2019. október 20., 10:10

Két falu egy fülműtétért

A címet olvasva sokan fogják hitetlenül csóválni a fejüket: miféle hely lehet az, ahol egy orvosi beavatkozás ennyit ér?

krepuska
Galéria
+3 kép a galériában

Ahogy Budán is csak egyszer volt kutyavásár, ez az eset sem ismétlődött meg többé. De ne vágjunk a dolgok elébe, ismerkedjünk meg e heti történetünk derék hősével, akinek már a neve sem mindennapi. 

Krepuska Gézáról van szó, aki 1861. szeptember 5-én Pesten látta meg a napvilágot egy gazdatiszt fiaként.

A család felmenői száz évvel korábban még Besztercebányán éltek, és Crepusculi volt a vezetéknevük. Krepuska Géza hatéves korában elvesztette az édesanyját, ezért édesapja két félárván maradt gyermekét a Losonc melletti Ipolymagyariba küldte a nővéréhez, aki hat éven át szeretettel nevelte őket. Géza Budapesten végezte a gimnáziumot, közben magántanítványokat fogadott, hogy az így keresett pénzzel javítson a család helyzetén.

Krepuska Géza
Krepuska Géza

A tudományegyetem orvosi karán folytatta felsőfokú tanulmányait. Leginkább az anatómia érdekelte, és később nevetve mesélte, hogy a környék kóbor kutyái és macskái nem lehettek tőle biztonságban, mert többnyire a boncasztalon végezték. A pesti egyetemet elvégezve Bécsben még tíz hónapig a fülgyógyászat terén mélyítette el az ismereteit.

Visszatérve különböző kórházakban dolgozott, és fülspecialistaként rendszerint ő végezte a műtéteket, mert ezt a szakterületet akkor még Magyarországon nem oktatták. A fül kórbonctani vizsgálata során feltárta a hallószerv leukémiájának és gümőkórjának a jellegzetességeit, erről dolgozatot is közölt. Emellett új műtéti eljárásokat dolgozott ki, és ezzel jelentősen javította a sikeres műtétek statisztikáját. Szorgos munkájának köszönhetően 1898-ban egyetemi magántanárrá habilitálták, ő lett az első főállású előadója a fülgyógyászatnak az egyetemen.

Krepuska Géza sikerei sok ezer embernek kínáltak reményt, nem csoda, ha a rendelője mindig tömve volt, és szinte futószalagon kellett végeznie a műtéteket is.

72 éves koráig tanszékvezetőként oktatta a fülészetet, de még további három évig tanított.

Doktorunk azonban nemcsak gyógyított, érdekelte a növénynemesítés és a kőzettan is. Lóczy Lajos geológus professzorral gyakran megfordultak a Somoskő környékén található Medves-fennsík bazaltbányáiban, és rengeteg ásványt gyűjtöttek össze, ami sajnos a II. világháború alatt elpusztult. A növénytan iránti vonzalma sem maradt öncélú: kiváló gyümölcsnemesítő hírében állt, szabadidejében fákat metszett, gyümölcstelepeket létesített.

Somoskőújfaluban egy több mint 2000 holdnyi birtokot is vásárolt magának, ahol jól működő gazdaságot alakított ki.

Sajnos, a birtok 1918 után Csehszlovákiához került, bár arrafelé még évekig nem volt egyértelműen kijelölve az államhatár.

1924-ben egy Antant-küldöttség járt arra, hogy tájékozódjon a helyzetről. A delegáció tagja volt egy angol tiszt is, akinek súlyos fülbetegségét végül Krepuska Gézának sikerült meggyógyítania. A hálás angol megkérdezte az orvost, hogy mit kér fizetségül.

Krepuska azt válaszolta, nagyon örülne, ha elintézné, hogy a színmagyar Somoskő és Somoskőújfalu visszakerülhetne Magyarországhoz.

Az angol ezredes betartotta az ígéretét (ami egyébként nem volt olyan egyszerű), így a két település (Krepuska gyümölcsöseivel és az ott található kőfejtőkkel) visszakerült. Azt viszont már nem tudta elintézni, hogy a somoskői vár is a határon belül maradjon.

Krepuska Géza 70 esztendeje, 1949. október 15-én hunyt el Budapesten. Somoskőújfalun az ő nevét viseli az általános iskola.

Megjelent a Magyar7 2019/42. számában.

krepuska
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.