Komáromi Rév: Hagyományok Háza Nap Farkas József fotókiállításával
„A Hagyományok Háza Napok elnevezésű programsorozatunk egyik határon túli állomása Kolozsvár volt, idén eljöttünk Komáromba, áprilisban pedig Sepsiszentgyörgybe készülünk. Az a célunk, hogy a különféle néphagyományokkal kapcsolatos képzéseinket és további műsorainkat elvigyük olyan helyekre, ahol ritkán adódik lehetőség az efféle szakmai-módszertani napon való részvételre. Célközösségünk elsősorban a néphagyományok bármely elemét – például népi játékot, éneket, népzenét – az iskolákban és az óvodákban alkalmazó pedagógusok, közművelődési szakemberek, néptáncosok és népzenészek. Felkészült szakembereink az előadások és gyakorlati módszertani bemutatók során nekik abban segítenek, hogy a jövőben jobban tudják majd átadni ismereteiket tanítványaiknak“ – tájékoztatta portálunkat Varga Máté, a Hagyományok Háza munkatársa.
A szombat reggeltől estig tartó rendezvényükön a népmesével kapcsolatban két előadást hallgathattak meg az érdeklődők. Nagy Gabriella szakelőadó például arról beszélt, hogy a néphagyományaink részét képező élőszavas mesemondás hogyan, milyen technikákkal és előadói fogásokkal ültethető át napjainkba. „Fontos annak elérése, hogy az egyik legnagyobb kulturális kincsünk, a magyar népmese miként tehető élvezetessé a mai hallgatóság számára is“ – hangsúlyozta.
A felvidéki Agócs Gergely nemcsak jeles népzenész és néprajzkutató, hanem kitűnő mesemondó is, gyakorlati bemutatót is tartott. Péter Szidónia a kézművesoktatás jelenéről és múltjáról adott elő. Illés Vanda, a Népi Iparművészeti Osztály vezetője előadásában arról beszélt: a Hagyományok Háza által szervezett zsűrizések és a népi kézművesség területén kiosztható Népi Iparművész Cím, tanúsító védjegy és más minősítések azt szolgálják, hogy az értékes kézműves termékek kiemelkedjenek a silány bóvlik közül. Berta Alexandra az internetes népzenei adatbázisok ismertetésére vállalkozott. Agócs Gergely a Parapács zenakarral együtt A dudazene hatása a vonószenére címmel rendhagyó zeneórát is tartott. Dóra Fruzsina Játék-Mozdulat-Tánc címmel a néptáncoktatók egymásra épülő akkreditált képzéseit mutatta be. Babinecz Sándor az eszközös táncokról tartott módszertani bemutatóórát, például botforgatással ritmusgyakorlatokat végzett. Majd Berta Alexandra Hitelesség és élményszerőség a népi ének oktatásában című előadásában a többi közt azt is vázolta, hogy mi a különbség a rádió folklórműsoraiban hallható dalok és a magyar népdalok között, mitől népdal a népdal, mik azok a táji jellegzetességek stb. Egész nap zenei mesterkurzus zajlott a gömöri népzenéről Agócs Gergellyel és a Parapáccsal, s a szakmai napot táncházzal zárták.
A szakmai nap keretében nyílt meg Farkas József idei harmadik, Zenészportrék című fotókiállítása, amely kapcsán alkotójuk is nyilatkozott a Hírek.sk-nak.
„Agócs Gergővel együtt már több mint húsz éve személyesen keressük fel a még élő zenészdinasztiák sarjait, akik a szüleiktől, nagyszüleiktől szerezték ismereteiket. A Révben kiállított, valószínűleg egy hónapig megtekinthető 15 nagyobb méretű zenészportrém javarésze a hazai gyűjtőutunk során, Ágcsernyőtől Pozsonyig és különféle erdélyi helyszíneken készült. Láthatók újabb és húsz évvel ezelőtt készült portrék is. Azok mellé a Fonó Budai Zeneházban január 22-én Tanúhegyek – a 2014-es Utolsó óra című gyűjtés zenészportréiból nyílt kiállításom néhány darabját is bemutatjuk. Azok még akkor készültek, amikor a jeles zenészeket behívtuk a stúdióba, felvettük az anyagokat, és koncerteztek is. Apropóját az évente megrendezendő zenészbál adta, amikor a muzsikusok egymást szórakoztatva örömzenéltek, táncosok is velük vigadtak. A Fonóban több mint 30 képemet állítottuk ki“ – fejtette ki Farkas József.
Közben a nagytétényi galériában Pávapulykák címmel nyílt meg Farkas József további válogatása a Fölszállott a páva című népzenei és néptánc tehetségkutató verseny 2015-ös évadának a fotóiból. „Azokon felvidéki, erdélyi, kárpátaljai és vajdasági tehetséges gyermekek láthatók, akiket a tehetségkutató verseny szervezőjeként is nagy szeretettel fotóztam. Leggyakrabban a színfalak mögötti létüket, örömeiket, a köztük szövődő barátságokat és szerelmeket kaptam lencsevégre. Számukra ugyanis ez nem elsősorban egy verseny, hanem a nagy találkozások éve volt, s nem annyira vetélytársként, mint barátként tekintettek egymásra“ – egészítette ki az elmondottakat.
Farkas József eddig hozzávetőleg 5 ezer olyan fotóját archiválta, amelyeket a gyűjtőútjai és az általa rendezett műsorokon készített. "Szigetvári József, a CIOFF Hungary, azaz a Folklórfesztiválok Magyarországi Szövetsége elnöke felajánlotta, hogy a Summerfeszt Nemzetközi Folklórfesztivál augusztus 19-i százhalombattai megnyitóján is mutassam be a Pávapulykák című kiállítás kibővített anyagát" - számolt be az újabb lehetőségről Farkas József, aki egyúttal felhívta az érdeklődők figyelmét arra is, hogy március 10-én az MTVA a Hagyományok Házával együtt negyedszer hirdette meg a Fölszállott a páva című népzenei és néptánc tehetségkutató versenyt, amelyen idén ismét a gyerekeké a főszerep. A verseny döntője december 16-án lesz.