj, terülj, asztalkám”.
Az igazgatónő kollégáival együtt reméli, hogy a húsvétváró gyerekeknek megtetszettek a foglalkozásaik, s ez őket arra sarkallja, hogy majd sokan az intézményük diákjaivá váljanak. Április 15. és június 15. között egész nap be lehet őket íratni, a pótfelvételikre pedig szeptember első felében kerül sor.
A direktor azt is elárulta, hogy a legújabb tagozatukra, a színjátszásra is várják az elsősöket, akikkel nyolc éven át Kalocsányi Gábor színművész a zenepavilon földszinti helyiségében foglalkozik. Örömmel nyugtázta, hogy megfelelő személyi feltételekkel is bírnak, hiszen sok szakképzett művésztanár számára a hangulatos környezeten kívül az állami művészeti alapiskolákban náluk kínáltnál magasabb kereset is vonzó.
Végül Czafrangó Sylvia arról beszélt, hogy évközben több településen rendeznek táncversenyeket, Ki mit tud? – koncerteket (éppen május 5-én lesz a következő) és kiállításokat, ahol a tanítványaik bizonyíthatják tudásukat. Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából, Kopócs Tibor képzőművész ötlete nyomán, az alapiskolások részére képzőművészeti versenyt hirdettek, melyre több száz rajz, grafika, festmény érkezett. Azok szakmai zsűri általi elbírálása után, a legsikeresebb munkákból a Komáromi Napok keretében, április 25-én 17,30 órától kiállítás nyílik a galériájukban. Akkor a legügyesebbeket majd oklevelekkel, könyvekkel, festékekkel… jutalmazzák.
A nyári szünidőben pedig öt komáromi képzőművészeti és tánctáborba várják a gyerekeket, melyek majd napközis jelleggel, 10-15 fővel működnek. Azokat kísérő programokkal színesítik, s biztosítják a napi háromszori étkezést. A táborozók a zárónapon a családtagjaiknak bemutatják az öt nap alatt megtanult tánckoreográfiákat, a rajzaikból pedig kiállítás nyílik.
