Jubilál a komáromi Egressy Béni VMK néptánctábora – KÉPEKKEL
Ötödik éve képezi a komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központ nyári programkínálatának részét a napközis néptánctábor, mely megrendezését az idén is támogatta a Kisebbségi Kulturális Alap. A táborvezetők a szervezővel együtt annak megvalósításával egyrészt az aprótalpúakban igyekeznek kedvet ébreszteni a táncolás iránt, ekképp az intézményben működő gyermek és ifi táncegyüttes tagutánpótlását is biztosítva, másrészt ily´ módon enyhítik a szülők nyári gyermekelhelyezési gondját. A július 14-től öt napig tartó idei, önfeledt, vidám együttlétnek én is szem- és fültanúja voltam…

„Hétfőn reggel tizenhat 4-12 év közti gyermek érkezett a táborunkba. Többségben vannak a teljesen kezdők, vagyis azok, akik még nem tartoznak néptánccsoportba. Reméljük, hogy a javarészük szeptemberben visszatér az „Egressy” égisze alatt működő Komárom Gyermek Táncegyüttesbe, biztosítva annak tagutánpótlását. Velük naponta 8-16 óra között, ismét Madari Katalin néptáncoktatóval együtt foglalkozunk. Ő a helyi Eötvös Utcai Alapiskola pedagógusa, én pedig három éve a muzslai Endrődy János Alapiskolában tanítok. Míg Katika korábban egy füleki néptánccsoportban táncolt, én több néptánccsoportban is roptam a táncot, s táncházakból ismerjük egymást“ – mondta el portálunknak Nagy János, aki valószínűleg a génjeiben hordozza a magyar népzene és néptánc szeretetét, akárcsak a nővére, Nagy Myrtill, a somorjai Nagy Csali és Csalló Néptáncegyüttes vezetője.
Hangsúlyozta: az ötnapos együttlétük gerincét minden nyáron a néptánctanulás képezi, de azt – a kis táborozók nagy örömére – kiegészítő programokkal is színesítik.
„Hétfőn a tartalmas hetet ismerkedéssel, majd kézműveskedéssel, azaz a közkedvelt agyagozással indítottuk, amit minden évben nagyon élveznek a gyerekek. Kedden a néptáncoktatásra fókuszáltunk: bukovinai táncokat tanítottunk nekik, majd táncházzal zártuk a napot, ahol az intézmény táncegyüttesét is rendszeresen kísérő Hanusz Zoltán, Lakatos Áron és Langschadl Dávid szolgáltatta a hangulatfokozó élőzenét. A szerdai nap tánc- és énektanítással telik, s ha az időbe belefér, akkor felvidéki néptánc tanítását is beiktatjuk a bukovinai táncok és népi játékok mellé” - ecsetelte a részleteket a táborvezető.
Az intézmény Kiss Péntek József-termében helyet kapott, keddi tánctanulás után sem tűntek fáradtnak a kisebb-nagyobb örökmozgók, akik közé 13 leányzó és mindössze 3 kissrác tartozik. Nagy János sajnálkozva jegyezte meg, hogy a legtöbb néptánccsoportban is a szebbik nem képviselői vannak többségben, mert a fiúkat inkább a focizás vonzza. Aztán a további terveikről is szólt.
- magyarázta.
Majd megjegyeztem: örvendetes, hogy ez egy jutányos árú tábor, ahol a 70 (napi 14) eurós részvételi díjért cserébe a tartalmasan szórakoztató programokon kívül ebédet, uzsonnát és ásványvizet is kapnak a lurkók. Más, ugyancsak ilyen-olyan támogatásban részesült táborokban az étkezés nélkül kellett napi 15 eurót vagy még többet fizetniük a családoknak. „A táborunk szervezési feladatait és a „kultminoros” támogatás, valamint a napi kétszeri étkeztetés biztosítását Bajkainé Csengel Mónika, az „Egressy” munkatársa végezte, mi pedig a táborozás tartalmát, a szakmai részt biztosítottuk” - egészítette ki az elmondottakat.
Azt is elárulta: a VMK vezetésével együtt fontolgatják, hogy egy év múlva talán majd külön-külön kéne foglalkozni az „egressys” gyermek és ifi néptánccsoport tagjaival, vagyis a haladókkal és a teljesen kezdőkkel.
„Az előbbiek számára ez nyári edzőtábor lehetne, ahol feljebb tennénk a lécet, hogy ne unatkozzanak, a kicsik számára pedig megmaradhatna az alapozás sok népi játékkal. E reformunk megvalósításához azonban táncoktatóként több szakembert kéne bevonni, s az is előfordulhat, hogy a tábort ottalvóssá alakítjuk át, vagyis egy közeli községben verünk majd tanyát” – mondta el végül Nagy János, akit a Marianum Egyházi Iskolaközpont egykori pedagógusaként is sok helyi család ismer, akárcsak Madari Katalint, aki egy korábbi táborban nyilatkozott portálunknak.