Kiállítják Habsburg Ottó hagyatékát
A magyar állam 99 évre bérbe vette a hagyatékot, és a budai Várba költöztetik.
2022-ben nyílhat meg a budai Várban a Habsburg Ottó utolsó magyar trónörökös könyvtárából, írásaiból és fényképeiből álló gyűjtemény.
A 2017 nyarán létrehozott Habsburg Ottó Alapítvány az elmúlt hónapokban rendszerezte az utolsó magyar trónörökös hagyatékának legnagyobb részét, és készülnek rá, hogy a közeljövőben hozzáférhetővé és kutathatóvá tegyék a több mint 600 doboznyi könyvtári és levéltári anyag legérdekesebb darabjait - írta az Index, hozzátéve, hogy a gyűjtemény a Budavári Palotában kap helyet.
Habsburg Ottót 98 éves korában, 2011. július 4-én érte a halál. A Habsburg-ház utolsó trónörököse, IV. Károly fia - aki a 60-as években lemondott trónigényéről - németországi otthonában, a Starnbergi-tó partján fekvő Pöckingben hunyt el. Szívurnáját - kérésére, mert egykor bencés diákként tanult - Pannonhalmán, a főapátság bazilikájának altemplomában, földi maradványait pedig Bécsben helyezték örök nyugalomra.
Halálának nyolcadik évfordulóján, július 4-én megemlékezésen méltatták a Pannonhalmi Főapátságban tartott rendezvényen. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes arról beszélt, hogy Habsburg Ottó egész életében ugyanazt az örökséget képviselte, mint Adenauer, Schuman és De Gasperi, akik az európai nemzetek sokszínűségére és a keresztény civilizációra építették az Európai Uniót, továbbá mindig hitet tett a kisebbségek jogos védelme, a kisebbségek autonómiája mellett is.
A szellemi hagyaték kezelésére szolgáló intézmény létrehozásának ötlete a Habsburg család megkeresésére merült fel.
Lázár János 2016-ban jelentette be, hogy miután megteremtették a jogi feltételeit annak, hogy a magyar kormány alapítványokat hozzon létre, a Habsburg Ottó Alapítvány lesz az első ilyen intézmény. A magyar állam az alapítványon keresztül 99 évre bérbe vette Habsburg Ottó örökségét.